فرهنگ هوگه

 

دکتر رسول سادات

 

بعد از این‌که چندین سال پیاپی، دانمارکی‌ها به‌عنوان شادترین مردم جهان انتخاب شدند؛ همه به فکر افتادند تا راز این خوشحالی و شادی را درک کنند.
راز این شادی در یک فرهنگ قدیمی روژی و دانمارکی به اسم hyyge است. فرهنگ «هوگه» راز زندگی آرام، صمیمی و دوست‌داشتنی مردم شمال اروپا است که باعث شده شادترین مردم دنیا باشند.
هوگه می‌گوید برای لذت‌بردن از زندگی باید سرعت زندگی را پایین آورد و از لحظه‌لحظه‌ي زندگی لذت برد؛ حتی لحظه‌هایی که به ‌نظر، ارزشی ندارند. اما اصرار بر هنر یا توانایی «زندگی در لحظه» فقط مخصوص هوگه نیست و خیلی از فرهنگ‌ها و حتی مذاهب، به آن تأکید کرده‌اند. پس چرا به نظر می‌رسد هوگه موفق‌تر عمل کرده است؟
برای این‌که هوگه به زندگی شما وارد شود، باید چند اصل را رعایت کنید که در کتاب‌های این فرهنگ هم به آن‌ها اشاره شده و اجزای تشکیل‌دهنده‌ي هوگه هستند.

شمع:
مهم‌ترین جزء فرهنگ و زندگی دانمارکی‌ها، شمع است. برای شروع زندگی هوگه‌ای، همین امروز تعداد زیادی شمع بخرید. اصلاً لازم نیست شمع‌های گران‌قیمت بخرید. بهتر است شمع‌های‌تان از ساده‌ترین نوع ممکن و تک‌رنگ باشند. فقط اگر به بو یا دود شمع حساسیت دارید، نوع بدون دود و بو را تهیه کنید.

کتاب و مجله:
مردم اسکاندیناوی، اهل مطالعه‌ي زیاد هستند و کتاب‌ها و مجلات‌شان را با خود به رختخواب می‌برند و به‌جای استفاده از گوشی، در آرامش و سکوت آخر شب، به مطالعه می‌پردازند.

نوشیدنی گرم:
نوشیدنی‌های گرم جزء لاینفک هوگه است. اگر دوست دارید به سبک دانمارکی‌ها زندگی کنید، ماگ‌های رنگی و بزرگ و دوست‌داشتنی تهیه کنید و هر وقت احساس خستگی کردید یا بی‌حوصله بودید، خودتان را به یک نوشیدنی گرم دعوت کنید. هر چیزی که دوست دارید؛ شیرکاکائو، دمنوش و...

تکنولوژی ممنوع:
دانمارکی‌ها از سر شب، کامپیوتر و گوشی‌های‌شان را خاموش می‌کنند و به کارهای دیگری می‌پردازند. دوری از تکنولوژی و کتاب‌خواندن یا حضور در جمع، از مهم‌ترین اجزای هوگه است.

لباس‌های گرم و نرم:
در کشورهای شمال اروپا، بیش‌تر وقت‌ها هوا سرد است. لباس‌های بزرگ‌تر از سایز، پشمی، نرم و راحت برای یک زندگی هوگه‌ای مورد نیاز هستند؛ مخصوصاً جوراب‌های بلند و پشمی بامزه که می‌توانید از بعضی مغازه‌ها تهیه کنید.

مهمانی:
برخلاف تصور ما، اروپایی‌ها خیلی هم سرد و ماشینی نیستند.
همین فرهنگ هم باعث شده که مردم شادی داشته باشند. دانمارکی‌ها خیلی اهل فضای مجازی نیستند و به‌جای آن، در مهمانی شرکت می‌کنند یا کتاب می‌خوانند. آن‌ها حداقل هر ماه، یک قابلمه پارتی برگزار می‌کنند که هر کس با غذای خودش در مهمانی حاضر شود یا آخر هفته‌های‌شان را کنار یک‌دیگر به مهمانی می‌گذرانند. بازی‌کردن، یکی از پایه‌های مهمانی دانمارکی‌ها است.

به خودتان جایزه بدهید:
در این فرهنگ نباید حتماً کوه جابه‌جا کنید تا برای خودتان جایزه بخرید. هرازگاهی چیزی را که دوست دارید، برای خودتان بخرید حتی اگر یک شکلات است؛ یا هر چند ماه یک بار، یک روز تا شب، زیر پتو بمانید و لذت ببرید.

کار فقط در محیط کار:
دانمارکی‌ها هفته‌ای ۳۳ تا 35 ساعت، کار می‌کنند (البته کار مفید) ولی بعد از خروج از محل کار، به زندگی عادی برمی‌گردند و به مسائل کاری حتی فکر هم نمی‌کنند.

کاهش سرعت:
اگر از فرهنگ هوگه خوش‌تان آمده است، قبل از همه‌ي این‌ها باید یاد بگیرید عجله را کنار بگذارید. با کم‌کردن سرعت زندگی، کم‌کم می‌آموزید كه به هر لحظه، به چشم یک موهبت نگاه کنید. یادتان باشد ما وظیفه داریم از هر لحظه‌ي زندگی‌مان لذت ببریم. در غیر این صورت، این نعمت بزرگ را حیف و میل کرده‌ایم.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 192
  • -
  • بازدید کل 2636110