با آيين‌هاي ايراني، ایرانی بمانیم

 

اسماعيل شوشتري (مديرمسئول)

 

سرزمين كهن ایران در طول تاریخ، گاه بر چند كشور، حكم رانده و گاه مورد هجوم برخي از آن‌ها قرار گرفته اما هيچ‌گاه فرهنگ ایرانی آن، از بين نرفته است. مردم ايران حتي در دوراني كه تحت سلطه‌ی اعراب و مغول‌ها بودند، باز هم آيين‌هاي ايراني خود را زنده نگه داشتند. بارها دشمنان ايران سعي كرده‌اند تا آيين‌هاي ايراني را كم‌رنگ كنند اما اين آيين‌ها همچنان راه خود را پيموده و راز و رمزهاي بسياري را در خود انباشته است.
از گذشته‌هاي دور، شاد بودن از ويژگي‌هاي ايرانيان بوده است. آن‌ها شادي را بزرگ‌ترين نعمت خداوند و دارای ارزش بسيار می‌دانستند. همين شادي و زنده‌دلي باعث شده بود كه در طول سال، جشن‌هاي گوناگوني را برگزار كنند كه در ميان اين جشن‌ها «نوروز» از همه باشكوه‌تر و مهم‌تر بود.
جشن نوروز شامل آداب و رسوم زيادي بوده كه تعدادي از آن‌ها در گذر زمان، فراموش شده اما چهارچوب كلي جشن نوروز همچنان باقي مانده است. گردش روزگار، خود باعث تغييراتي در اين آيين‌ها مي‌شود و نبايد به دست خود در آن‌ها تغيير ايجاد كرد اما متأسفانه برخي افراد، دانسته يا ندانسته، دست به اقداماتي مي‌زنند كه نه‌تنها باعث ايجاد شادي نمي‌شود بلكه باعث رنجش خاطر دیگران نیز مي‌شود (مانند استفاده از ترقه و...)
آيا به اين فكر كرده‌ايم كه با انجام اين‌گونه كارها، بهانه به دست افرادي مي‌دهيم كه مي‌خواهند آيين‌هاي ايراني به‌ويژه آيين‌هاي نوروزي را از بين ببرند؟ با انجام درست آيين‌هاي نوروزي و توجه به روح آداب و رسوم ايراني مي‌توانيم به فرزندان خود بياموزيم كه ايراني بمانند.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1174
  • -
  • بازدید کل 2724902