نظر مجتبي نوروزي درمورد شبهات پيرامون شهرداري قاين
اگر كسي خلاف قانون عمل كرده است از طريق قانون پيگيري كنيد

محمدباقر صحرايي
(نويسنده و گزارشگر)

چند روزی از نوروز 94 گذشته بود که سعادت یار شد تا به دیدار رئیس شورای شهر و سرپرست شهرداری قاین برویم. از زمان جدی شدن خبر رفتن مهندس دربندی از شهرداری قاین پیگیر مصاحبه با سیدفخرالدین حسینی بودیم اما بنا به هر دلیلی که در این مجال نمی گنجد، فرصت مهیا نشد. تا این که عصر روز یکشنبه 9 فروردین مجتبی نوروزی در دفتر کار خود میزبان ما و رئیس شورا بود.
ابتدا انبوهی از پیامک های مخاطبان طلوع که به دلایل مختلف در طی دو ماه گذشته به چاپ نرسیده بود را به رئیس شورای شهر و سرپرست شهرداری تحویل دادیم. چانه ها گرم شد و از هر دری صحبت به میان آمد، از سکوت شورا در برابر هجمه‌ي انتقادات مردمی گرفته تا زد و بندها و معاملات ملکی پرسنل شهرداری. نوروزی گلایه مند بود از جوی که طی یک سال گذشته علیه پرسنل شهرداری به راه افتاده است و حسینی نیز سعی می کرد اختلاف نظرهای اعضای شورا را تا حد امکان طبیعی جلوه دهد چیزی که حداقل باورش برای نگارنده دشوار است. شورایی که وقتی به ترکیب آن نگاه می‌کنیم به یاد هفت رنگ متضاد رنگین کمان می افتیم و وقتی از اختلاف نظرهای اساسی و حتی درگیری‌های آنها آگاه می‌شویم هفت رنگش می‌شود هفتاد رنگ.
شاید بتوان گفت از معدود برگه‌هایی که هر هفت نفر اعضای شورا پای آن را از صمیم قلب امضاء کرده اند نامه‌ی استعفای علیرضا دربندی شهردار سابق بود. در هر صورت قصد بازگویی وقایع گذشته و به قول معروف چوب زدن بر مرده را نداشتیم اما بنا به خواسته‌ی مخاطبان روزنامه به دنبال شفاف‌سازی جریان استعفای مهندس دربندی بودیم. رئیس شورا دلایل رفتن دربندی از قاین را عدم توان کافی در مدیریت و عمل نکردن به مصوبات شورا می‌داند ادعایی که شاید بهتر از هر کسی تاریخ بتواند نسبت به آن قضاوت کند. این شما و این هم گفتگویی متفاوت با رئیس شورا و شهردار قاین.


انتخاب مهندس دربندی بر اساس چه شناخت و معیاری انجام گرفت؟
هدف شورا از اول دال بر گزینه بومی بود هر هفت نفر هم بر گزینه بومی تاکید داشتیم اما خوب سال اول اعضای شورا خیلی از هم شناخت نداشتیم. چند نفر هم از افراد بومی آمدند مثل آقای عباس‌زاده، باقرزاده و... صحبتهایی هم شد اما به نتیجه نرسیدیم تا اینکه در دقیقه نود و روزهای پایانی مهلت سه‌ماهه‌ي سرپرستی مهندس نوروزی بحث آقای دربندی مطرح شد. ما هم استعلام کردیم و تحقیقات کردیم از نهاد بازرسی ریاست جمهوری و البته منطقه آزاد چابهار و آنها هم تایید کردند که انسان دست پاکی است و طی جلسه‌ای با حضور شش نفر از اعضا انتخاب ایشان تصویب شد.

از کجا ایشان را می‌شناختید توسط فرد خاصی معرفی شده بود؟
بله یک نفر از اعضای شورا ایشان را معرفی کردند اما بنده الان اسم آن فرد را نمی گویم چون به هر حال تمام کاسه کوزه‌ها سر ایشان می شکند.

