با حقوق خود آشنا شويم (31)

 

سلمان اسحاقی (کارشناس قوانین و لوایح)

 

 

قسمت سی و يكم سلسله یادداشت‌های این ستون را با بیان ماده‌ي 24 آغاز خواهیم کرد و در ادامه به دغدغه‌ي این روزهای آموزش و پرورش شهرستان خواهیم پرداخت. البته امیدواریم زمانی که در حال مطالعه‌ي این یادداشت باشید؛ این دغدغه مرتفع گرديده یا تسریع در حل مشکل شده باشد لیکن این تعلل، اعتماد مردم نسبت به اداره‌ای را که مورد وثوق مردم نیز بوده و قطعاً خواهد بود، خدشه‌دار کرده است و امیدواریم با تدبیر و درایت، همت و تلاش جهادی رؤسا، کارکنان خدوم و زحمتکش، مدیران و معلمان دلسوز این حوزه، نسبت به ترمیم آن اقدام گردد.

ماده‌ي 24- حق شهروندان است که از دولتی برخوردار باشند که متعهد به رعایت اخلاق حسنه، راست‌گویی، درست‌کاری، امانت‌داری، مشورت، حفظ بیت‌المال، رعایت حق‌الناس، توجه به وجدان و افکار عمومی، اعتدال و تدبیر، پرهیز از تندروی، شتاب‌زدگی، خودسری، فریب‌کاری، مخفی‌کاری و دست‌کاری در اطلاعات و پذیرفتن مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود، عذرخواهی از مردم در قبال خطاها، استقبال از نظرات مخالفین و منتقدین و نصب و عزل بر مبنای شایستگی و توانایی افراد باشد.

