ديدار معلم بازنشسته از روستاي محل خدمتش

محمد‌حسين قرائي (د‌انشجوي د‌انشكد‌ه‌ي صد‌اوسيما)

باخبر شدیم که یکی از پیشکسوتان تعلیم و تربیت و از چهره‌های ماندگار آموزش‌وپرورش و یکی از ورزشکاران و ورزش‌دوستان -که می‌توانم صریحاً بگویم اخلاق و رفتار ایشان، سرآمد و الگویی برای تمام فرهنگیان استان پهناور خراسان‌جنوبی به‌ویژه قاینات و روستای پهنایی می‌باشد- به روستاي محل خدمتش رفت. «غلامعلی نايب‌زاده» قاینی که دوران بازنشستگی خود را در شهر مشهد سپری می‌کند، ياد دوران معلمی خود در روستاي پهنايي كرده بود.
به‌اتفاق هنرمندان و پیشکسوتان ورزش وارد روستای پهنایی شدیم و با استقبال گرم مردان و زنانی روبه‌رو شدیم که وي در آن زمان، معلم ایشان بوده و اشک شوق و اشتیاق در چشم‌های این بزرگواران نمایان بود. به‌اتفاق جمع وارد سالن ورزشی روستای پهنایی شدیم و در اطراف سالن، اهالی گرداگرد استاد نشستند و به سخنان شیرین و گهربار معلم بازنشسته، گوش فرا دادند. لذت و صفایی به‌وجود آمده بود و بنده‌ي حقیر آن‌زمان احساس کردم معلمی چه شغل ارزشمندي است.
آقای نايب‌زاده، این پیشکسوت تعلیم و تربیت، ورزشکار و ورزش‌دوست که علاقه‌ي وافری به ورزش داشته و دارد؛ می‌گوید: در سال‌های 1318 تا 1322 در قاین گود زورخانه دایر کردم با همراهي جمعی از دوستان که 5 تا 6 نفر بودیم که همه به رحمت خدا پیوسته‌اند. این گود زورخانه ادامه داشت و هنوز هم ادامه دارد. از میان آن جمع، بنده معلم شدم و به روستاهای بیرجند رفتم و هرکدام از دوستان، به کاری مشغول شدند. عقیده‌ي من اين است:
جوانی که ورزش کند در جوانی
نبیند به پیری غم ناتوانی
هر آن کس که ورزش بوَد کار او
خداوند یزدان بود یار او
عقل سالم در بدن سالم است. بدن با ورزش، سالم است. ورزش می‌تواند انسان را از خیلی از مفاسد اخلاقی و اجتماعی، حفظ کند. جوان بیکار، معتاد می‌شود، خلافکار می‌شود ولی وقتی به ورزش روی بیاورد، بدنش قوی می‌شود، فکرش قوی می‌شود، عقلش سالم است و همه‌چیز را در ورزش می‌دانم.

* ورزش در شادابی و نشاط جامعه چه تأثیری دارد؟
کاملاً مؤثر است؛ چون بدن سالم، عقل سالم دارد. عقل سالم، راه‌های صحیح را انتخاب می‌کند. فرد همیشه در زندگی، موفق است. علیل و پژمرده نیست. شاداب است. همیشه به خود می‌بالد؛ چون ورزشکار است. چون عقل و فکرش همیشه در حال رشد است.

* شما به‌عنوان یک پیشکسوت ورزشي که آن زمان کشتی، پرش و پارامید را -که زیرمجموعه‌ي دو میدانی مي‌باشد- در روستای پهنایی راه‌اندازی کرده‌اید، چه پیشنهادی برای نسل جوان این شهرستان به‌ویژه روستای پهنایی دارید؟
جوانان استان خراسان‌جنوبی به‌ويژه قاین و پهنایی در زمینه‌های تحصیل و ورزش، بالاترین مقام را می‌توانند در سطح مملکت و حتی دنیا به‌دست آورند. تجربه ثابت کرده که چه از نظر تحصیل و چه از نظر ورزش، همیشه این‌ها در رده‌های بالا قرار گرفته‌اند؛ منتها آن‌طور که باید و شاید، از طرف مسئولین، تقویت و تشویقي که حق‌شان است نمی‌شوند. من در دهه‌ي 1330 مدیر دبستان بوده‌ام و در این‌جا آن‌موقع حتی امکانات پرش و کشتی را برای شاگردان خودم فراهم نمودم که وقتی یک جوان با ورزش سروکار داشته باشد، به مفاسد اخلاقی نمی‌رود.

* امکانات ورزشی روستای پهنایی را در چه سطحی می‌بینید؟
خوشبختانه امکانات ورزشی بد نیست ازقبیل سالن کشتی، سالن والیبال و فوتسال و یک اتاق هم به ورزش بدن‌سازی اختصاص پیدا کرده است و میدان خاکی فوتبال اما ناگفته نماند که با توجه به جمعیت روستای پهنایی که بالغ بر 2200 نفر می‌باشد و اکثریت مردم از زن و مرد گرفته تا جوان و نوجوان، علاقه‌ي خاصی به ورزش دارند و بیش‌تر اوقات هم مسابقات جام رمضان و دیگر مسابقات در این روستا برگزار می‌شود و از همه‌ي روستاهای اطراف به این‌جا می‌آیند؛ امکانات ورزشی برای این جمعیت، کافی نيست.
لذا همت مسئولین تربیت‌بدنی شهرستان را می‌طلبد که در این زمینه، اقدامات لازم را مبذول فرمایند و از همه مهم‌تر به‌نظر من، به مربیان ورزش بیش‌تر اهمیت بدهند و رسیدگی نمایند تا این‌ها بیش‌تر جوانان را مورد ترغیب و تشویق برای ورزش قرار دهند و جوانان این شهرستان و روستای پهنایی، استعداد دارند، ظرفیت دارند و خیلی هم شجاع هستند و این خصلت و خوی یک ورزشکار ایرانی است که هميشه باعث افتخار میهن عزیز‌مان ایران است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630

* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

• .:
  • بازدید امروز 193
  • -
  • بازدید کل 2636111