در طول یک سال چه اتفاقاتی افتاد که به این نتیجه رسیدید شهردار باید تعویض شود؟
مهندس دربندی انسان خوبی بود و البته آدم دست پاکی بود اما متاسفانه مدیریت ضعیفی داشت. نتوانست همه‌ی مجموعه را با خود همراه کند و بدنه‌ی شهرداری را بچرخاند. در طول 13 ماه بدنه با او هماهنگ نبود. ایشان از افراد خاصی خط می‌گرفت. البته ما به ایشان تذکر دادیم که سعی کنید برای بهترشدن امور با بدنه‌ي شهرداری هماهنگ باشید. مورد دیگری هم بود و آن این که ایشان نسبت به مصوبات شورا بی‌اعتنا بود. یکی از دلایل اصلی که ما خواهان استعفا و در نهایت طرح سؤال بابت استیضاح ایشان بودیم همین قضیه بود. مستنداتی هست که ایشان نسبت به 56 مصوبه‌ی شورا بی‌اعتنایی کرده و نظر خود را در موارد مذکور اعمال نموده، کاری که خلاف قانون است. ما روز اول گفتیم که صندوق ما 500 میلیون تومان کسری دارد شما باید تلاش کنید و درآمد زایی داشته باشید ایشان قبول کرد اما در این زمینه موفق نبود چون روزی که کار را تحویل داد شهرداری 3 میلیارد و 700 میلیون تومان بدهی داشت. البته ضمن هماهنگ نبودن با شورا درآمدزایی خاصی جز فروش املاک و مستغلات شهرداری نداشت و صحبتهایی هم که از قول ایشان در روزنامه طلوع بابت رشد یک‌شبه بودجه‌ي صدساله چاپ شد، واقعیت نداشت. چون مهندس دربندی لایحه بودجه را بر مبنای 6 میلیارد تنظیم کرده بود که ما قبول نکردیم و گفتیم این مبلغ در شأن دومین شهر استان نیست و بعداً به 9 میلیارد و 400 میلیون افزایش دادیم. ایشان همچنین در مصاحبه خودشان گفته بودند که المان آدم برفی 40 میلیون هزینه داشته که ما 4 میلیون درست کردیم در صورتی که ما مستنداتی داریم که هزینه ی ساخت المان آدم برفی بالای 26 میلیون است. همچنین در زمینه تخصیص و رعایت آیتم های بودجه هم موارد و مشکلاتی داشت.

علیرضا دربندی به میل خود استعفا داد یا استعفانامه را به او تحمیل کردید؟
خیر هیچ‌گونه تحمیل و فشاری در کار نبود. ما با دلایل واضح که در بالا ذکر شد تصمیم به پایان‌دادن به همکاری با ایشان گرفتیم. اتفاقاً هر هفت نفر هم خواهان انجام این امر بودیم. اما یک سری ملاحظات را لحاظ کردیم ازجمله این که ایشان جوان است و طرح سوال و استیضاح برای آینده‌ي کاری و مدیریتی‌اش هزینه خواهد داشت. بنابراین طی یک نامه‌ي رسمی خواهان استعفا از جانب خود ایشان شدیم و یک مهلت ده روزه هم طی نامه به ایشان دادیم. یعنی 10 بهمن نامه را تحویل داده و تا 20 بهمن مهلت داشت. تا آخرین لحظات ایشان حاضر به استعفا نبود و در این بازه‌ی زمانی حتی تحرکات رسانه‌ای هم علیه شورا داشت اما ما سعی کردیم در نهایت آرامش، غائله را  به انجام برسانیم که این‌چنین هم شد. ایشان واقعاً در طول این 13 ماه با اعصاب شورا بازی کرد. در نهایت هم 20 بهمن استعفانامه‌اش را تحویل شورا داد و با همان وجود هم تا 30 بهمن در قاین مشغول به کار بود.

چه شد که دوباره سراغ آقاي نوروزی آمدید؟
جلسه ای در شورا تشکیل دادیم و از آقایان جوادی و نوروزی که دو گزینه‌ی سرپرستی بودند خواستیم تا برنامه‌های کاری خودشان را برای سه ماه آینده تحویل دهند که در نهایت رأی شورا بر این قرار گرفت. ما در شهرداری قاین پتانسیلهای بالای مدیریتی داریم حداقل 5 نفر از دوستان هستند که انصافاً می‌توانند شهردار باشند اما متاسفانه ما قاینی‌ها چشم بر افراد و داشته‌های خود می بندیم. ضمن این‌که همین‌جا و در حضور خودشان از مهندس نوروزی تشکر ویژه‌ای بابت فعالیت یک‌ماهه ایشان دارم از انصاف به دور نیست اگر بگوییم کارایی ایشان در یک ماه از یک سال آقای دربندی بیشتر بوده است. در همین مدت درآمدزایی نقدی قابل‌ملاحظه‌ای صورت گرفته و حقوق بهمن و اسفند پرسنل به اضافه‌ي عیدی پرداخت گردید. در زمینه بازگشایی معابر هم با توجه به شناخت ایشان از مجموعه شهر و شهروندان توافقات خوبی صورت گرفته است.