در ماده‌ي فوق به موضوعاتی اشاره شده است که برآمده از ریشه‌ي دین اسلام در نظام می‌باشد یا به عبارتی عامیانه و ساده‌تر که زیاد به گوش‌های‌مان رسیده است، اصلاً انقلاب کرده‌ایم که دولتی با این ویژگی‌ها بر مردم حکومت نماید؛ ویژگی‌هایی که می‌تواند در جدول ارزیابی مردم قرار گرفته و دولت‌مردان گذشته و حاضر را ارزیابی نماید. با تکیه بر ماهیت این ماده از حقوق شهروندی می‌بایست به ارزیابی مدیران و رؤسای دستگاه‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی در شهرستان بپردازیم. لیکن به جهت فضاي کم در این ستون، شایسته است مخاطبان محترم در آینده‌ي نزدیک، به این موضوع مبادرت ورزند.
نگارنده قصد دارد این فرصت را غنیمت شمرده و به دغدغه‌ي این روزهای مردم، فرهیختگان و امام جمعه‌ي محترم شهر قاين بپردازد؛ دغدغه‌ای که از بی‌توجهی مسئولین ذیربط به آموزش و پرورش شهرستان، فریادها بلند گردیده و با اندکی اطلاع از مأموریت مهم و حیاتی آموزش و پرورش قطعاً با دلواپسان به‌حق این حوزه، هم‌نوا و هم‌صدا خواهید شد. فرهیختگان، اساتید و معلمان شهرستان که از خسارت‌های اجتماعی این کوتاهی، آگاه هستند؛ به هشدارهای مکرری پرداختند و امام جمعه‌ي شهر قاين که خود یکی از صاحب‌نظران، مدیران و اساتید برجسته‌ي مجموعه‌های علمی و دینی است، سکوت را می‌شکند و در نماز جمعه این‌گونه به عدم داشتن مدیر در آموزش و پرورش قاين اشاره می‌نماید: «بیش از حدود سه ماه شده که در سال تحصیلی، اداره‌ي آموزش و پرورش ما توسط سرپرستی اداره می‌شود؛ یعنی مدیر ندارد». در ادامه‌ي این سخنان، ايشان به پیشنهاد و مواردی قابل تأمل همچون مشورت اشاره می‌نماید که جا دارد به آن‌ها توجه شود. لیکن نکته‌ای که ایشان در پایان این بحث به آن اشاره می‌نماید و دولت‌مردان برای دنیا و آخرت خود می‌بایست به آن توجه نمایند، این است که نباید کاری انجام شود که با آبروی مؤمن، بازی شود و این‌گونه بیان می‌دارد: «متأسفانه حال کار به جایی می‌رسد که با آبروی مؤمن بازی می‌شود! خیلی کار بدی است. وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) با پرهیز از این کار فرمودند: «ای مردم! آبروی مؤمن و جان مؤمن و مال مؤمن، حرمتش از حرمت کعبه بالاتر است». آن وقت، ما خیلی ساده با آبروی مؤمن بازی می‌کنیم. همه‌ی افرادی که شما صلاح می‌دانید با آن‌ها بایستی مشورت بشود؛ قبل از کاندیداتوری هر فردی، با آن عزیزان مشورت شود تا آن‌ها بتوانند از کار شما در جامعه دفاع بکنند و آبروی مؤمن هم زیر سؤال نرود».
شاید اگر به سخنان حکیمانه‌ي رهبر معظم انقلاب که می‌فرمایند: «مسئله‌ي‏ فرهنگ، تعلیم و تربیت، مسئله‌ي‏ اول در نظام ماست» توجه می‌گردید و در نگاهی دیگر، به بایدها و نبایدهای این ماده از منشور حقوق شهروندی که برآمده از خود این دولت است، توجه می‌شد؛ امروز با چالشی همچون خلأ یا تأخیر در انتصاب مدیر آموزش و پرورش در شهرستان روبه‌رو نبودیم.
برای مردم این خطه، بسیار سؤال‌برانگیز و مهم است که بدانند چه چیزی باعث شده است تا با این معضل روبه‌رو شوند؟ آیا شایسته است که در تصمیم‌گیری، انتصاب و حمایت از این پست کلیدی، تعلل و بی‌توجهی صورت گیرد؟ مگر توجه به وجدان، افکار عمومی و... که در این ماده به آن اشاره شده است؛ دولت‌مردان ما را ملزم به انتخاب و پاسخ‌گویی ننموده است؟
جا دارد با تکیه بر اهمیت موضوع، قانون و منشور حقوق شهروندی، از مسئولین ذیربط درخصوص سردرگمی در مهم‌ترین نهاد آموزش و پرورشی که صدمین سالش را جشن گرفته‌ایم، سؤال و مطالبه‌ای اساسی صورت پذیرد تا این اتفاق یا مشابه آن را دیگر شاهد نباشیم. مجموعه‌ي صد ساله‌ای که مدیریت قریب به 30 مدیر را در خود تجربه نموده است؛ این روزها با وضعیتی که می‌بایست از جایگاه بهتری برخوردار باشد، در مسیري قرار گرفته است که اگر با این وضعیت ادامه یابد؛ بی‌شک نوجوانان و جوانان آینده‌ساز ایران‌زمین، قربانی بی‌تدبیری‌هایش خواهند بود و هرگونه کاستی موجب واردآمدن خسارت‌های جبران‌ناپذیری به جامعه خواهد شد.

در پایان ضمن سپاس و ارج‌نهادن به تلاش عزیزان خدوم و زحمتکش آموزش و پرورش، جا دارد به سخن یکی از بنیان‌گذاران آموزش و پرورش ژاپن با توجه به نقش مؤثر آموزش و پرورش در توسعه‌ي اقتصادی - اجتماعی بپردازیم. او می‌گوید: «ما نه هیچ منبع طبیعی داریم و نه هیچ قدرت نظامی. ما فقط یک منبع داریم و آن هم ظرفیت فکری مغزهای‌مان است و این منبع، تمام‌نشدنی است و باید آن را بسط و گسترش داد و تربیت کرد و این قدرت فکری، خواه ناخواه در آینده‌ي نزدیک، گران‌بهاترین و خلاق‌ترین ثروت مشترک همه‌ي بشریت خواهد بود».
امیدواریم كه با روحیه‌ي جهادی، روزبه‌روز در مسیر تعالی این مجموعه‌ي کلیدی قدم برداشته تا جامعه از ثمرات آن، بهره‌مند گردد.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1172
  • -
  • بازدید کل 2724900