سواد ساندویچی!

 

احسان محمدی

 

◀️ دوستی دارم که تقریباً تمام بحث‌ها را با یک جمله‌ي قصار، یک دیالوگ از فیلم یا یک خط از کتاب به اتمام می‌رساند. بعد حق‌به‌جانب دست‌هایش را گره می‌زند روی سینه‌اش و به افق‌های دور، نگاه می‌کند! عینهو قهرمان فیلم ها وسترن!
◀️ اما این بزرگوار که این اقدامات را جذاب انجام می‌دهد، خیلی کم فیلم می‌بیند. به‌ندرت سینما می‌رود و اصلاً کتاب نمی‌خواند! فقط این ریزه‌ها را گیر می‌آورد و حفظ می‌کند!
◀️ او نمونه‌ای از نسلی است که دارند به‌شدت تکثیر می‌شوند. از دور، باسواد، جذاب و حق‌به‌جانب اما بدون تحلیل.
◀️ به نظر من، این سواد اسمش «سواد ساندویچی» است، «سواد لقمه‌ای». این‌که از یک کتاب فقط یک خط و یک پاراگرافش را قورت دهیم، از یک چهره‌ي اجتماعی سیاسی فقط یک جمله‌ي قصارش را حفظ کنیم که انگار این جمله، عصاره‌ي تمام عملکرد اوست و بعد همان را طوری استفاده کنیم که انگار علامه‌ي دهریم!
◀️ این مثال، منتسب به «ارنستو چه‌گوارا» مبارز مشهور را بخوانید:
قاضی: تو در سالوادور چه می‌کردی؟
چه‌گوارا: آفتاب می‌گرفتم.
قاضی: پس چرا ساختمان دادگستری را منفجر کردی؟
چه‌گوارا: چون جلوی آفتاب را گرفته بود.
◀️ بارها دیده‌ام کسانی این دیالوگ را با نوعی غرور تکرار کرده‌اند. این‌که طرف این‌قدر قهرمان بود که ساختمان دادگستری را فقط به این دلیل منفجر کرده که جلوی حمام آفتابش را می‌گرفته! خسته‌نباشی دلاور، خدا قوت پهلوان!
◀️ حتی اگر این ماجرا حقیقت داشته باشد، به نظر من قاعدتاً تمثیل است و اشاره به این‌که دادگستری مانع از تابش آفتاب حقیقت شده؛ چون خراب‌کردن یک ساختمان به این بهانه، تحسین‌آمیز نیست؛ شرم‌آور است!
◀️ گیرم که در یک ساختمان، ظلم می‌کنند؛ آجر و بلوک و تیرآهن چه گناهی کرده‌اند؟! از کی تا حالا، ساختمان‌ترکاندن، آبادی و آزادی با خودش آورده؟
◀️ تقلیل چهره‌ای مثل «چه‌گوارا» تا سرحد یک آدم کله‌خر که فقط برای این‌که ساختمان جلوی حمام آفتابش را گرفته و آن را منفجر کرده، ابلهانه است. خُب این بزرگوار، دو متر می‌رفت آن ورتر و حمام آفتاب می‌گرفت!
به جای جابه‌جا شدن چند متری، رفته دینامیت جور کرده، آورده ساختمان را منهدم کرده، دستگیر شده، رفته دادگاه و... برای چند دقیقه حمام آفتاب؟!
با خواندن یک جمله‌ي قصار، یک پاراگراف از یک فیلم یا بریده‌ای از یک شعر، احساس نکنیم تحلیل‌گریم.
پدیده‌های اجتماعی سیاسی را در یک جمله و یک توئیت نمی‌توان خلاصه کرد. این سواد لقمه‌ای و ساندویچی، آفت است. مراقب باشیم به دام شیک‌بودنش نیفتیم.
◀️ شما هم هر وقت خواستید حمام آفتاب بگیرید، سر جدتان ساختمان نترکانید! نه شما را عاقل‌تر نشان می‌دهد و نه کول و باحال! خراب‌کردن آسان است؛ اگر راست می‌گوییم، بسازیم!

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1166
  • -
  • بازدید کل 2724894