احداث پمپ بنزین شهرداری در مجاورت دانشگاه آزاد و بیمارستان حرف و حدیث‌های فراوانی در پی داشت چه توجیهی برای این امر دارید؟
تصمیم برای تعیین مکان پمپ بنزین تنها در حیطه‌ي وظایف شهرداری نیست بلکه ابتدا شرکت نفت مکان‌های مناسب را معرفی می نماید البته حدود هر منطقه را که مناسب‌ترین نقطه برای شهرداری، محل تعیین شده است. در مرحله بعد از ده نهاد و اداره دولتی ازجمله، بهداشت و درمان، محیط زیست، راهنمایی‌و‌رانندگی و... استعلام گرفته می‌شود. که جواب همه‌ی استعلام‌ها بدون هیچ‌گونه مشکل بوده است. در واقع با سنجیدن همه‌ی جوانب اقدام به احداث پمپ بنزین کرده و در واقع حدود دو سال است که این پرونده در جریان است. ضمن این که این پروژه هیچ منافاتی با گسترش دانشگاه آزاد ندارد. چون حداقل تا دیوار دانشگاه حدود 400 متر فاصله دارد. همچنین دو خیابان ده متری به‌عنوان ورودی و خروجی پمپ به موازات خیابان فعلی احداث خواهد شد تا هیچگونه مشکلی در زمینه تردد نداشته باشیم.
این روزها شاهد تلاش و تکاپوی شهرداری جهت بازگشایی لاین دوم ورودی بلوار نوربخش از سمت خیابان کمال هستیم آیا انجام این عملیات برای بافت تاریخی شهر قدیم مشکل ساز نخواهد بود؟
اولاً کشف این بافت فرسوده به خاطر عملیات شهرداری در سالیان گذشته بود. طرح نهایی این معبر هم به‌صورت میدانی است که مزار شاهزاده‌حسین را در میان می‌گیرد اما شهرداری سال‌ها دست از کار کشید و میدان را برای میراث باز کرد. میراث فرهنگی مطالعات خود را انجام داده و قسمت‌هایی را حصار کشیدند و دیگر به هر دلیلی کار ادامه نیافت. تا اینکه شهردار قبلی در یک حرکت اشتباه اقدام به خاک‌برداری در این محدوده می کند که باعث آسیب رساندن به ابنیه موجود شده و حتی باعث می‌شود که یک سازه‌ی حفره مانند که حالت آب‌انبار داشت پر شود. با این اتفاق، شهرداری بالاجبار دست از کار کشید و هم شهردار و هم شورا زیر سؤال رفتند. تا این‌که ما در تاریخ 10 اسفند مهندس رمضانی کارشناس اداره کل میراث را دعوت به بازدید میدانی از منطقه کردیم و ایشان تایید نمودند که عملیات خاک‌ریزی و آسفالت مشکلی ندارد فقط تاکید کردند هیچ گونه خاک‌برداری صورت نگیرد. ما هم بر اساس این نظر در مسیر مذکور فقط با انجام خاکریزی اقدام به بازگشایی مسیر کرده و با گرم شدن هوا نسبت به آسفالت نیز اقدام خواهیم کرد تا مشکلات شهروندان در زمینه‌ی تردد به منطقه‌ی نمونه گردشگری مرتفع گردد.  

همیشه شبهاتي درباره رانت‌خواری و باندبازي در بین پرسنل شهرداری و زدوبندهای برخی از آن‌ها با بنگاه‌های املاک وجود دارد. در قبول یا رد این شبهات چه پاسخی دارید؟
رانت خواری یا زد و بند را کاملاً رد می‌کنم همه پرسنل شهرداری از این قضیه مبرا هستند البته در همه جای کشور و همیشه به کارکنان شهرداری‌ها چنین شایعاتی نسبت داده می‌شود که متاسفانه باید بگویم در یک سال گذشته بنا به دلایلی این شایعات پیرامون شهرداری قاین بیشتر بود. اما از طرف دیگر که به قضیه نگاه کنیم همیشه وقتی اعتباری در قالب وام به بانکی عرضه می‌شود بهترین وام را کارمندان آن بانک اخذ می‌کنند. پس کارمندان شهرداری هم حق خرید و فروش زمین و املاک و همچنین ساخت‌وساز بر اساس آیین‌نامه‌های شهری را دارند و هیچ قانونی مبنی بر منع ایشان وجود ندارد. نکته‌ی دیگر این که چون کار شهرداری بیشتر با املاک و ساخت و ساز در ارتباط است پس طبیعی است که نیروی شهرداری به‌عنوان شغل دوم به این وادی قدم بگذارد.

