خسارت آفت سن و کمبود کلسیم در پسته

محمد دانش (کارشناس کشاورزی)

 

پسته کاران عزیز!
در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه، همه ساله با مواردی همچون سیاه‌شدن، خشک‌شدن و در نهایت از بین رفتن دانه‌های پسته مواجه می‌شویم که دلایل آن ممکن است یکی ازموارد ذیل باشد:
1- خسارت سن و سنک: آفت سن و سنک با نیش زدن میوه موجب سیاه‌شدن پسته می‌شوند. از محل نیش‌زدگی سن، قطره‌ای از شیرابه بیرون می‌آید و به‌مرور پیشروی کرده تا اینکه دانه پسته کاملاً خشک می‌شود.
لازم به ذکر است که کشاورزان در نیمه دوم اردیبهشت ماه باید مرتب از باغ بازدید کرده وبه محض مشاهده علائم سن، ضمن مشورت با کارشناسان مربوطه اقدام به سم‌پاشی نمایند. عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد خسارت قابل توجهی می‌شود.
برای کاهش خسارت سن، از حذف کامل علف‌های هرز سطح باغ خود‌داری کنید و حتی‌الامکان علف‌های هرز روی پشته را از بین نبرید. درحالت معمول سن‌ها روی علف‌های‌هرز سطح باغ و علف‌های هرز مراتع زندگی می‌کنند. در صورتی که مراتع را با هر روشی به عنوان مثال به وسیله‌ی چرای بیش از حد تخریب کنیم و یا علف‌های هرز را صددرصد ازبین ببریم شیوع این آفت در باغ گسترش پیدا می‌کند.
برعکس پس از برداشت محصول وخزان برگها، سن‌ها برای زمستان‌گذرانی و ادامه‌ی زندگی علف‌های هرز را به عنوان میزبان خود انتخاب می‌کنند. پس توجه کنید که برای مبارزه با سن های زمستان گذران در زمستان حتما علف‌های هرز، را از بین ببرید.
2- کمبود کلسیم: زمین‌های مناطق خشک، درصد بالایی آهک دارند (مثل منطقه ما). در این مناطق مشکل جذب و انتقال کلسیم به میوه وجود دارد. علائم بارز کمبود کلسیم، عارضه لکه پوست اسخوانی می‌باشد. که سیاه شدن و ریزش میوه را در پی خواهد داشت.
یکی از موضوعاتی که بسیار حائز اهمیت است تفاوت خسارت سن با کمبود کلسیم است که تمایز این دو از همدیگر به این صورت است که درخسارت سن از اطراف میوه کمی شیره خارج شده و شروع به خشک شدن می‌کند ولی در کمبود کلسیم پسته از نوک شروع به سیاه شدن و خشک‌شدن می‌کند. در منطقه ما این دو مورد ممکن است با همدیگر اتفاق بیفتد.
برای جلوگیری از این عارضه محلول‌پاشی کلسیم توصیه می‌شود، که زمان دقیق محلول‌پاشی کود کلسیم یکبار پس از تشکیل میوه (ارزنی شدن) و تکرار آن به فاصله دو هفته بعد می‌باشد. لازم به ذکر است که کلسیم را با کودهای دیگر بخصوص کود‌هایی که حاوی فسفر و مس هستند، مخلوط نکنید.
در زمانی که پسته شروع به سفت‌شدن پوست استخوانی می‌کند از آبیاری زیاد خودداری کنید چون عوارض کمبود کلسیم تشدید می‌شود. در ضمن عوامل زیادی ممکن است موجب سیاه‌شدن پسته شود که به دلیل محدودیت و کم اهمیت‌تر بودن از ذکر آن خودداری می‌شود و آشکار شدن دلیل اصلی این عارضه با بازدید باغ توسط کارشناس میسر خواهد بود.

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1342
  • -
  • بازدید کل 2726389