چهارشنبه‌سوري را ايراني برگزار كنيم

اسماعيل شوشتري (مديرمسئول)

تمام یادمان‌هایی که ایرانيان در گذشته برپا می‌داشته‌اند و بخشی از آن‌ها همچنان در فرهنگ این سرزمین، پایدار مانده است؛ با منش، اخلاق و خرد نیاکان ما درآمیخته بوده است و در همه‌ي آن‌ها، اعتقاد به پروردگار، امید به زندگی و نبرد با اهریمن در قالب نمادها گنجانده شده بود. به‌عنوان نمونه، «چهارشنبه‌سوری» كه یکی از آیین‌های کهن ایران‌زمین است، در روزگاران قدیم به‌صورت امن و دور از حادثه، انجام می‌شده است؛ به اين شكل كه در شب چهارشنبه‌ي آخر سال، پيش از رفتن‌ آفتاب، هر خانواده، بوته‌هاي خار را روي بام يا حياط خانه يا گذرگاه، در سه يا پنج يا هفت كُپه مي‌گذاشتند. با غروب آفتاب، اعضاي خانواده جمع شده و بوته‌ها را آتش مي‌زدند و هركدام سه بار از روي بوته‌هاي افروخته مي‌پريدند؛ به اين نيت كه ضعف، زردي، بيماري و غم را از تن بزدايند و سرخي و شادي به هستي خود ببخشند.
اما در سال‌هاي اخير متأسفانه اين آيين نيك ايراني، به رفتارهاي خشونت‌آمیز، آزاردهنده و از بين برنده‌ي آسایش و آرامش مردم، آلوده شده است؛ رفتارهايي شبيه آتش‌زدن لاستيك، كارهاي خشونت‌آمیز و استفاده از موادي مانند ترقه و... كه موجب آسيب‌رساندن به محيط‌زيست و ديگر ايرانيان مي‌شود.
فراموش نكنيم هدف آيين‌هاي ايراني، با هم شاد بودن، كمك به ديگران، حفظ طبيعت و... بوده است. بنابراين كساني كه با آتش‌زدن لاستيك، منفجرکردن ترقه و... سلامتی طبيعت و مردم را هدف می‌گیرند؛ آگاهانه يا ناآگاهانه، آیین چهارشنبه‌سوری را تحریف مي‌کنند و اين دقيقاً همان چيزي است كه مخالفان آيين‌هاي ايراني به‌دنبال آن هستند تا به اين بهانه‌ها در پي از بين بردن اين آيين‌ها باشند. پس لازم است كه ضمن برپايي چهارشنبه‌سوري به‌صورت ايراني آن، بهانه‌اي به‌دست مخالفان آيين‌هاي ايراني ندهيم.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز
  • -
  • بازدید کل 779457