مربي زورخانه‌ي شيرخدا:
ورزشكاران ما در كشور زنگ تفريح نخواهند بود

محمدباقر صحرايي

 

18 سال از احداث زورخانه شیرخدا اولین و تنها زورخانه‌ی شهرستان قاین می گذرد. زورخانه‌ای که حالا با داشتن 200 ورزشکار فعال، در سطح استان حرف‌هایی برای گفتن دارد. درخشش ورزشکاران این زورخانه در پنجمین دوره مسابقات هنرهای فردی زورخانه‌ای در استان خراسان جنوبی بهانه‌ای شد تا گفتگویی داشته باشیم با «مهدی تقی زاده» مربی رسمی فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در شهرستان قاینات، کسی که سالهاست بدون هیچ چشم‌داشتی میان‌داری تنها زورخانه قاین را عهده‌دار است. مرد اول ورزش پهلوانی شهرستان از حال و هوای مسابقات برایمان گفت و نوید داد که قهرمانان جوان قاینی در مسابقات کشوری زنگ تفریح نخواهند بود. گفتگو با مردانی که میراث دار آیین پهلوانی ایران زمین‌اند از نظر خودمان جالب و در عین حال سخت بود امیدوارم که مورد پسند شما نیز قرار گیرد.
از حال و هواي مسابقات کمی صحبت کنید. شرايط نسبت به ادوار گذشته چگونه بود؟
درآغازین سخن خویش ادای احترام می‌کنم به همه‌ي اساتید و پیشکسوتانی که ازمکتب‌شان درس آموختیم.
سرتعظیم فرود آر به هنگام ورود
چونکه جای ادب رسم جوانمردان است
مسابقات در ورزش زورخانه ای چشمه‌ای از گلواژه پهلوانی است ورزشکاران زورخانه هدفشان مسابقه و کسب امتیاز نیست اما مسابقات میدان محک زدن و رونق دادن به تلاش‌های ورزشکاران است. این دوره از مسابقات هم به شکل قابل قبولی برگزارگردید. بهمن ماه 1389برای اولین بار به صورت سازمان یافته مسابقات هنرهای فردی در استان آغاز شد که هر ساله شاهد پیشرفت چشمگیر مسابقات هستیم امسال هم، سطح مسابقات خوب بود شرکت کنندگان آیتم‌ها را نزدیک به سطح کشوری به سرانجام رساندند.
چه شد كه با سه ورزشکار شرکت کردید؟ آیا امکان حضور افراد بیشتر نبود؟
مسابقات در پنج رشته کباده، سنگ، میل گیری سنگین، میل بازی و چرخ برگزارگردید. با توجه به اینکه 21 زورخانه در استان داریم و در مسابقات بالغ بر 15 تیم شرکت می نمایند سعی براین بوده افراد فعال و آماده را اعزام نمائیم متاسفانه در رشته های چرخ و میل بازی ورزشکار قابلی را نداشتیم اما شكر خدا توانستيم با سه ورزشکار 2 عنوان اول استان را كسب كنيم.
با توجه به کسب مقام‌های متعدد در ادوار گذشته توسط 2 قهرمان زورخانه شیرخدا کمی از شرایط این دو برایمان بگويید.
آقایان محسن اعتمادیان و جمال عباسپور از ورزشکاران اخلاق مدار شهرستان هستند درعین قهرمانی های متعدد ادب و افتادگی در اینها به صراحت دیده می‌شود. تمرینات مرتب‌شان باعث شد تا نتیجه خوبی در مسابقات كسب كنند ناگفته نماند ورزشکاران زورخانه‌ای بیرجند عناوین متعدد درکشور و مسابقات جهانی دارند و بارها مربی به کشورهای خارجی برای آموزش اعزام نموده‌اند و ورزش زورخانه‌ای طرفداران بسیاری دراین شهرستان دارد.
برنامه‌ای برای حضور این عزیزان در مسابقات کشوری دارید.
خوشبختانه در این ورزش شایسته سالاری حرف اول را می زند البته اگر وجود نداشت جای بحث و تعجب داشت چون ورزش پهلوانی است افراد برتر که مورد تائید کمیته فنی مسابقات باشند هرساله به مسابقات کشوری اعزام می شوند که الحمد الله این دو ورزشکار ما مورد تايید کمیته فنی استان بوده و به مسابقات اعزام خواهند شد.
سطح مسابقات استانی در مقایسه با مسابقات کشوری چگونه است؟
در اکثر رشته‌های ورزشی تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات استانی محدود است و دیده می‌شود که مسابقات استانی جنبه انتخابی برای مسابقات کشوری بوده اما با توجه به استقبال بی‌نظیر زورخانه‌ها از این مسابقات و آمادگی بالای ورزشکاران سطح مسابقات زورخانه‌ای در این استان بسیار عالی و نزدیک به کشوری می‌باشد یا به زبان عامیانه ورزشی می توان گفت ورزشکار زنگ تفریح در میدان نداریم.
شاید خیلی از خانواده‌ها دوست داشته باشند فرزندان‌شان باستانی‌کار شوند به عنوان یک مربی این رشته را برای خانواده‌ها چطور معرفی می‌کنید.
تجربه 20 ساله من در ورزش اذعان این را دارد که هر ورزشی بر شخصیت، فرهنگ و آداب اجتماعی افراد تاثیر خاصی می‌گذارد ورزش زورخانه ای جزو ورزش‌هایی است که اهل خودش را می‌طلبد چون تنها بعد جسمانی نیست تمرین ادب، صفا، صمیمیت، اخلاق، افتادگی، جوانمردی، پهلوانی و فتوت هست یقینا در اجتماع هم تأثیر خودش را خواهد گذاشت، ورزشکاران ما باید سمبل اخلاق و ادب باشند ما هم در این شهرستان پذیرای حضور همه افراد اعم از نونهال، نوجوان، جوانان و بزرگترها بوده و خاک پایشان را سرمه چشم می‌کنیم.
و صحبت پایانی
جا دارد تقدیر و تشکري داشته باشم از یکایک ورزشکاران و مرشدان عزیزی که ما را خالصانه همراهی می‌کنند. ما بالغ بر200 ورزشکار فعال در این شهرستان داریم و با توجه به اینکه این شهرستان پتانسیل و قابلیت زورخانه‌های متعدد را داراست امیدوارم در سال‌های آینده شاهد ساخت زورخانه‌هایی در این منطقه بوده تا شاهد بروز شکوفایی هر چه بیشتر این ورزش ملی و مذهبی باشیم. همچنین از اداره ورزش و جوانان قاینات تقدیر و تشکر نموده و به ویژه هیأت ورزش پهلوانی استان خراسان جنوبی که عليرغم کمبود بودجه هر ساله به بهترین شکل این مسابقات را برگزار می‌نمایند. ان‌شاءالله بتوانیم این ودیعه‌ای که میراث نیاکان ماست و بردوش ما نهاده شد را جاودانه حفظ نمايیم.
حافظ اگر قدم نهی درره دوستان به صدق                      بدرقه رهت شود همت شحنه نجف

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1328
  • -
  • بازدید کل 2726375