دست پر هروی در آستانه‌ي نوروز
بیمارستان 100 تختخوابی ابوالمفاخر قاین تصویب شد و اعتبار گرفت
تیک‌آف فولاد قاین در دشت نیمبلوک

محمدباقر صحرايي (نويسنده و گزارشگر)

تیک‌آف فولاد قاین و حرکت جدی به‌سوی تکمیل پروژه، آغاز شده است. این حرف را «جواد هروی» نماینده‌ي شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در حالی بیان داشت که در هفته‌های اخیر، بحث پیرامون فولاد، مزایا و معایبش فراوان بود. حتی کار به جایی رسید که معاون استاندار از آن به‌عنوان معضل امنیتی یاد کرده و این پروژه را غیرکارشناسی دانست و به‌دنبال آن «موسی قربانی» نماينده‌ي سابق قاينات، در دفاع از عملکرد خود در زمینه‌ي احداث فولاد، بیانیه صادر کرد. اما حالا و پس از خوابیدن غائله، البته در ظاهر، هروی از حل مشکل آب و ارائه‌ي راهکارهایی در این زمینه، خبر می‌دهد.
شامگاه سه‌شنبه 19 اسفندماه، آخرین کنفرانس خبری هروی در سال 93 در دفتر نماینده‌ی شهرستان‌های قاینات و زیرکوه برگزار گردید. جلسه طبق معمول، با 20 دقیقه تأخیر آغاز شد. خواب‌آلودگی و خستگی مفرط در چهره‌ی هروی کاملاً هویدا بود که نشان از تلاش و دوندگی بالای او برای حل مسائل شهرستان است.
شروع پرسش‌ها و پاسخ‌ها و البته خبرهای خوشی که هروی در آستانه‌ي نوروز اعلام کرد، خواب را از چشمان همگی ربود. قطار توسعه‌ی زیرکوه و قاینات به‌حرکت درآمده و این منطقه در آستانه‌ي تحولات جدیدی است. هروی از پروژه‌ها و برنامه‌هایی پرده برداشت که سال‌هاست برای مردم منطقه، فراتر از رؤیا تصور می‌شود. خواندن این گزارش، خالی از لطف نیست؛ شاید خواب از چشمان شما هم ربوده شد.

دو سرفصل جدید در لایحه‌ي بودجه‌ي سال 94
هروی از اختصاص دو سرفصل جدید برای دو پروژه‌ی ملی در سطح منطقه، خبر داد و اختصاص بودجه به راه‌آهن سراسری شرق کشور و همچنین بیمارستان 100 تختخوابی ابوالمفاخر قاین و 50 تختخوابی زیرکوه را از جمله‌ی این طرح‌ها دانست. توسعه‌ي ریلی شرق کشور و به‌دنبال آن، اتصال قاینات به خط‌آهن آسیای میانه - آب‌های آزاد دریای عمان و همچنین دو پروژه‌ي حوزه‌ی سلامت، کارهای زیربنایی است که در آینده‌ی نزدیک، موجبات رونق و رفع محرومیت منطقه خواهد بود.

کام تشنه‌ی عشایر سیراب می‌شود
هروی بيان كرد: معضل آب خصوصاً در شهرستان زیرکوه، از ابتدای شروع به‌کار، دغدغه‌ی اصلی بنده بود. تلاش‌های فراوانی در این زمینه صورت گرفت و درنهایت به‌یاری خداوند متعال، طلسم پروژه‌ی عظیم آب‌رسانی مجتمع آهنگران پس از سال‌ها شکسته شده و در مرحله‌ي واگذاری به پیمانکار است. البته در شهرستان زیرکوه، مشکل اساسی، سیستم لوله‌کشی‌ها است که درواقع میراث زلزله‌ها است.

ضرب‌آهنگ گازرسانی زیرکوه تشدید شده است
پروژه‌ی مهم دیگر منطقه از نگاه دکتر هروی، گازرسانی به شهرستان زیرکوه است که به‌گفته‌ي وی، پیشرفت خوبی داشته و با همکاری وزیر نفت و رئیس شرکت ملی گاز ایران، به مرحله‌ي خوبی رسیده است. وی امید دارد که تا قبل از زمستان آینده، مشعل گاز در زیرکوه روشن شود. البته باید شرایط اختصاص اعتبارات را نیز درنظر گرفت.

94 سالی پرکار در حوزه‌ی راه و ترابری
در بحث راه و ترابری نيز هروی از تسهیل‌شدن اختصاص قیر برای راه‌های روستایی خبر داد و گفت: راه‌های روستایی زیادی در سال آینده، بهسازی خواهد شد. همچنین وی از شروع به‌کار ورودی حاجی‌آباد خبر داد و اشاره‌ای هم به ورودی‌های قاین داشت که قرار است از سمت بیرجند، زیرکوه و مشهد دارای تقاطع غیرهم‌سطح گردد. ضمن این‌که کمربندی قاین هم در حال دوبانده‌شدن است و جاده‌ی اصلی که از وسط شهر می‌گذرد، در حال تکمیل‌شدن است.

