«تقویت توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‏ى ايرانى» راهکار غلبه بر توطئه‌های دشمن

دفتر امام‌جمعه‌ي قاين

شعاری که درواقع مقام‌معظم‌رهبری برای سال جاری انتخاب کرده‌اند، با توجه به فضای حاکم بر تولید و صنعت داخلی و شرایطی که ایران هم‌اکنون به‌لحاظ بین‌المللی با آن مواجه است، صورت گرفته و بر این اساس، باید محدودیت‌ها و چالش‌هایی را که وجود دارد، به فرصت بی‌نظیری برای اقتصاد ایران تبدیل کرد.

درواقع شعار انتخابی رهبر فرزانه‌ي انقلاب برای سال 91، فرصتی را در اختیار متولّیان تولید کشور قرار داده تا با تدبیر مناسب، نه‌تنها محدودیت‌های موجود را مدیریت کنند، بلکه حداکثر استفاده را برای توان‌مندسازی اقتصاد کشور درجهت بالندگی تولید ببرند.

در این راستا، دو نوع جهت‌گیری باید مدنظر واقع شود. به این معنا که در جهت‌گیری کلان، حاکمیت در مجلس، دولت و قوه‌ي قضائیه همان دغدغه‌ي همیشگی در رابطه با بهبود فضای کسب و کار و امنیت سرمایه‌گذاری برای فعالان اقتصادی و عرصه را داشته باشند و فضا به‌گونه‌ای برای فعالان اقتصادی عرصه‌ي تولید کشور که حقیقتاً جهادگران اصلی اقتصاد کشور هستند، مهیا شود که تولید رقابتی‌تر شکل گیرد. در این میان، اگر نیاز به فراهم‌سازی سازوکار قانونی باشد، دولت و مجلس باید این سازوکار را فراهم کرده و برای تسهیل و روان‌سازی تولید و سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با آن، گام بردارند.

جهت‌گیری دوم، مرتبط با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان است که باید تلاش کنند خارج از فضای رانتی که بعضاً مشاهده می‌شود، درجهت رشد خود و نوآوری و شفاف‌سازی فضای کاری خود گام برداشته و کاهش هزینه‌ها، ارتقای کیفیت و بهره‌وری را استراتژی خود در سال 91 قرار دهند.

اگر این‌چنین شود، آن‌گاه تولید ملی به افتخار ملی تبدیل خواهد شد و مصرف‌کنندگان نیز به مصرف کالاهای تولید داخلی افتخار می‌کنند و جهت‌گیری خود را به سمت استفاده از کالاهای داخلی تغییر می‌دهند. بر این اساس، مدیران بنگاه‌های تولیدی باید تلاش کنند تا کیفیت و قیمت کالاها را بهبود بخشند و زمینه را برای مصرف کالاهای تولید داخلی و صادرات آن فراهم کنند. البته رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌ي ملی نیز در فرهنگ‌سازی استفاده از کالاهای ایرانی نقش مؤثر دارند و باید رویکرد استفاده از کالاهای تولید داخلی را به ارزش تبدیل کنند.

صندوق توسعه‌ي ملی در سال 91، رویکرد حمایت از تولید را مدنظر قرار خواهد داد و عزم خود را جزم خواهد کرد تا از تولید ملی حمایت کند.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1355
  • -
  • بازدید کل 2726402