هفتم خرداد، هروي وارد بهارستان مي‌شود

آغاز كاري دشوار در مسير طولاني

آنچه مردم و نماينده‌ي جديد بايد توجه داشته باشند

مجتبي هاشمي

هفتم خرداد، «جواد هروي» به‌عنوان ششمين نماينده‌ي قاينات بر صندلي سبز بهارستان تكيه مي‌زند. اين يك رويداد خارق‌العاده نيست زيرا انتخابات مجلس و جابجايي نماينده هر چهار سال يك بار روي مي‌دهد اما به دليل حضور طولاني‌مدت «موسي قرباني»، در نظر عده‌اي اين جابجايي رويدادي خارق‌العاده است. البته در صورت برخورد معقولانه‌ي مردم و تدبير مسئولان و درايت نماينده‌ي جديد مي‌تواند به فرصتي طلايي تبديل گردد؛ ضمن اين‌كه در صورت عدم تحقق‌ِ اين شرايط، خسارات جبران‌ناپذيري به قاينات وارد گردد. در اين مسير، مواردي بايد مدنظر مردم و نماينده‌ي قاينات باشد.

ابتدا به مواردي كه مردم بايد توجه داشته باشند، مي‌پردازم:

* در طول سال‌هاي گذشته - به‌ويژه 16 سال گذشته كه بعضي روي آن حساس هستند- براي توسعه و پيشرفت قاينات، اقدامات و تلاش‌هايي صورت گرفته كه قابل تقدير است. اين كه بخواهيم با سياه‌نمايي، تمام آنچه را كه در طول اين سال‌ها انجام گرفته است، نفي و تخريب كنيم؛ نه تنها سودي ندارد بلكه سبب مي‌شود تا بسياري از دلسوزان در چنين فضاي غبارآلودي از تهمت و تخريب، انگيزه‌اي براي خدمت نداشته باشند زيرا با خود خواهند گفت چه تضميني وجود دارد كه ما نيز به چنين وضaltعيتي دچار نشويم؟!

همچنين اگر بخواهيم به بهانه‌ي حذف عوامل عقب‌ماندگي‌ِ قاينات به دنبال تسويه حساب‌هاي شخصي و عقده‌گشايي باشيم اين برپاكردن آتشي است كه شعله‌هاي آن دامن همه‌ي مردم را مي‌گيرد و سرمايه‌هاي مادي و معنوي فراواني از قاينات را به باد خواهد داد. قاينات تجربه‌هاي تلخي را در اين مورد از سر گذرانده است، پس آزموده را آزمودن خطاست.

** نوع شعارها و برنامه‌هايي كه جواد هروي بر اساس‌ آن موفق به كسب آراي مردم شد با برنامه‌ها و شعارهاي موسي قرباني فرق دارد. اگر انتظاري غير از آن‌چه هروي مطرح كرده، داشته باشيم، منصفانه و معقولانه نيست. چون در هر دوره، نوع نيازها، مشكلات و فضاي حاكم بر كشور و منطقه با دوره‌ي ديگر تفاوت دارد. نوع نگاه و توانايي‌هاي هروي نيز با نمايندگان قبلي تفاوت دارد و بر اساس اين نگاه بايد از او توقع داشت.

*** اجرايي‌شدن هر طرح و برنامه‌اي نياز به زمان دارد، برنامه‌هاي دكتر هروي -كه بيشتر بر مسائل فرهنگي و اجتماعي تكيه دارد- نيز براي به ثمر رسيدن به زمان نياز دارد. بايد دانست اثرات اين برنامه‌ها به گونه‌اي است كه در درازمدت در تحكيم زيرساخت‌هاي توسعه‌ي قاينات مؤثر است و شايد به عينه، قابل لمش و مشاهده نباشد ولي در صورت تحقق، گام بلندي در توسعه‌ي قاينات برداشته خواهد شد.

**** اين كه مردم كار را تمام‌شده بدانند و گوشه‌اي بنشينند و دائم خواسته‌هاي خويش را مطرح و آنها را از نماينده طلب‌كنند -بدون توجه به اين‌كه جزو وظايف نماينده است يا نه و تحقق آن چه مقدار زمان مي‌برد- امر پسنديده‌اي نيست. دكتر هروي نيز در مصاحبه با «طلوع قاينات» در 20 اسفند90 گفت: «مردم با صبوري و شكيبايي، با ديدگاه‌ها و برنامه‌هاي مطرح‌شده، همراه شوند. بايد همراهي و همدلي و صميميت در شهرستان ايجاد شود تا بتوانيم تحولات و حركت‌هاي بعدي را انجام دهيم. رسانه‌ها بايد كار كنند، در افكار مردم بايد تغيير ايجاد شود. نماينده به تنهايي معنا ندارد. نماينده كه در خلأ نيست، بايد در ميان مردم باشد. من نمي‌خواهم معجزه كنم. من مي‌خواهم آن‌چه را در درون ساختار وجود دارد، با كمك مردم پياده كنم. انتخاب من از جانب مردم به خاطر برنامه‌هايي بود كه ارائه شد»

