رئيس اتاق اصناف قاينات: شركت‌هاي بخش خصوصي و ادارات دولتي


حدود 38 ميليارد تومان به اصناف و بازاريان بدهكار مي‌باشند

 

 

از آن‌جايي كه برخي نظرات ارائه‌شده در مطلب بالا به اتاق اصناف شهرستان مربوط مي‌شد، به‌جهت اين‌كه بحث‌ها در فضاي مجازي نتيجه‌بخش بوده و توسط مسئولين پيگيري گردد، موارد مربوطه در اختيار آقاي «حسن مالكي» رياست اتاق اصناف شهرستان قاينات قرار گرفت كه ايشان توضيحات زير را در اين باره به دفتر نشريه ارسال نمودند. توجه ايشان به مشكلات و نظرات بازاريان قابل تقدير است.

جناب آقاي شوشتري، مديرمسئول نشريه‌ي طلوع خراسان! احتراماً ضمن تقدير و تشكر از توجه حضرتعالي به سامان‌دهي بازار قاين و عرض خداقوت خدمت اصناف و بازاريان عزيز و ارجمند كه درجهت شكوفايي رونق اقتصادي بازار تلاش مي‌نمايند، موارد مشروحه‌ي ذيل در پاسخ به موضوع گفت‌وگو در گروه تلگرامي جهت استحضار تقديم مي‌گردد.
- علي‌رغم وجود خشكسالي‌هاي بيش از 16 ساله‌ي اخير در استان خراسان‌جنوبي و شهرستان‌هاي قاينات و زيركوه و كاهش درآمد مردم، وضعيت كسب و كار در چند سال گذشته، كم‌رونق شده است و از درگاه خداوند متعال ابتدا لازم است درخواست نماييم كه با نزولات آسماني و افزايش سطح درآمد اقتصادي مردم شريف اين منطقه، منجر به كسب و كار و رونق اقتصادي بازار گرديم و اميد است با برداشته‌شدن تحريم‌ها نيز وضعيت اقتصادي و همچنين وضعيت كسب و كار، بهبود يابد.
- البته اين اتاق، نهايت سعي و تلاش خود را مبني بر رفع مشكلات اصناف و بازاريان انجام مي‌دهد و تاكنون جلسات متعددي با اتحاديه‌هاي تحت پوشش تشكيل داده و مسائل و مشكلات، جمع‌بندي شده و به مسئولين محترم و به‌ويژه فرمانداري محترم و نماينده‌ي مردم شريف قاينات و زيركوه در مجلس شوراي اسلامي، انعكاس داده شده است و حتي در بعضي موارد ازجمله مشكل ماليات واحدهاي صنفي، جلسه‌اي با حضور استاندار محترم خراسان‌جنوبي و جمعي از مديران كل ازجمله صنعت، معدن و تجارت، اداره‌كل امور مالياتي برگزار شد و الحمدلله اثربخش بوده و شاهد نتايج خوبي در تجديدنظر ميزان ماليات واحدهاي صنفي خواهيم بود.
- درخصوص سامان‌دهي روزبازارها در پنج‌شنبه‌بازار نيز قبول داريم كه مشكلاتي وجود دارد و در اين زمينه هم جلسات و مكاتبات متعددي انجام شده و ان‌شاءا... با همكاري فرماندار محترم، شهرداري محترم و ساير دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط و با همكاري اداره‌ي صنعت، معدن و تجارت بتوانيم وضعيت پنج‌شنبه‌بازار قاين و ساير روزبازارهاي شهرهاي تابعه را سر و سامان بدهيم.
- لازم به يادآوري است كه اصناف و بازاريان عزيز شهرستان‌هاي قاينات و زيركوه، مردمي بسيار باانصاف و قانع مي‌باشند و از نظر كيفي نيز اجناس و كالاي ارائه‌شده در بازار اين شهرستان اگر از بازار شهرستان‌هاي هم‌جوار بهتر نباشد، قطعاً بدتر نخواهد بود و همين‌جا از كليه‌ي ادارات و نهادهاي شهرستان پيرو درخواست‌هاي قبل، استدعا دارد جهت بهبود رونق اقتصادي و شكوفايي بازارها سعي نمايند خريدهاي خود را از همين شهرستان انجام دهند كه ضمن صرفه‌جويي در اياب و ذهاب به ساير شهرستان‌ها، از نظر اقتصادي هم براي خريداران و هم براي فروشندگان، مقرون‌به‌صرفه بوده و خدمات پس از فروش كالاهاي با ضمانت و گارانتي به‌سهولت انجام خواهد شد.