تیک‌آف جدید فولاد و شروع حرکت جدی
در پاسخ به سؤالات متعدد که از جانب خبرنگاران درباره‌ی فولاد مطرح می‌شد، هروی توضیح داد: فولاد قاینات در سال آینده قطعاً به بهره‌برداری خواهد رسید. درمورد مشکل آب مصرفی آن، بنده از ابتدا دغدغه داشتم اما آن‌طور که در سطح منطقه، مطرح شده است نیست. برای فولاد 6 حلقه چاه درنظر گرفته شده است که برای بهره‌برداری فاز اول کارخانه فقط دو حلقه استحصال خواهد شد و 4 چاه، پلمپ است. ظرفیت آغازین این طرح بر روی کاغذ، 60 لیتر در ثانیه مصرفی دارد که در عمل، چیزی کم‌تر از 30 لیتر لازم است. ما همین الان هم نسبت به ظرفیت اسمی کارخانه یعنی 800 هزار تن، مشکل کم‌آبی نداریم ولی با این وجود، باز هم راهکارهایی را مطرح و بررسی كرده و به‌کمک مسئولان محلی، پیگیری کرده‌ایم که می‌توان به انتقال پساب فاضلاب قاین با اعتباری حدود 30 میلیارد تومان اشاره کرد. همچنین در آینده می‌توان از پس‌آب فاضلاب شهر خضری استفاده کرد. دولت حدود 200 میلیارد در این‌جا هزینه کرده و الان هم به‌یاری خدا، فاینانس مربوطه جذب شده و فاز احیای این طرح عظیم صنعتی قطعاً در سال آینده، راه‌اندازی خواهد شد.
وی در پاسخ به ادعای معاون استاندار مبنی بر تبدیل فولاد قاینات به معضل امنیتی استان نیز اطمینان‌خاطر داد که تمام مشکلات در زمینه‌ی آب و راه دسترسی به کارخانه، پس از دو سال و با همت و کمک مردم خوب منطقه، حل شده و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. وی همچنین اظهار داشت: تمام طرح‌هایی که در زمان بنده انجام شده است، هیچ‌کدام تبعات روانی برای منطقه نداشته است و کاملاً بر اساس کارشناسی‌شده انجام شده‌اند.

16 آبان، روز ملی زعفران قاینات
هروی در بخش دیگری از سخنانش، به جریان پر سروصدای ساخت خانه‌ي فرهنگ اشاره کرد و از قول «محبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گفت: این پروژه در حد یک پیشنهاد، مطرح شد و با مخالفت مواجه گرديد و قطعاً با شرایط موجود، این کار شدنی نیست.
وی همچنین از موافقت شورای فرهنگ استان با پیشنهاد شهرستان قاينات مبنی بر نام‌گذاری روز 16 آبان‌ماه به‌عنوان «روز ملی زعفران قاینات» نام برد. هروی با اشاره به سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد به شهرستان اذعان داشت که برای شروع به‌کار مجتمع فرهنگی هنری قاین، 450 میلیون تومان آمده و کار احداث آن به‌زودی شروع می‌شود. نورپردازی قلعه‌کوه و بخش دیگری از منطقه‌ي نمونه‌ي گردشگری تا پایان اردیبهشت نیز دیگر خبر مسرت‌بخش هروی بود.

اختلاف، عامل عقب‌ماندگی منطقه
به عقیده‌ی هروی، کوبیدن بر طبل اختلاف، عامل اصلی عقب‌ماندگی منطقه در طول تاریخ بوده است. وی افزود: اختلاف مانع پیشرفت همه‌ی استان می‌شود. نگاه‌ها در سطح استان باید کلان‌نگر، عادلانه و به‌دور از تعصبات باشد. کوبیدن بر طبل قاینی بیرجندی، قاینی گنابادی، روستایی شهری و... عامل اصلی عدم پیشرفت ما در دهه‌های گذشته بوده است. بنده به‌عنوان نماینده، خدا را گواه می‌گیرم که هیچ تفاوتی بین یک همشهری در خضری و دشت‌بیاض یا یک عشایر مرزنشین یا یک شهروند آرین‌شهری یا قاینی قائل نیستم. تنها راه پیشرفت منطقه، از مسیر وحدت می‌گذرد. نه‌تنها مردم بلکه هر مدیری که بر طبل اختلاف بکوبد، ماندنی نیست. در سطح استان هم امروز نگاه مدیران ما تبعیض‌آمیز نیست که اگر این‌گونه باشد، آن‌ها نیز رفتنی خواهند بود.

به‌جد پیگیر اخذ مجوز دانشگاه علوم پزشکی هستم
هروی در حوزه‌ي سلامت هم علاوه بر تأیید مجوز و اخذ ردیف بودجه‌ي دو بیمارستان قاین و حاجی‌آباد، از عزم جدی خود و مدیر شبکه‌ي بهداشت و درمان قاينات و همچنین مدیر جدید مجتمع آموزش عالی سلامت برای تبدیل این مجتمع به دانشکده‌ي پزشکی در گام نخست اشاره کرد. وی همچنین از اخذ مجوز 10 رشته‌ي تحصیلی در این مجتمع خبر داد که در حالت قبلی یعنی دانشکده‌ي پرستاری، داشتن این رشته‌ها امکان‌پذیر نبود.

قاینات بیش‌تر از تقسيم استان، از دعواهای پس از آن آسیب دید
هروی درباره‌ي زمزمه‌های این روزهای جدایی از استان خراسان‌جنوبی گفت: ما خیلی از تقسیم استان متضرر نشدیم؛ بلکه بیش‌تر از کدورت حاصل از این تقسیم، آسیب دیده‌ایم. شروع درگیری با مرکز استان، اشتباه بوده است. ما دومین شهر استان هستیم و باید جایگاه و موقعیت خود را طلب کنیم. الان در سطح استان، نگاه خوبی به شهرستان وجود دارد و در همین چند روز گذشته هم چند پست معاونت مدیرکل در استان به‌دست توان‌مند اهالی قاینات افتاد. اولین باری است که بچه‌های ما معاون استاندار می‌شوند.
هروی در پایان با اشاره به برگزاری کنفرانس خبری اذعان داشت: برخی این کار را حمل بر تبلیغات می‌دانند؛ در حالی که هنوز یک سال دیگر تا انتخابات باقی است و نمی‌شود اصلاً حرف نزد.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز
  • -
  • بازدید کل 779457