با لیوان و حوله به ایران کمک کنیم

 

محمد فاضلی (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

 

استفاده از آب‌سردکن‌های محل کار من و هر جای دیگری، روزانه صدها لیوان پلاستیکی یک‌بار مصرف را راهی طبیعت می‌کنند. لیوان‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف در اتاق‌های متعدد محل کارم هم وجود دارند. دستمال کاغذی بسیاری در سرویس‌های بهداشتی محل کارم مصرف می‌شود. سطل زباله را که باز می‌کنید، فقط دستمال کاغذی‌های مچاله‌شده را می‌بینید که برای خشک‌کردن دست و صورت کارکنان استفاده شده‌اند.
تولید لیوان‌های پلاستیکی و دستمال‌ کاغذی، آب بسیار نیاز دارد و دور ریختن آن‌ها نیز آلوده‌کننده‌ي محیط‌زیست است.
تصور می‌کنم می‌شود برای مقابله با این آلودگی و مصرف آب، کارهای زیادی کرد؛ ازجمله اکنون که به روزهای آغاز سال نو نزدیک می‌شویم و بازار عیدی‌دادن مردم به یک‌دیگر و مدیران به کارکنان، داغ است؛ می‌شود کارهایی کرد.
مدیران می‌توانند به کارکنان دستگاه‌ها، یک بسته هدیه‌ي محیط‌زیستی بدهند؛ شامل یک عدد لیوان سرامیکی زیبا (ترجیحاً ساخت سفال‌سازی‌های کشور) و یک عدد حوله‌ي کوچک برای خشک‌کردن دست و صورت (ترجیحاً تولید نساجی‌های خودمان یا حتی حوله‌های بافت صنایع دستی). بعد هم لیوان‌های پلاستیکی را از دستگاه‌های آب‌سردکن جمع کنند.
این بسته‌ي محیط‌زیست‌گرا را می‌توان در همایش‌ها نیز به حضار داد. بچه‌های مدرسه‌ای هم می‌توانند یک بسته‌ي آن ‌را دریافت کنند و در کنار سررسیدهای مخصوص سال نو یا به‌جای آن، به دوستان هدیه دهند. کارکنان می‌توانند با لیوان‌های سفالی خودشان در جلسات حاضر شوند و آب را در آن‌ها بنوشند و سازمان‌ها لیوان‌های یک‌بار مصرف را از سر میز جلسات اداری بردارند.
می‌پرسید پس میهمانان سازمان چه کنند؟ تعداد محدودی لیوان‌های کاغذی چند بار مصرف که در دنیا نیز استفاده می‌شود و برای استفاده‌ي مکرر، قابلیت تا شدن دارند؛ قابل جایگزینی هستند.
شاید پیش خود فکر کنید كه نشدنی است اما من همکاری دارم که می‌گوید سی سال است از همین حوله‌های کوچک به‌جای دستمال کاغذی‌ها و از لیوان سفالی‌اش به‌جای لیوان‌های پلاستیکی استفاده کرده است.
باور کنیم شدنی است. هر کارمند یک حوله‌ي کوچک، هر کارمند یک لیوان سفالی و هر دو ساخت ایران.
این بی‌گمان موفقیتی کوچک را خواهد ساخت اما ما می‌توانیم ملت موفقیت‌های کوچکی باشیم که روی هم بزرگ می‌شوند و ما را بزرگ می‌کنند. اگر توانستیم با یک لیوان و حوله‌ي ساده به ایران کمک کنیم، کارهای بزرگ‌تر را هم انجام خواهیم داد.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1174
  • -
  • بازدید کل 2724902