مردم به تفکر و برنامه‌ی عملی رأی مي‌دهند

نه به شخص، حرف‌ها و وعده‌های او

 

 

شهر قاین در روزهای پنج‌شنبه به‌دلیل برپایی پنج‌شنبه‌بازار معمولاً از روزهای دیگر شلوغ‌تر است اما جنب و جوش اين شهر در پنج‌شنبه‌ي گذشته، دلیلی علاوه بر پنج‌شنبه‌بازار داشت و آن افتتاح ستادهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس حوزه‌ي قاینات و زیرکوه بود.
گویا هرکدام از کاندیداها می‌خواستند که در روز اول آزادشدن تبلیغات، زهرچشمی از دیگر رقیبان انتخاباتی بگیرند و این باعث شده بود تا هرکدام از ستادها با جمع‌کردن هواداران‌شان از نقاط مختلف، قدرت‌نمایی خیابانی داشته باشند.
در اولین روز از هفته‌ي تبلیغات انتخابات، موارد جالبی مشاهده شد:
- یکی از کاندیداها که روز قبل در فضای مجازی، اطلاعیه‌ی انصراف خود را پخش کرده بود و گفته بود که انصرافش به نفع هیچ کدام از کاندیداها نیست، در مراسم افتتاح ستاد یکی از کاندیداها حضور یافت و از خاطرات دوران جبهه‌ي خود با آن کاندیدا گفت. البته بعدها خبرهایی مبنی بر حضور او در ستادهای دیگر نیز در فضای مجازی پخش شد.
- کاندیدایی که هنوز خبری مبنی بر انصراف او منتشر نشده است، در مراسم سخنرانی افتتاح ستاد یکی از کاندیداها حضور یافت. جالب است که او یکی از پنج نفر امضاکننده‌ي تعهدنامه‌ي اصول‌گرایان بود اما در کنار کاندیدای رقیب آن تعهدنامه، مشاهده شد. از حضور این کاندیدا در ستادهای دیگر و اين‌كه وي به نفع هيچ كانديدايي كناره‌گيري نكرده است نیز خبرهایی منتشر شد.
- جالب‌تر از همه، کاندیدایی بود که صبح پنج‌شنبه، ستاد انتخاباتی خود را افتتاح کرده بود اما ظهر همان روز در مراسم افتتاح ستاد یکی دیگر از کاندیداها در يكي از شهرهای اطراف حضور یافت و سخنرانی کرد. برخی، این کار را مبنی بر حمایت او از آن کاندیدا عنوان کردند اما برخی گفتند که او از ظرفیت حضور جمعیت در آن مراسم به نفع خود استفاده کرده است.
نکته‌ای که درباره‌ي موارد بالا می‌توان عنوان کرد، این است که رفتار این کاندیداها یعنی حضور در ستاد کاندیداهای دیگر به‌منظور اعلام دوستی و به‌اصطلاح خداقوت به کاندیداهای دیگر، رفتاری درخور توجه و قابل ستایش است و نباید طرف‌داران کاندیداها به صرف حضور آن‌ها در ستاد کاندیدای خودشان، آن را به معني اعلام حمایت و انصراف به نفع کاندیدای خود بگیرند که اگر چنین کنند، دیگر شاهد چنین رفتارهای مثبتی از سوی کاندیداها نخواهیم بود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که در فضای امروز که تبادل اطلاعات به سرعت صورت می‌گیرد، دیگر نمی‌توان از این‌گونه حربه‌ها برای تغییر افکار و اذهان مردم بهره جست.
نکته‌ي مهم‌تر این‌که در دوره‌های قبل انتخابات مجلس قاینات، موضوعی را شاهد بودیم و آن این بود که چند نفر از دوستان و هم‌فکران یک کاندیدای خاص، با هماهنگی  قبلی، در انتخابات شرکت می‌کردند تا درنهایت به نفع آن کاندیدای خاص، انصراف دهند یا در هفته‌ي تبلیغات، یک کاندیدای خاص با کاندیداهایی که امید به رأی‌آوری کم‌تری داشتند، هماهنگی‌هایی را انجام می‌داد تا آن‌ها به نفع او انصراف دهند. هدف از این کارها این بود که به‌اصطلاح جوی ایجاد شود که فلانی یا فلانی‌ها به نفع آن کاندیدای خاص، انصراف داده‌اند و با وجود این‌که مردم می‌دانستند که فلانی‌ها رأی آن‌چنانی نداشته‌اند اما شاید بر ذهنیت مردم برای تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذاشت.
به نظر می‌رسد در این دوره با حضور گسترده‌ي مردم در فضای مجازی و تبادل سریع اطلاعات و البته افزایش شعور و آگاهی مردم نسبت به انتخاب نمایندگان خود، دیگر این‌گونه حربه‌ها تأثیری در افزایش رأی کاندیدای خاص نخواهد داشت. به این نکته هم باید توجه داشت که نکته‌ي بارز انتخابات امسال، وجود ائتلاف و در کنار هم قرارگرفتن چند کاندیدا برای حمایت از یک کاندیدا است و نه کناررفتن چند کاندیدا به نفع یک کاندیدای خاص.
- از دیگر نکات انتخابات مجلس امسال این است که پنج کاندیدای اصول‌گرایی که توافق‌نامه‌ای را امضا کرده بودند؛ نظر هیئت داوری ذکرشده در آن توافق‌نامه را درمورد اعلام یک نفر به‌عنوان کاندیدای نهایی نپذیرفتند و هرکدام به‌تنهایی وارد عرصه‌ي رقابت انتخاباتی شدند. البته آن‌ها برای عدم پذیرش نظر هیئت داوری، دلایلی داشتند که مهم‌ترین آن «عدم برگزاری یک نظرسنجی معتبر و مستند از سوی هیئت داوری برای معرفی کاندیدای دارای بيش‌ترين پايگاه مردمي» است.
- نکته‌ي پایانی و مهم‌ترین نکته‌ي انتخابات مجلس امسال در قاینات و زیرکوه می‌تواند این باشد که برخلاف آن‌چه که برخی می‌خواهند به مردم القا کنند که انتخابات امسال به‌صورت دو دسته‌ي مخالفین و موافقین یک کاندیدای خاص خواهد بود؛ باید گفت که این‌گونه نیست و مردم در انتخابات امسال، به تفکر و پایگاه تفکری افراد رأی خواهند داد و نه به مخالفت یا موافقت یک فرد. شاید برای یک کاندیدای خاص، بهتر این باشد که انتخابات را اصطلاحاً شخصی کند و فضای موافقین و مخالفین خود را مطرح کند تا بتواند موافقین خود را تجمیع و حتی  منتقدین خود را جذب  کند اما واقعیت این است که در گفت‌وگوهای مردم می‌توان به‌روشنی به این نکته رسید که در انتخابات امسال، مردم بر اساس سوابق، تیم مشاوره‌ای و نظارتی و حتی تفکر سیاسی، به بررسی کاندیداها خواهند پرداخت و در یک کلام، به تفکر و برنامه‌های عملی یک کاندیدا رأی خواهند داد و نه به شخص و حرف‌ها و وعده‌های او.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1323
  • -
  • بازدید کل 2726370