- درخصوص پيشنهادات ارائه‌شده همچون وضعيت اتحاديه‌ها، بازاريان، مشتري‌مداري، عدم تخريب يك‌ديگر، ايجاد كارگاه‌هاي توليدي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي، اعتماد به يك‌ديگر و ايجاد هماهنگي و جلوگيري از تداخل صنفي و تخصصي‌شدن بازار و... پيشنهادهاي بسيار خوبي هست و اميد است همه‌ي ما رعايت نماييم و در اين راستا، اتاق اصناف شهرستان قاينات جهت ارتقاي سطح علمي و آگاهي و آشنايي با قوانين و مقررات و فقه بازار با همكاري اداره‌ي صنعت، معدن و تجارت، مديريت شبكه‌ي بهداشت و درمان، مديريت اماكن نيروي انتظامي، حوزه‌ي بسيج اصناف و اداره‌ي امور مالياتي نسبت به برگزاري دوره‌هاي آموزشي اقدام نموده است و در هر ماه حداقل 2 دوره‌ي دو روزه برگزار مي‌گردد و از ابتداي سال جاري تا پايان دي‌ماه، 1775 نفر در اين دوره‌هاي آموزشي و همايش علمي اصناف شركت نموده و براي‌شان گواهي‌نامه‌ي آموزشي صادر گرديده است.
- هزينه‌هاي دريافتي از اصناف و بازاريان بابت صدور پروانه‌ي كسب و تمديد پروانه و... بر اساس قوانين و مقررات و مصوبات كميسيون نظارت و هماهنگي اداره‌ي صنعت، معدن و تجارت بوده و نهايت سعي و تلاش در اين زمينه صورت مي‌گردد تا حقي از كسي ضايع نگردد.
- درخصوص صدور پروانه‌ي كسب بي‌رويه نيز اقداماتي صورت گفته و در حال حاضر در بعضي از رسته‌هاي شغلي كه به حد نصاب رسيده است، محدوديت‌هايي براي صدور پروانه‌ي كسب ايجاد گرديده است تا در هر صنفي بر اساس نياز و جمعيت شهرستان، پروانه‌ي كسب جديد صادر گردد.
- يكي از مواردي كه موجب نگراني اتاق اصناف و همچنين اصناف و بازاريان عزيز مي‌باشد، ميزان بدهي شركت‌ها و ادارات دولتي به بازار مي‌باشد؛ به‌طوري كه با بررسي‌هاي انجام‌شده، حدود 38 ميليارد تومان شركت‌هاي بخش خصوصي و ادارات دولتي، از اصناف و بازاريان به‌طور نسيه خريد نموده و بدهكار مي‌باشند؛ در حالي كه همين ادارات دولتي و شركت‌ها در زماني كه اعتبارات نقدي دارند، اكثراً خريدهاي نقدي خود را از ساير شهرستان‌ها به‌ويژه از مركز استان انجام مي‌دهند كه اين خود مشكلاتي را در ركود اقتصادي بازار قاين فراهم نموده است و با توجه به پايين‌بودن توان مالي، اصناف و بازاريان قادر به خريد به‌موقع و جايگزين‌نمودن كالاهايي كه به‌طور نسيه فروخته‌اند، نمي‌باشند و تأثيرات منفي در بين بازاريان محترم دارد.
- درخصوص برگزاري انتخابات اتحاديه‌ها، با توجه به ضوابط و مقررات و انتشار فراخوان به‌موقع انجام مي‌شود ولي در بعضي از رسته‌ها با توجه به اين‌كه يا به حد نصاب قانوني نرسيده يا افراد كانديدشده، مدارك لازم را ارائه ننموده‌اند، با تأخير انجام مي‌شود. به‌طور مثال بر اساس بند 7 ماده‌ي 5 آيين‌نامه‌ي اجرايي تشكيل و برگزاري انتخابات اتحاديه‌ها، حداقل مدرك تحصيلي كانديدا شدن براي عضويت در هيئت رئيسه‌ي اتحاديه، ديپلم مي‌باشد.
لازم به يادآوري است كه اتاق اصناف شهرستان قاينات درجهت مرتفع‌نمودن مشكلات كسبه و خدمات‌رساني بهتر به آن‌ها، نسبت به ايجاد پيشخوان اصناف اقدام نموده كه براي اولين بار در استان خراسان‌جنوبي با هدف انجام امور صنفي، مالياتي و خدماتي كسبه با استفاده از نيروهاي آموزش‌ديده و مجرب و مشاوران خبره‌ي مالياتي و صنفي براي راهنمايي كسبه با همكاري اداره‌ي محترم صنعت، معدن و تجارت استان و شهرستان فعاليت مي‌نمايد.

مالكي، رئيس اتاق اصناف شهرستان قاينات

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1353
  • -
  • بازدید کل 2726400