با حقوق خود آشنا شويم (34)

 

سلمان اسحاقی (کارشناس قوانین و لوایح)

 

 

در سی و چهارمين قسمت از سلسله یادداشت‌های این ستون، به بیان ماده‌ي 27 منشور حقوق شهروندی خواهیم پرداخت؛ ماده‌اي كه براي تحقق شايسته‌ي آن، به همراهی سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان، نياز خواهیم داشت.

ماده‌ي 27- شهروندان حق دارند اندیشه، خلاقیت و احساس خود را از طرق مختلف آفرينش فکری، ادبی و هنری با رعایت قوانین و حقوق دیگران بیان کنند.
امروزه مردم اگر به صورت شخصي و انفرادي، دست به خلق آثار هنری، فکری و ادبی بزنند؛ بی‌شک نیاز كم‌تري به سير مراحل گوناگون برای عرضه و نشر آن خواهند داشت؛ زیرا شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت، این امکان را به آنان داده است تا اندیشه‌های خود را در قالب متن، موسیقي، فیلم و عکس به اشتراک گذاشته و منتشر کنند. آن‌چه ماده‌ي 27 منشور حقوق شهروندی بیش‌تر به آن اشاره دارد؛ تولید سازمان‌یافته‌ي فکری، ادبی و هنری است که توسط مؤسسات و اغلب با جنبه‌ي اقتصادی صورت می‌گیرد و در مقیاس وسیع به صورت رسمی قرار است منتشر شود و با محدودیت‌های احتمالی قدرت سیاسی مواجه می‌گردند.
پرداختن به این موضوع را به کارشناسان و صاحب‌نظران آن حوزه می‌سپاریم و در این یادداشت، سعی می‌نماییم تا این موضوع را در سطح شهرستان به تحلیل بگذاریم.
در بیان اندیشه‌ها، خلاقیت‌ها و احساسات، نیازمند تدبیر و درایت ویژه‌ای هستیم تا بتوانیم حقی را بیان كنيم یا به عبارتی، فریاد بزنیم. این امر آن‌قدر مهم است که اگر به آن بی‌توجهی شود، قطعاً به پایمال‌شدن حقوق اجتماعی منجر خواهد شد؛ امری که مرحوم «عسگراولادی» در خاطرات خود می‌گوید که امام در خصوص بیان اندیشه‌اي که از حق برآید، در جمعی این‌گونه فرمودند: «بدانید یک وقت، انسان در ذهنش، یک اندیشه که مطلب حقی‏‎ ‎‏را دارد، به طرز بیانش توجه نمی‌کند. شکل بد بیان او، حقش را باطل می‌کند. شما‏‎ ‎‏تصور نکنید که اگر مطلب حقی در ذهن‌تان هست، به هر لفظی بگویید، به هر قیافه‌ای ‎‏بگویید، در هر شرایطی بگویید، باز هم آن حق می‌ماند. نه خیر، باید اهل حق بدانند که ‎‏حق را چگونه بیان کنند و در چه شرایطی بیان کنند که حق، نتایج خود را در ذهن ‎‏طرف داشته باشد».
بیان اندیشه‌ها، خلاقیت و احساس در جای خود، بسیار مهم و قابل توجه است اما تذهیب و تربیت اندیشه از اهمیت بالاتری برخوردار است. در نظام و انقلاب ما، اندیشه‌ي امام(ره) تبدیل به یک الگوی بی‌بدیل شده است؛ الگویی که شاید متأسفانه فقط در ایام‌الله دهه‌ي فجر یا کمی هم در سالگرد رحلت آن بزرگ‌مرد تاریخ ایران‌زمین، به آن پرداخته مي‌شود.
دلیل آن‌که در ابتدای این یادداشت، به همراهی سازمان تبلیغات اسلامی اشاره گردید؛ بی‌شک تأثیر این سازمان انقلابی در حرکت اندیشه‌ها در مسیر انقلاب اسلامی است و چه‌بسا یکی از سازمان‌های مؤثر در اجرايی‌شدن فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: «آزادى بايد به شکل منطقى و صحيح در جامعه تأمين شود؛ همان‌ آزادى‌ که انقلاب اسلامى و نظام اسلامى، پرچمش را در دنياى اسلام بلند کرد؛ نه آزادى به شکل افراطى، تقليدى و من‌درآوردى ... ما به آزادى معتقديم. اعتقاد ما به آزادى و تأمين حقوق‌ شهروندى در مسائل اجتماعى هم ريشه‌دار و داراى مبناى دينى است».
