با حقوق خود آشنا شويم (29)

 

سلمان اسحاقی (کارشناس قوانین و لوایح)

 

 

قسمت بيست و نهم سلسله يادداشت‌هاي اين ستون را به فضاي جابه‌جايي مديريتي در امور شهري شهرمان خواهيم پرداخت. اما قبل از آن، به بيان ماده‌ي ٢٢ منشور حقوق شهروندي كه مي‌تواند مرتبط با وظايف و مأموريت‌هاي شهرداري‌ها باشد، می‌پردازیم.

ماده‌ي ٢٢- حق شهروندان است كه از تصميمات و اقدامات اداري كه به‌نوعي حقوق و منافع مشروع آن‌ها را تحت‌تأثير قرار مي‌دهند، آگاه شوند.

تصميمات و اقدامات دستگاه‌هاي دولتي مي‌تواند به‌صورت چشمگيري در روند زندگي يك شهروند تأثيرگذار باشد. اين موارد در مراجعه و رفع نياز شما با بعضي دستگاه‌ها يا ادارات، بيش‌تر ملموس است. يكي از اين دستگاه‌ها، شهرداري است؛ مجموعه‌ای كه قطعاً بيش از چند بار، يا به آن مراجعه نموده‌ايد يا مراجعه خواهيد داشت.
اهميت احقاق اين ماده را شايد بتوان به‌صورت بسيار محسوسي در شهرداري جست‌وجو نمود؛ زيرا تصميمات و اقدامات اداري و حتي غير اداري در شهرداري مي‌تواند منافع ما يا حتی جامعه را تحت‌تأثير خود قرار دهد.
پرداختن به معايب و نواقص موجود در شهرداري شهر، مشكلات و نيازهاي موجود در شهر را به زمان و فضاي ديگري خواهيم سپرد و در این‌جا قصد داريم چند مورد را در قالب يادآوري به رسم ادب و خيرمقدم به شهردار لاهيجاني شهر قاين تقديم نماييم.

١. ابتدا بر خود واجب مي‌دانيم كه مقدم‌تان را از گل‌هايي كه در آينده در بوستان‌ها و فضای سبز شهر خواهيد كاشت، گلباران كنيم و آرزوي موفقيت و توفيق خدمت به مردم اين دیار را براي جناب‌عالی، از خداوند متعال مسئلت نماييم.

٢. در مراسم معارفه‌ي حضرت‌عالي، به نكات بسيار ارزشمندي اشاره شد كه جا دارد به‌صورت مختصر، اشاره‌اي به آن داشته باشيم:

* امام جمعه‌ي شهرمان به اهميت و توجه به مقوله‌ي فرهنگ در اين ديار اشاره نمود؛ نيازي كه اميدواريم حضرت‌عالي با تشكيل كارگروه و همراه‌نمودن مشاوراني لايق و شايسته، خلأ غيربومي بودن خود را جبران نموده و با يك برنامه‌ي مدون و جذاب، نسبت به ترويج بيش‌تر فرهنگ ایرانی - اسلامي قاينات كه بايد قدمت و جايگاه آن را در بين علما و شايستگان ديني، علمي و فرهنگي جست‌وجو نمود؛ قدم برداريد.

* نماينده‌ي مردم شريف قاينات و زيركوه در مجلس و فرماندار شهرستان، هر دو از مقوله‌ي درآمدزايي و اتكای شهرداري به منابع دولتي گله‌مند بودند و درآمدزايي و نجات اقتصاد شهري را به جناب‌عالي توصيه نمودند. البته درست است كه از خواسته‌ها و گله‌هاي خود سخن گفتند ليكن نگران نباشيد و روي كمك اين عزيزان حتماً حساب كنيد.

* مديركل دفتر امور شهري و شوراي استانداري نيز به بيان نيازي پرداخت كه قطعاً در آينده مي‌توان آن را مطالبه نمود. ايشان، شهر قاين را نيازمند بازارچه‌هاي محصولات كشاورزي دانسته و مي‌گويد كه اين بازارچه‌ها بايد توسط شهرداري ايجاد شود و براي درآمدزايي به ديگران واگذار گردد و از اين طريق به درآمد پايدار منابع شهرداري اضافه مي‌شود. اميدواريم اين طرح با همت شما و حمايت ايشان محقق گردد اما توصيه‌ي ايشان نيز قابل تأمل است: «در امور شهری، هماهنگ با فرماندار شهر باشيد؛ چراكه بسياري از مسائل شهري را فرماندار يك شهر ممكن است بيش‌تر از شهردار، آگاهي داشته باشد»؛ توصيه‌اي كه اميدوارم در مسير احقاق حقوق شهروندان انجام شود و در اين مسير با همدلي و مشاركت عمومی، گره‌اي از مشكلات شهري شهروندان باز شود.

