بررسي دو شهر«قاين» و «كاخك» از جهت جذب گردشگر

 

ابوالفضل مجيدنيا

 

 

 

 

با آن‌كه «كاخك» شهري كوچك و از توابع شهرستان گناباد است اما مسافران زيادي را خصوصاً در روزهاي تعطيل، به سمت خود جلب مي‌كند. حال بررسي مي‌كنيم كه علت رغبت مسافران به اين شهر با آن‌كه فاصله‌ي قابل توجهي از جاده‌ي آسيايي سنتو دارد، چيست؟
سه دليل اصلي كه به ذهن حقير خطور مي‌كند، اين است: 1- وجود مضجع شريف امام‌زاده در اين شهر 2- وجود آبشار معروف و جاذبه‌هاي طبيعي 3- وجود درختان زيبا و سر به فلك كشيده در اين شهر كه در زيبايي آن، نقش به‌سزايي دارد.
«امام‌زاده» را كه ما هم در قاين داريم. از جهت مكاني نيز بارگاه امام‌زاده زيد در موقعيت بسيار خوبي واقع شده است. از يك طرف به جاده‌ي آسيايي نزديك است كه با تبليغات بيش‌تر و گذاشتن چند تابلوي بزرگ در كنار جاده مي‌توان توجه مسافران را جلب كرد. از سمت ديگر هم نزديك بلوار اصلي شهر قرار دارد كه اگر با الحاق بخشي از قبرستان فرخ‌آباد به محدوده‌ي حرم، در‌ِ ورودي آن از سمت بلوار بسيج در نظر گرفته شود؛ هم صحن حرم، خيلي بزرگ‌تر و زيباتر مي‌شود و هم بيش‌تر مورد توجه قرار مي‌گيرد. خصوصاً اين‌كه با گسترش شهر در موازات بلوار سيمان، اين مكان مذهبي هم‌اكنون در مركزيت جغرافيايي قاين قرار دارد.
اجراي تدابير لازم در اين زمينه، مستلزم پيگيري‌هاي مستمر و اراده‌ي مصمم مسئولان و خصوصاً شوراي شهر است. از نماينده‌ي قاينات و زيركوه، جناب آقاي «فلاحتي» نيز انتظار مي‌رود كه در صورت امكان، بودجه‌ي قابل توجهي را از توليت آستان قدس براي گسترش اين مكان متبرك، تقاضا فرمايد.
مردم مؤمن قاين هم كه هنگام تشرف به مشهد مقدس، همواره به مضجع مطهر حضرت رضا(ع) كمك مادي مي‌كنند، مي‌توانند كمك‌هاي خود را نذر گسترش حرم مطهر امام‌زاده زيد كنند و ثواب آن را به روح بلند امام رضا(ع) تقديم نمايند كه اگر اين‌گونه باشد؛ درواقع با يك تير، سه نشان زده‌اند: اولاً امام‌زاده زيد را از غربت نجات داده‌اند. ثانياً ثواب عظيمي را به روح بلند امام رضا(ع) تقديم نموده‌اند كه قطعاً از طرف خدا و آن امام بزرگوار(ع) بي‌پاسخ نخواهد ماند و ثالثاً در راستاي پيشرفت و آباداني شهر خود، قدمي مثبت برداشته‌اند.
مسئله‌ي دوم كه باعث شده است شهر كاخك نسبت به وسعت و جمعيت خود، گردشگران بيش‌تري را جذب كند؛ وجود آبشار و جاذبه‌هاي طبيعي در اين شهر است كه اگر جاذبه‌هاي طبيعي ما كم‌تر باشد، درعوض جاذبه‌هاي تاريخي شهر قاين به‌عنوان مركز ايالت پهناور قهستان، بسيار بيش‌تر است لكن نيازمند توجه و تدبير بيش‌تر مسئولين مي‌باشد.
مسئله‌ي سوم نيز وجود درختان زيبا و سر به فلك كشيده در خيابان‌هاي اصلي كاخك است. البته اگر ما هم از گذشته، تدبير بيش‌تري به خرج مي‌داديم و به‌جاي درختان كاج، درختان زيباتري متناسب با اقليم منطقه مي‌كاشتيم، قطعاً چهره‌ي شهرمان امروز زيباتر بود. خصوصاً در راستاي بلوار بسيج، جاي تعجب است كه با وجود آن‌همه درخت كاج، باز هم امسال نهال‌هاي كاج ديگري غرس كرده‌اند. من يكي كه با ديدن درختان كاج، دلگير شده و به ياد قبرستان مي‌افتم اما نمي‌دانم ساير شهروندان چه نظري دارند؟
مسئله‌ي بعدي، ورودي شهر از سمت زيركوه است. ميدان طلاي سرخ با داشتن درختان سرسبز بيد مجنون و گز، خاطره‌اي به‌يادماندني از قاين در اذهان مسافران تداعي مي‌كرد. حتي بعضي از همشهريان در شب‌هاي تابستان، اين فلكه‌ي زيبا را به‌عنوان محل تفريح و شام‌خوردن انتخاب مي‌كردند و رانندگان غريبه نيز شب‌ها را در آن به صبح مي‌رساندند كه به رونق كسب و كار مغازه‌هاي نزديك ميدان كمك مي‌كرد اما نمي‌دانم چه شد كه موقع انتخابات مجلس، يك‌باره فضاي سبز فلكه را نابود نموده و درختان را قطع كردند؛ به اين دليل كه قرار است به‌جاي ميدان، پلي بزرگ در محل احداث شود. بنر بزرگي هم كنار ميدان نصب شد كه ضمن چاپ عكس بزرگي از آقاي «هروي»، از وي به‌عنوان پيگير اين طرح، تشكر و قدرداني شده بود. البته من نمي‌خواهم بگويم كه آقاي هروي به خاطر تبليغات انتخاباتي، اين ميدان را به ويرانه تبديل كرده يا در برابر تخريب آن، سكوت نموده است. در هر صورت بايد دفاعيات ايشان را هم شنيد تا منجر به تهمت و قضاوت يك‌طرفه نشود. حقير، ارادت خاصي خدمت ايشان دارم و از نظر من در بين نمايندگان ادوار مجلس، جواد هروي بعد از مرحوم «سيد علي‌نقي نقوي» بيش‌ترين خدمت را به شهر قاين نموده است و شايسته‌ي تقدير است اما بايد تكليف روشن شود كه چه كسي باعث شده است كه قبل از اين‌كه بودجه‌ي لازم جهت ساخت پل مهيا شود؛ اين فلكه‌ي زيبا كه ورودي شهر است، تخريب شود؟ و اين‌كه چرا تاكنون كه مدت زيادي از تخريب آن مي‌گذرد، هنوز پل وعده‌داده‌شده احداث نشده و حتي عمليات ساخت آن هم پس از انتخابات، متوقف شده است؟
لذا در راستاي تنوير افكار عمومي و قضاوت بر مبناي علم و آگاهي؛ از نماينده‌ي سابق، نماينده‌ي فعلي، فرماندار، رياست اداره‌ي راه و شهردار وقت، تقاضا دارم جوابيه‌هاي خود را براي نشريه‌ي طلوع خراسان بفرستند تا مشخص شود قصور از جانب كدام ارگان و چه كسي بوده است؟

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1174
  • -
  • بازدید کل 2724902