با اندکی تأمل در مأموریت این سازمان خواهید دید که حضور انقلابی و در صحنه‌ي آن سازمان می‌تواند در محقق‌ساختن اندیشه‌های ناب انقلاب، تأثیر چشم‌گیری داشته باشد؛ سازمانی که این روزها در شهرستان ما از جایگاه شایسته‌ای برخوردار است و ریاست آن در گفت‌وگوی اختصاصی خود با «سایت نسیم قاین»، ضرورت توجه به اندیشه را منتج به بصیرت‌افزایی در بین آحاد مردم و چه‌بسا مسئولین می‌داند و با تکیه به سخنان گوهربار مقام معظم رهبری این‌گونه طرح می‌کند که: مقام معظم رهبری در یک جمله‌ي زیبایی فرمودند: «فتنه مانند مه غلیظی است که همه‌جا را فرا می‌گیرد و چراغ مه‌شکن می‌خواهد که همان بصیرت است».
کاملاً درست است؛ عدم بصیرت، همان عدم شناخت و اندیشه‌ي غلط است که دشمنان انقلاب و نظام، قریب به چهار دهه در پی ترویج آن هستند و به عبارتی، ما اعتقاد داریم اندیشه، ابتدا به ساکن باید آن‌گونه که شایسته‌ي انقلاب است، ساخته و پرداخته شود و پس از آن در چهارچوب قانون در دسترس مسئولین و آحاد مردم قرار گیرد.
نگارنده، ارتباط این ماده از منشور حقوق شهروندی را با سازمان تبلیغات اسلامی در ساخت و پردازش اندیشه‌ها می‌داند. قصد وی از این ارتباط، آن است که این سازمان می‌بایست در خصوص ترویج و فرهنگ‌سازی اندیشه‌هایی که روزی جوانان را در صحنه‌ي انقلاب اسلامی، روزی در هشت سال دفاع مقدس و امروز در وجود پاک و مطهر جوانانی که با صفت «مدافع حرم» جان خود را تقدیم اسلام می‌کنند، باید به میدان بیاید. این سازمان انقلابی، امروز می‌داند که بصیرت‌افزایی از الزامات جامعه است و باید اندیشه‌ای را رشد دهد تا در مقابل گروهي که به دنبال سياست‌زدگي یا به دنبال سياست‌زدايي، دائماً هدف‌شان تبديل فضاي فرهنگی و سیاسی به سكوت مرداب‌گونه يا تلاطم گرداب‌وار می‌باشد، ایستادگی کند. بدون ترديد اگر در رشد آن اندیشه‌های
انقلاب اسلامی، قصور نماییم؛ جامعه به جلو نخواهد رفت و دعوي‌ها تكراري، ثابت، سطحي و نازل مي‌گردد. هيچ فكري توليد نمي‌گردد و حرف تازه‌اي گفته نمي‌شود.
شایسته است این سازمان که برآمده از نهضت اسلامي است، مهم‌ترين محدوديت‌هايي را که در انقلاب اسلامی باید در جهت صيانت از آزادي اندیشه در نظر گرفت نیز تشریح و بيان كند. مواردي همچون ممنوعيت توهين به مقدسات اسلامي و هتك حرمت افراد، ممنوعيت توطئه و براندازي، لزوم حفظ اصول و ارزش‌هاي ديني و موازين اخلاقي، ضرورت حفظ نظام جامعه و پايبندي به ضوابط قانوني، پرهيز از دامن‌زدن به اختلافات قومي و مذهبي، رعايت امنيت، استقلال کشور، منافع ملي و مصالح جامعه، واجديت اطلاعات كافي و توان علمي بيان‌کننده و اهليت مخاطب، طرح نظرات مخالفين در مراکز علمي و تخصصي و بالاخره اين‌که در مواجهه با سوءاستفاده‌هايي که از آزادي بيان مي‌شود؛ هم افراد و هم مسئولين اجتماع، موظف بوده و بايد کنترل و مراقبت به عمل آورند.
در پایان، یادمان نرود که بصیرت اگر در بین آحاد مردم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در بین مسئولین، از واجبات و بایدهایی است که نباید کوچک‌ترین بی‌توجهی به آن شود.
باید نگاهی به گذشته و حال داشته باشیم و با اندیشه‌ي خود آن‌گونه که شایسته و منصفانه است، به نقد منصفانه بپردازیم و نگذاریم عده‌ای برای حفظ منافع سیاسی و حزبی خود، با سیاه‌نمایی، چهره‌ي مبارک انقلاب را تخریب نمایند.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز
  • -
  • بازدید کل 779457