خرداد، ماه استثنايي و خاطره‌ساز

روابط عمومی و تبلیغات ناحیه‌ي مقاومت بسیج سپاه قاین

خرداد از جهاتی یک ماه استثنایی است. ماهی شگفت‌آور و سرنوشت‌ساز. شگفت‌آور این‌که، غم‌ها و شادی‌ها در آن با هم و درهم‌اند؛ و سرنوشت‌ساز بدین علت که هرکدام از وقایع اتفاقیه‌اش نه در ایران که در جهان خصوصاً در بین ملت‌های آزادی‌خواه و تشنه‌ی عدالت، موج‌آفرین شده و از درون آن، آزمون‌های بسیار سخت، ملت ریشه‌دار، بافرهنگ و اسلام‌خواه‌ِ ما سربلند بیرون آمده است. خرداد، ماهی است که ابتدا و انتهای آن، با سال‌روز شهادت دو هم‌رزم و دو دلاور رشید اسلام، شهید«بروجردی» و شهید«چمران» توأم است. در بین این دو تاریخ، روزهایی بسیار تعیین‌کننده وجود دارد که کانون اصلی آن، حضور حماسی و بابصیرت مردم است. پرداخت به هر یک از این روزهای به‌یادماندنی، مجال بیشتری می‌طلبد که در حوصله‌ی این مقال نیست اما به حکم «آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به‌قدر تشنگی باید چشید»، به‌گونه‌ای مجمل به برخی از این ایام، نظری می‌افکنیم.alt

3 خرداد: یکی از روزهای خدایی و به‌یادماندنی، همین روز است. روزی که حضور پرصلابت نیروهای مردمی مردان و زنان دلاور در جبهه و پشت جبهه به‌همراه نیروهای مسلح، حماسه‌ای را رقم زد که دنیا را به شگفتی واداشت. روزی که رزمندگان اسلام با فتح خرمشهر، هم از لحاظ نظامی و هم از نظر سیاسی، استکبار جهانی و مزدورشان صدام را دچار بهت و حیرت کردند؛ چراکه دشمنان می‌دانستند بازگرداندن خرمشهر به آغوش میهن اسلامی صرفاً به‌منزله‌ی فتح خاک نیست، بلکه فتح ارزش‌های اسلامی است. به عبارت دیگر، این عمل رزمندگان به‌معنای تحکیم پایه‌های اصل اساسی صدور مؤثرتر انقلاب اسلامی به دنیاست. همان مطلبی که اینک به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اقتدار نظام اسلامی در جهان و نقش‌آفرینی محوری آن در خاورمیانه است.بنابراین فرصت خوبی است تا یاد و خاطره‌ی شهدای عملیات بزرگ بیت‌المقدس را گرامی می‌داریم.

14 و 15 خرداد: 15 خرداد 42، آغاز نهضتی است عظیم که سرانجام در طلوع 22 بهمن 57، طومار رژیم ستم‌شاهی را درهم‌پیچید. بدون شک 15 خرداد، نقطه‌ی عطفی در تاریخ مبارزات مردم مسلمان ایران با رژیم طاغوتی پهلوی به‌ شمار می‌رود. از این رو شاید به‌علت برخی از ویژگی‌های خود، قابل مقایسه با سایر حرکت‌های مبارزاتی ملت رشید ایران نباشد. به هر حال، آن امام سفرکرده که به‌عنوان راهبر و هادی آن حماسه‌ی عظیم به‌ سوی پیروزی نهایی بود، در همین ایام 14 خرداد با دلی آرام و قلبی مطمئن به خدای خویش پیوست و روح ملکوتی آن عظیم‌الشأن در جوار حق‌تعالی به آرامش ابدی رسید. حادثه‌ای حزین و اندوهناک که دنیا را تکان داد و شیفتگانش در جای عالم در فراقش سوگ‌مندانه اشک ریختند. اما در آن غروب غمناک و آن شب دیجور فراق یار، ناگهان خورشیدی طلوع کرد عالَم‌تاب که دل‌های اشک‌بار‌ِ همه را به آینده‌ای پُرامید و درخشان امیدوار نمود و محاسبات دشمنان انقلاب و رهبری را برهم زد. مقام‌معظم‌رهبری با تیزهوشی و مسئولیت‌شناسی خبرگان رهبری، پرچم هدایت مؤمنین و دوست‌داران انقلاب اسلامی را به دست گرفتند و تا به امروز هم با درایت و کفایتی بی‌نظیر، این وظیفه‌ي بسیار خطیر را بر عهده داشته و انقلاب اسلامی و کشورمان را با مهارت و تدابیری بی‌نظیر از گردنه‌های بسیار خطرناکی عبور داده‌اند.

22 خرداد: یکی از برجسته‌ترین فرازهای تاریخ انقلاب اسلامی و حضور بسیار درخشان مردم فهیم و بصیر کشورمان، همین روز است. روزی که چهل میلیون نفر (85 درصد جمعیت رأی‌دهنده) در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و دهمین رئیس‌جمهور را انتخاب و جهان را با عظمت آگاهی، شور انقلابی و مسئولیت‌شناسی خود مبهوت کردند. همین حضور حماسی مردم، سبب فَوران بغض و کینه‌ی سه دهه فروخورده‌شده‌ی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل و افتادن نقاب از چهره‌ی برخی موجه‌های داخلی هم‌ذات‌پنداران با غرب و لیبرال دموکرات‌ها به‌همراه عده‌ای فریب‌خورده گردید و در قالب جنبش سبز، خود را نمایان ساخت. بررسی این داستان عبرت‌آموز که از فصل‌های غم‌انگیز آن، سقوط وحشتناک خواص و فاصله‌گرفتن آن‌ها از ولایت‌فقیه و در نقطه‌ی مقابلش، هوشیاری و بصیرت مردم کوچه و بازار و همیاری و همراهی مخلصانه‌ي آن‌ها با سکان‌دار مدبر انقلاب بود و هست. یک ضرورت عینی برای همه هست، اینک در سال‌روز 22 خرداد که با عبور از گردباد فتنه‌ها در قله‌ی افتخار و عظمت ایستاده و به یک بازیگر بسیار تأثیرگذار در منطقه و فرامنطقه تبدیل شده‌ایم، به شکرانه‌ي لطف الهی، وجود رهبری فرزانه، مردمی بصیر و حماسه‌ساز، فرارسیدن چنین روزی را گرامی می‌داریم.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1369
  • -
  • بازدید کل 2726416