قضاوت ممنوع

 

فاطمه سادات ايوبي (دانشجوي كارشناسي‌ارشد آموزش زبان فارسي)

 

 

یک جمله هست که می‌گويد: «کسی رو قضاوت نکن فقط برای این‌که گناهانش با گناه‌های تو فرق داره ...».
قضاوت‌کردن دیگران ازجمله رفتارهای نابه‌هنجار جامعه‌ي امروزی ماست. گاهی اوقات، مردم با قضاوت‌های بیجاي خود، مسیر زندگی دیگران را تغییر می‌دهند که شامل اثرات جبران‌ناپذیری می‌شود که متوجه فرد است؛ چراکه این قضاوت‌ها خیلی سریع و با غرایض خاصی انجام شده است و در پشت آن، دلیل عقلانی وجود ندارد.
با قضاوت‌کردن عمداً دارید به طرف مقابل، صدمه می‌رسانید و توجهی به تفاوت‌ها ندارید. در صورت لزوم اگر لازم است قضاوت کنی، در حیطه‌ي مسائل خودت قضاوت کن تا نتایجش متوجه خودت باشد.
سرمنشأ بیش‌تر قضاوت‌های دیگران از حسادت است که از کمبودهای خودشان ناشی می‌شود. افراد با قضاوت‌های بیجاي خود، سعی می‌کنند تا شما را از جایگاه اصلی خود پایین بیاورند که این نشان می‌دهد شما بالاتر از آن‌ها هستید.
پس خودتان را دست‌کم نگیرید و برای رؤیاهای خود تلاش کنید. بگذارید همه از این‌همه قوی‌بودن شما تعجب کنند. فقط کافی است نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشید؛ چراکه بی‌تفاوتی و بی‌اعتنایی، عجیب انسان‌ها را می‌سوزاند.
در رابطه با این مسئله، این نکته را باید توجه داشته باشيد که نباید خود را با دیگران مقایسه کنيد؛ چراکه هر فردی، ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارا است.
اگر آرامش می‌خواهی، باید سرت به کار خودت باشد و خود را با کسی مقایسه نکنی.
قضاوت‌کردن راهی درست برای ارزیابی انسان‌ها نیست و تنها راه رسیدن به آرامش، قبول انسان‌هاست همان‌طور که هستند و بهترین نقطه، شروع از خود است.
متأسفانه در جامعه‌ي امروزی، مسئله‌ي قضاوت، نقش به‌سزایی دارد تا جایی که مردم با توجه به مشغله‌های خود، باز هم فرصت می‌کنند تا در زندگی دیگر افراد دخالت کنند.
جمله‌ی معروفی هست که مي‌گويد: «تا کفش‌های کسی رو نپوشیدی، از راه‌رفتنش ایراد نگیر»؛ یعنی تا در بطن زندگی کسی نبوده‌ای، در موردش قضاوت نکن.
ما گاهی اوقات در باب قضاوت آن‌قدر پیشروی می‌کنیم که یادمان می‌رود خدای بالاي سر وجود دارد.
نکته‌ي مهم در باب قضاوت مردم نسبت به خودمان، این است که سنجش و قضاوت آنان اصلاً مهم نیست و نباید قضاوت مردم در رفتار ما تأثیر بگذارد؛ چراکه تنها قضاوت خدا مهم است، خداوندی که همه‌چیز را می‌بیند و می‌شنود. پس دیگر نیازی نیست از قضاوت دیگران ترسی داشته باشیم؛ چراکه ما در وهله‌ي اول، خداوند را داریم که شاهد و ناظر بر تمام اعمال ماست.
پس جوری نشود که قضاوت و حرف مردم در روند زندگی شما تأثیرگذار باشد. در وهله‌ي اول، شما کاملاً بی‌خیال و بی‌توجه باشید؛ چراکه آدم‌های باهوش، نادیده می‌گیرند و آن چیزی را که از نظر شما خوب است، انجام دهید. سعی کنید بی‌توجه به برداشت دیگران زندگی کنید؛ چراکه باید به خود یادآور شوید که تنها یک بار، فرصت زندگی‌کردن دارید و نباید زندگی را با حرف‌های آدم‌های کوته‌نگر، دست‌نخورده برای مرگ بگذارید.
پس درنتیجه بعد از قضاوت مردم، به دنبال اثبات خود نباشید و وقت خود را صرف توضیح‌دادن به دیگران نکنید.
نیازی نیست خوبی‌های خود را به مردم یادآور شوید؛ چراکه بعضی‌ها نیز هستند که باز هم با توجه به توضیحات شما، حرف خودشان را می‌زنند. با برخورد و رفتار پسندانه‌ي خود، جلوي هر حرف و کلام بیهوده را بگیرید و شخصیت و رفتارهاي خودتان را به آن‌ها ثابت کنید تا از قضاوت بیجاي خود، شرم کنند.
باز هم تکرار می‌کنم که در مقابل هر حرکت نابجایی از اطرافیان خود، تنها سکوت کنید. سکوت شما، خیلی از مسائل را به آن‌ها ثابت می‌کند و عزت‌نفس شما را نیز حفظ می‌کند.
یک جمله‌ي معروف در این باب می‌گوید که «هرگز تلاش نکنید برای اثبات خودتان به دیگران توضیح دهید؛ چون دوستان‌تان به این صحبت‌ها احتیاجی ندارند. دشمنان‌تان هم آن‌ها را باور نخواهند کرد».

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1157
  • -
  • بازدید کل 2724885