پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌ي آخر سال

 

هر سال، مصادف با چهارشنبه‌ي آخر سال، شاهد بعضی از اتفاقات در جامعه می‌باشیم که گاهاً منجر به نقص عضو یا مرگ افراد می‌شود.
از آسیب‌های شایع می‌توان آسیب دست و پا را نام برد. شدیدترین آسیب‌ها نیز مربوط به صورت و چشم است. درمان آسیب‌های چشمی، بسیار طولانی می‌باشد و ممکن است حتی ماه‌ها و سال‌ها ادامه یابد یا حتی منجر به تخلیه‌ي چشم و یا نابینایی شود.
بر اساس آمار سال 94 بیش از نیمی از آسیب‌دیدگان، در هنگام آتش‌بازی دچار آسیب شده‌اند. جراحت دست و پا 50 درصد آسیب‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. لذا ذیلاً اشاره به بعضی از موارد جهت آموزش نوجوانان و جوانان، ضروری به نظر می‌رسد.

1- استفاده‌ي نادرست و بي‌رويه از وسايل آتش‌بازي و روشن‌کردن آتش‌هاي بزرگ، حوادث ناگواري به دنبال دارد. در صورت روشن‌کردن آتش، توصيه مي‌گردد آتش در حجم کم و در محل‌هاي تعيين‌شده توسط شهرداري باشد.

2- از آتش‌زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال اين‌ها، چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر، کوچه و خيابان خودداري نماييم.

3- کبريت و مواد آتش‌زا را از دسترس کودکان، دور نگه داريم و در مورد خطرات بازي با آتش و مواد محترقه و منفجره، آگاهي لازم را به آن‌ها بدهيم.

4- از پارک اتومبيل در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداري کنيم؛ چراکه آتش‌بازي در نزديکي وسايل نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند؛ در صورت کم‌ترين نشت و حتي در شرايط عادي، اين وسايل را مبدل به بمبي مي‌گرداند که چاشني انفجار آن، کشيده شده است.

5- به صاحبان فروشگاه‌هاي مواد شيميايي و رنگ‌فروشي‌ها توصيه کنیم که از فروش هرگونه مواد آتش‌زا و مواد شيميايي به کودکان و نوجوانان اکیداً خودداري نمايند.

6- حتي‌الامکان در‌ِ محل‌هايي مثل انباري، زيرزمين، بالکن، پشت‌بام و... را که ممکن است فرزندتان، ترقه‌ها و مواد محترقه و منفجره را در اين محل‌ها نگه داري نمايد؛ قفل نموده و از رفت‌وآمد فرزندان خود به اين مکان‌ها ممانعت کنیم.

7- از ريختن مواد سريع‌الاشتعال مانند نفت، بنزين، الکل و... بر روي آتش جداً خودداري کنيم.

8- از قراردادن ظروف تحت فشار ازجمله کپسول، اسپري، حشره‌کش‌ها، آمپول و... بر روي آتش جداً خودداري کنيم.

9- از پرتاب فشفشه و موشک بر روي شاخه‌ي درخت‌ها، پشت‌بام و بالکن منازل و ساختمان‌ها خودداري کنيم.

10- وجود يک مخزن آب یا کپسول خاموش‌کننده‌ي آتش‌نشاني پودري در نزديک محوطه‌ي آتش ضروري است.

11- قبل از ترک محل حتماً از خاموش‌بودن آتش مطمئن شده و توسط مخزن آب باقي‌مانده، آن را کاملاً سرد نموده و جمع‌آوري نماييم.

12- در موقع پريدن از روي آتش، از البسه‌ي بزرگ و گشاد و از نوع آتش‌گير استفاده نکرده و از تجمع در اين‌گونه محافل خودداري کنیم.

13- در صورت بروز هرگونه حريق يا حادثه، ضمن حفظ خونسردي، در اسرع‌وقت با تلفن 125 با ستاد فرماندهي سازمان آتش‌نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيم و در صورت آسیب‌دیدن فرد یا افراد، با 115 تماس بگیریم.

14- در تهيه‌ي وسايل آتش‌بازي بي‌خطر و مفرح، فرزندان‌مان را همراهي کنیم و از نگه‌داري مواد محترقه، تهيه و ساخت وسايل آتش‌بازي دستي توسط آن‌ها اكيداً جلوگيري نمايیم.

15- از نگه‌داری وسایل آتش‌بازی حتی به مقادیر بسیار کم در منازل، زیرزمین، محل کار و...خودداری کنیم.

16- از حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در جیب لباس یا کیف جداً خودداری کنیم.
17- از نگه‌داری مواد محترقه و وسایل آتش‌بازی (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیكی وسایل حرارتی و برقی خودداری نماییم.

18- بقایای مواد آتش‌بازی را سریعاً جمع‌آوری نکنیم. حتماً 15 تا 20 دقیقه صبر کرده، بعد آن را جمع‌آوری کرده و در یک سطل محتوی آب بریزیم و سپس دفع کنیم.

19- مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر، پرت نکنیم.

20- هیچ‌گاه مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنیم؛ زیرا در صورت انفجار، ذرات آن به اطراف پرتاب شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
21- از نزدیک‌شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده‌اند، دوری کنیم؛ زیرا خطر ازدست‌دادن عضوی از بدن یا مرگ را به همراه خواهد داشت. قطع عضو، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است. با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پرخطر، زندگی را برای خود و دیگران تلخ نكنیم.

22- برای نگه‌داری از مواد منفجره و محترقه، آن را به طور ایمن در یک جعبه و دور از سایر مواد آتش‌گیر یا گرما و الکتریسته و در جای خشک و خنک نگه‌داریم.

23- هیچ‌گاه ماده‌ي محترقه و منفجره‌ای را که یک بار استفاده شده است، مجدداً استفاده نکنیم.

24- از برپايي آتش در معابر باريك و در نزديكي پست‌هاي برق يا ايستگاه‌هاي تقليل فشار گاز و پاركينگ‌هاي عمومي، پرهيز نمايیم.

25- نگه‌داری مواد محترقه‌ي غیر استاندارد ازقبیل اكلیل و سرنج، زرنیخ و كلرات و... غیرمجاز و برخلاف قانون بوده و می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد.

26- حتی یک بار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله‌ي نزدیک می‌تواند بلافاصله موجب آسیب‌ شنوایی شود اما با رعایت نکاتی چون فاصله‌گرفتن از مکان‌هایی که ترقه‌بازی انجام می‌شود و استفاده از محافظ‌های گوش یا پوشاندن گوش‌های خود با انگشت می‌توانید از گوش‌های خود مراقبت کنید.

 

مرکز بهداشت - واحد سلامت نوجوانان و جوانان و مدارس

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1141
  • -
  • بازدید کل 2724869