در مورد برخورد نامناسب با ارباب رجوع یا مثلاً تعلل در انجام کارهای شهروندان از سوی پرسنل شهرداری که بارها به روزنامه گزارش شده است، چه پاسخی دارید؟
برخورد نامناسب را بنده کاملاً رد می‌کنم. در شهرداری طرح تکریم ارباب رجوع به بهترین نحو صورت می گیرد ضمن اینکه هر کدام از شهروندان محترم نسبت به رفتار هر کدام از پرسنل شکایتی داشتند با کمال میل برای رفع سوتفاهم در خدمت ایشان خواهیم بود.

سال‌ها مردم قاین منتظر تصویب طرح منطقه گردشگری بزرگمهر بودند. دلیل عدم فعالیت در این منطقه با توجه به گذشت بیش از یک سال از تصویب طرح چیست؟ برخي معتقدند به خاطر داشتن زمين از سوي برخي اعضاي شورا و كاركنان شهرداري، دچار مشكل مي‌شود.
شهرداری ابتدا طرحی را برای بزرگمهر تهیه کرد که متاسفانه به‌دلیل حرف مردم که مالکین منطقه بودند تصويب نشد. در مرحله ی دوم میراث فرهنگی مشاور را مشخص کرد و طرح توسط مشاور مورد تایید میراث -که مشاور رتبه داری هم بود- تهیه شد اما سری دوم هم طرح به‌دلیل اختلاف بین دو نفر از مالکین منطقه، رد می شود. حال در اين بين شهرمان متضرر مي‌شود كه طرح آن 8 سال روي هوا مي‌ماند. گيرم حرف آقايان صحيح باشد و پرسنل شهرداري يا اعضاي شورا در منطقه، زمين خريداري كرده اند و از قضا زمين در موقعيت تجاري هم قرار گرفته است، آيا اين خلاف قانون است؟ اگر خلاف قانون است كه از طريق قانون پيگيري كنيد تا به سرانجام برسد. هر چند به نظر بنده اگر هر كدام از پرسنل نسبت به خريد زمين اقدام كرده باشند فعاليت اقتصادي محسوب مي‌شود و فعاليت اقتصادي هم براي هيچ كسي جرم نبوده و منع قانوني ندارد.

به‌عنوان رئیس شورای شهر قاین، چه صحبتی به عنوان حسن ختام این گفتگو دارید؟
بنده یک خواهش از شهروندان عزیز دارم آن هم این که حرف خودشان را رک بزنند. همکاران ما در تمام ایام هفته پاسخگوی انتقادات و البته پذیرای پیشنهادات مردم فهیم قاین هستند. خدا را شکر در حال حاضر شورای شهر با تمام ادارات شهرستان هماهنگ است و ارتباط تنگاتنگی بین شورا با سایر دستگاهها خصوصاً نماینده‌ی محترم و فرماندار فرهیخته شهرستان و امام جمعه‌ی محترم -که پدر معنوی شهرستان هستند- به وجود آمده است و همه در این فضا برای پیشرفت و اعتلای قاینات تلاش می‌کنیم. در سال پیش رو هم ما پروژه های زیادی را در سطح شهر به همت شهردار محترم خواهیم داشت که می‌توان به بازگشایی ادامه‌ي بلوار امام حسین(ع)، احداث پمپ بنزین، کارخانه آسفالت و البته تاسیس شرکت تعاونی مصرف و مسکن کارکنان شهرداری اشاره کرد. در مقابل از همشهریان عزیز هم تقاضای همکاری خصوصاً در بحث بازگشایی معابر داریم. و حسن ختام جلسه را هم اين جملات پرمعني قرار مي دهم كه: «خدایا کمک کن دیرتر برنجم، زودتر ببخشم، کمتر قضاوت کنم و بیشتر فرصت دهم».


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1367
  • -
  • بازدید کل 2726414