اما مواردي كه نماينده‌ي مردم بايد مدنظر داشته باشد:

* جناب آقاي هروي! شما به‌عنوان منتخب مردم -كه عده‌ي زيادي با اميد و آروزي بسيار به شما رأي دادند- وظيفه‌ي سنگيني بر دوش داريد. هرگونه سستي و كوتاهي شما، سرخوردگي عظيمي را در بين مردم به جاي خواهد گذاشت كه قابل جبران نخواهد بود. عملكرد شما مي‌تواند آغازگر فصل جديدي در تاريخ قاينات باشد. اين امانت‌ِ گران‌بها را پاس بداريد.

فرصت‌ها، اندك و كارها بسيار است؛ پس براي تحقق شعارها و برنامه‌هاي خويش هيچ فرصتي را از دست ندهيد. اين پست‌ها گذراست و ابدي نيست؛ حتي آقاي قرباني كه روزي به شوخي يا جدي در سايت خود آورده بود «قرباني نماينده‌ي قاينات تا اطلاع ثانوي» به هر دليل اين سمت را ترك كرد. شما نيز از اين قاعده مستثني نيستيد. پس قدر اين فرصت را بدانيد.

** آقاي هروي! بي‌شك با انبوهي از مطالبات از جانب مردم روبرو شده‌ايد يا در آينده با آن مواجه خواهيد شد. اميدوارم شما مانند برخي از نمايندگان، دچار عوام‌زدگي نشويد. مصالح درازمدت را فداي منافع كوتاه‌مدت ننماييد؛ اين ميسّر نخواهد شد مگر با ارتباط موثر و همه‌جانبه با نخبگان قاينات، كه بارها ثابت كرده‌اند اگر از سر صداقت، دستي براي ياري به سمت آنها دراز شود هر آن‌چه در توان دارند، انجام خواهند داد. براي ارتباط مداوم و مؤثر شما با مردم نيز نيروهاي دفتر شما بايد آن قدر توانايي داشته باشند كه بتوانند پلي مطمئن جهت ارتباط شما با همه‌ي مردم قاينات باشند.

*** آقاي هروي! شرط ديگر براي تحقق برنامه‌هاي شما وجود تيمي از مشاوران كارآمد و مديران توانمند در تمامي عرصه‌ها است. وجود مديران ناكارآمد يا مدارا با اين مديران، امري است كه مردم بابت آن، هيچ توجيهي را نخواهند پذيرفت.

اين به معني انتقام‌گيري يا زير و رو كردن سيستم اداري نيست، بلكه بايد زمينه‌اي فراهم شود تا همه‌ي نخبگان و افراد شايسته، فارغ از تعصبات و تنگ‌نظري‌ها، بتوانند توانايي‌ها و قابليت‌هاي خود را عرضه كنند تا شهرستان از منافع آن بهره‌مند گردد.

اين ميسّر نمي‌شود مگر با مديراني كه فارغ از تنگ‌نظري‌ها به نقش و كاركرد نخبگان اعتقاد داشته و در چارچوب بخشنامه‌ها و بوروكراسي اداري، فسيل نشده باشند و از قوه‌ي تحليل و ابتكار بالايي برخوردار باشند. قاينات مديراني مي‌خواهد باتدبير، مبتكر، خلاق، آگاه به مسائل و نيازهاي روز قاينات كه افق ديد آنها وسيع باشد و تنها خود را نبينند يا برخي امور ريز و جزئي براي آنان اولويت نشود.

***** آقاي هروي! در سال‌هاي گذشته، به دلايلي، مسائلي بين قاين و مركز استان به وجود آمده كه علاوه بر اين‌كه زيبنده‌ي قاينات نيست، سبب شده تا روند اجرايي برخي امور در قاينات، حالت فرسايشي پيدا كند. اميدوارم شما بتوانيد از موقعيت فعلي خود، در حل اين مشكل و برطرف نمودن سوءتفاهم‌ها كمال استفاده را بنماييد و با تدبير مناسب، امكان عرض‌اندام و قدرت‌نمايي را از افراد تندرو در هر دو طرف، بگيريد و فضايي حاكم كنيد كه در آن فضا بتوان براي توسعه‌ي قاينات قدم‌هايي اساسي برداشت.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1341
  • -
  • بازدید کل 2726388