فرصت‌هایی که سوخت

 

فردین علیخواه (جامعه‌شناس)

 

تعدادی از دانشجویانم در گوشه‌ای از راهروی دانشکده، دور یک گوشی تلفن‌همراه حلقه زده‌اند و در حال تماشای صفحه‌ي نمایش آن هستند. احوال‌پرسی می‌کنم و از آن‌ها می‌پرسم: «به چه چیزی نگاه می‌کنيد؟». می‌گویند: «به برنامه‌ي یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان در مناسبت شب یلدا». می‌پرسم: «مگر امکان تماشای برنامه‌ها از طریق گوشی وجود دارد؟ مگر سایت این شبکه‌ها مسدود نیست؟». درباره‌ي اپلیکیشنی توضیح می‌دهند که از طریق آن به‌راحتی می‌توان به تماشای شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای در هر نقطه و مکانی پرداخت. با هیجان برایم توضیح می‌دهند که اگر ضبط ماشینم بلوتوث داشته باشد، چگونه می‌توانم همه‌ي رادیوهای جهان را در ماشین و موقع رانندگی گوش کنم. راستش را بخواهید من هم کمی هیجان‌زده می‌شوم!
قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای (دیش و رسیور) در سال 1373 به تصویب مجلس شورای اسلامی وقت رسید. در آن زمان، نمایندگان مجلس به دو گروه موافق و مخالف، تقسیم شده بودند. گروه مخالف این قانون معتقد بودند که با رشد تکنولوژی در سال‌های آتی، این ممنوعیت در عمل فایده‌ای نخواهد داشت و در آینده، دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای، دیگر از طریق دیش نخواهد بود. آنان به تجربه‌ي ممنوعیت دستگاه ویدئو اشاره می‌کردند که چند سال قبل از آن، پس از سال‌ها برخورد خشن با دارندگان آن، درنهایت توسط نهادهای رسمی کشور پذیرفته شده بود.
قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای (دیش و رسیور) علی‌رغم همه‌ي این استدلال‌ها، درنهایت به تصویب مجلس رسید. در این سال‌ها، همان تجربه‌ي ویدئو تکرار شد و هرازگاهی دیش‌ها به شیوه‌ها و تکنیک‌های مختلف، از پشت‌بام منازل جمع شد ولی تماشای شبکه‌های ماهواره نه‌تنها کاهش نیافت بلکه طبق اعتراف مسئولان، افزایش نیز یافت.
ای‌کاش از تجربه‌ي ویدئو و ماهواره درس بگیریم و «ممنوعیت» اولین و شاید مهم‌ترین پاسخ ما به تکنولوژی‌های جدید و پدیده‌های جدید اجتماعی نباشد.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 192
  • -
  • بازدید کل 2636110