٣. سياسي نباشيد كه اگر آلوده شويد، قطعاً دنيا و آخرت خود را از دست داده‌ايد. متأسفانه در شهرها، باتلاقي به نام سياست‌زدگي موجود است كه اگر به سمت آن برويد، قطعاً به بيراهه رفته‌ايد و شايد يكي از نگراني‌هاي شهروندان، آلوده‌شدن شهردارشان به سياست، جناح و... باشد. مبادا با ديدن سراب از سوي شخص، جناح و... به آن باتلاق سقوط كنيد كه با سقوط در آن، نتیجه‌ای به‌جز تباهي و خواري، حاصل‌تان نخواهد شد.

٤. مردمي باشيد. به كوي و برزن‌ها برويد. مشكلات آن‌ها را اگر لمس كنيد، در همت‌تان نيرويي مضاعف خواهيد داشت. اگر در بين مردم باشيد، مرز بين رضايت و شكايت را خواهيد ديد. در بين مردم كه باشيد، لذت خدمت و رفع نيازهاي مردم را بيش‌تر احساس خواهيد كرد و آن‌گاه انگيزه‌ي بيش‌تري براي تحقق حقوق شهروندان خود خواهيد داشت.

٥. براي كار، نقشه‌ي راه داشته باشيد و چشم‌انداز تعيين كنيد و بر اساس نقشه‌ي راه، پیش برويد. به مردم گزارش بدهيد كه اكنون در اين وضعيت قرار داريم و برنامه‌ي ما چه خواهد بود و سعي نماييد هيچ‌گاه مردم و خبرگزاري‌ها را از خود و اخبار خود، دريغ ننماييد.

٦. حركت مدبرانه و هوشمندانه‌ي حضرت‌عالي در مسير قانون مي‌تواند شما را از تخريب‌ها و تهمت‌ها مصون بدارد.

7. حضور مردم اين خطه در حركت‌هاي معنوي و مراسم مذهبي، ملي و فرهنگي، بر همگان آشكار و مثال‌زدني است. حمايت‌هاي جناب‌عالي از اين موارد و مواضع مي‌تواند در كسب رضايت و جايگاه مردمي شما، نقش به‌سزايي داشته باشد.
8. عدد هشت را مزين به امام رئوف‌مان مي‌دانيم و به بركت همين عدد، يادآوري مي‌كنيم كه شهردار شهري شده‌ايد كه گذرگاه و ميقات زوار امام رضا(ع) است. شايسته است براي اين امر مبارك نيز برنامه داشته باشيد.

9. ساخت‌وساز را دريابيد و فراموش نكنید كه ديارمان زلزله‌خيز است. سخت بگيريد تا ان‌شاءا... هیچ سقفي فرو نريزد.

10. از استندهاي شهري براي نصب بنر استفاده كنيد و اجازه ندهيد با كج‌سليقگي در نصب بنر و تبليغات، چهره‌ي شهر به هم بريزد.

11. در زمينه‌ي بهداشت شهري كه مهم‌ترين امر در سلامت ساكنان شهر مي‌باشد، كوشا باشيد. بهتر مي‌دانيد بي‌توجهي به زمان جمع‌آوري زباله‌ها، دپوي آن‌ها در فضاي غيرمناسب و تفكيك آن‌ها، چه خطراتي براي سلامتي مردم شهر در پی خواهد داشت.

12. درست است كه خشكسالي، اين سرزمين را محاصره و تحريم نموده است ليكن با تدبير و استفاده از فناوري‌هاي نو مي‌توانيد در روحيه‌ي مردم تأثيرگذار باشيد. آب‌نما و وجود قطعه‌اي سرسبز مي‌تواند پناهگاهي در زمان هجوم ناآرامي‌هاي روحي براي شهروندان باشد.

13. ورزش و پياده‌روي همگاني، برنامه‌هاي جمعي و مفرح مي‌تواند موجب هم‌بستگي و نشاط بين شهروندان گردد و قطعاً اين امر مي‌تواند موجب استحكام جايگاه مردمي شما گردد.

در این‌جا نگارنده قصد داشت تا به مختصري از خواسته‌هاي شهروندان اشاره نمايد و در پايان از جناب‌عالي بخواهد براي كشف ديگر خواسته‌ها، نيازها، كمبودها و مشكلات، با همراهي مشاوران و كارشناسان متخصص و متعهد خود، به ميان مردم بياييد و اگر روزي، خود را از مردم، نخبگان، كارشناسان، چهره‌هاي علمي و متخصص بومي شهر و... دريغ نموديد؛ بدانيد به بدنه‌ي اجتماعي خود آسيب زده‌ايد و اگر هم در چرخه‌ي مردان و بازي‌هاي سياست قدم نهاديد، بي‌شك به دُور باطل مشغول شده‌ايد و حركت در ظلمات، نصيب‌تان خواهد شد.

در قسمت آينده با طرح موضوعي ديگر، به همراهي شما مخاطبان، مفتخر خواهيم بود.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1159
  • -
  • بازدید کل 2724887