رستاخيز مديران

اگر هر مديري رفتار و موضع‌گيري‌هاي خود را بر اساس نگاه به رستاخيز و قيامت، تنظيم کند، موفق‌تر خواهد بود. نگاه رستاخيزي، به او هشدار مي‌دهد که اين جهان، پل عبوري بيش نيست و زندگي ثابت و ماندگار و جاويدان، در سراي ديگر است. رسول خدا (ص) فرمود: «هرکس بعد از من مسئوليت و مديريتي را بپذيرد، روز قيامت او را کنار پل صراط نگه مي‌دارند و فرشتگان، نامه اعمالش را مي‌گشايند. اگر عادل بود خداوند او را به عدالت خويش نجات مي‌دهد و اگر ستم‌گر بود، صراط چنان بر روي وي شکسته مي‌شود که تمام مفاصلش جدا مي‌شوند، سپس از بالاي پل صراط در آتش جهنم سرنگون مي‌شود»

شخصي که مسئوليت و مديريتي مي‌پذيرد، به ظرفيت و قابليت لازم و کافي نياز دارد و اگر وجود نداشته باشد، در روز قيامت با عواقب ناگواري مواجه خواهد شد. يکي از ياران پيامبر(ص) به ايشان عرض کرد: چرا يکي از پست‌هاي مهم حکومتي را به من واگذار نمي‌کني؟ حضرت دست بر شانه او گذاشت و فرمود: «تو ضعيف هستي و اين مسئوليت‌ها امانت است و امانت سنگيني است و در روز قيامت مايه‌ي رسوايي و پشيماني مي‌شود. مگر کسي که آن را به حق تصاحب کند و به وظيفه‌ي خود در قبال آن خوب عمل کند»

اميرالمؤمنين(ع) فرمود: از رسول‌خدا(ص) شنيدم که فرمود: «روز قيامت پيشواي ستمکار (کارگزار، مدير) را در حالي که هيچ ياور و عذرآوري ندارد به محشر مي‌آورند. بعد به دوزخش مي‌اندازند و او همانند سنگ آسيا، دور خودش مي‌چرخد. تا در قعر جهنم به غل و زنجير کشيده شود» آن حضرت در نامه‌اي به «محمدبن‌ابي‌بکر» نوشت: «پس تو را در آشکار و نهان و در تمام حالات به تقواي الهي توصيه مي‌کنم بدان که دنيا، منزل امتحان و ناپايدار است و آخرت، سراي باقي و پاداش و جزا مي‌باشد»

در مکتب تربيتي امام‌علي(ع) آخرت‌انديشي يک مدير، مي‌تواند در ميزان موفقيت او تاثيرگذار باشد. حضرت در نامه‌اي به «نعمان زرقي» فرماندار بحرين مي‌نويسد: «هرگز از موضوع معاد و بازگشت به سوي خداي متعال غافل مباش و در صف غافلين از آن قرار مگير»

آن حضرت مأموراني را براي نظارت بر کار کارگزاران گسيل مي‌کرد و اگر از آنها لغزشي مي‌ديد با يادآوري معاد به آنان هشدار مي‌داد. چنان‌که در نامه‌اي به يکي از دولت‌مردان مي‌نويسد: «شنيده‌ام که مانند گرگ درنده‌اي که به گله حمله کند و بز و برّه را بگيرد، به هيچ کس رحم نکردي و تا خواستي از اموالي که مسلمانان براي بيوه‌زنان و يتيمان خود اندوخته بودند، ربودي.پس شاد و خوشحال آن اموال را به حجاز انتقال دادي و از اين کار ، خم به ابرو نياوردي. بدا به روزگارت! خيال مي‌کني تو ميراثي از پدر و مادرت را به خانواده‌ات سرازير کردي. پناه بر خدا! آيا به رستاخيز ايمان نداري و از حساب و پرسش نمي‌ترسي؟»

ايشان در جمع اصحاب و کارگزارانش، فرمود: «دوران زندگي در دنيا را ناچيز شماريد و با شايسته‌ترين توشه‌اي که برداشته‌ايد به سوي آخرت حرکت کنيد که گردنه‌هاي سخت و دشوار و سرمنزل‌هاي خوفناک، در پيش است و بايد در آنها فرود آييد و توقف کنيد. بدانيد که مرگ چنان چشم در چشم شما دوخته است که گويا هم‌اکنون چنگال‌هايش را در جان و پوست‌تان فرو برده است. در حالي که کردارهاي بد، مشکلات زندگي و گرفتاري‌ها، مرگ را از شما پنهان داشته است. بنابراين وابستگي‌هاي دنيوي را از خود بکاهيد و به ره‌توشه تقوا بينديشيد».


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1323
  • -
  • بازدید کل 2726370