«حمید یعقوبی» به مردان آهنین ایران پیوست
به‌گزارش روابط عمومی اداره‌ي ورزش و جوانان شهرستان قاین، مسابقه‌ي قوی‌ترین مردان ایران‌زمین با حضور 60 نفر از قوی‌ترین مردان ایران در 27 بهمن‌ماه به‌مدت 3 روز در سالن دانشگاه آزاد طبس در سه مرحله‌ي مقدماتی، نیمه‌نهایی و فینال انجام شد و قرار است 6 نفر برتر به مسابقات کشور اسپانیا 2015 و 30 نفر برتر به مسابقات شبکه‌ي سه اعزام شوند. «علی پالیوند» از استان قزوین، «حسین فرج‌نژاد» از استان البرز، «مهرداد باجلان» از استان البرز، «نعمت جلالی» از استان تهران، «فرامرز رحمانی» از استان قزوین و «رضا قیطاسی» از استان همدان، اول تا ششم شدند. «حمید یعقوبی» کاپ اخلاق و مقام بیست‌وهفتم این رقابت‌ها را کسب نمود و جهت شرکت در مسابقه‌ي شبکه‌ي سه انتخاب گردید.

اختتامیه‌ي مسابقات والیبال جام فجر در خضری و دشت‌بیاض
سديدي-  مسئول نمایندگی ورزش و جوانان بخش نیمبلوک گفت: در این مسابقات 12 تیم حضور داشتند که طی 23 شب و 36 بازی در دو گروه 6 تيمي به‌صورت دوره‌ای برگزارشد. در بازي نهايي، تیم بهزیستی خضری و دشت‌بیاض توانست تیم بارانی را 3 بر صفر از پیش رو بردارد و قهرمان این دوره از مسابقات شود. «عقیقی» افزود: تیم پایگاه بسیج شهداي خضری و دشت‌بیاض مقام سوم را از آن خود کرد. همچنين تیم اداره‌ي برق، کاپ اخلاق را به‌دست آورد.

آیین کوزه‌شکنی، میراث معنوی قاینات
مراسم کوزه‌شکنی، یکی از آداب و رسوم پایان سال مردم شهرستان قاینات است که از دیرباز در این شهرستان اجرا می‌شود. مسئول حوزه‌ي پژوهشی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: این رسم در روزهای پایان سال، بعد از برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری انجام می‌شود؛ به این طریق که کوزه‌های کهنه و قدیمی را که آب از آن تراوش نمی‌کند و آب داخل آن سرد نمی‌شود و همچنین به‌مرور زمان و استفاده‌ي طولانی از آن، داخلش را جلبک گرفته و دیواره‌ی آن سبزرنگ شده است؛ از سردر حیاط خانه به داخل کوچه می‌انداختند و بر این اعتقاد و باور بودند که با شکسته‌شدن این کوزه، بلا و بیماری از این خانواده، دور خواهد شد.
«برآبادی» افزود: برخی افراد در داخل کوزه، مقداری زغال به‌نشانه‌ي سیاه‌بختی، کمی نمک به‌نشانه‌ي شورچشمی و یک سکه به‌نشانه‌ي تنگ‌دستی می‌اندازند و سپس کوزه را به دُور سر خود و افراد خانواده می‌چرخانند و از بالای بام خانه به داخل کوچه می‌اندازند و هم‌زمان این شعر را هم می‌خوانند: «غم برو شادی بیا / محنت برو روزی بیا». در پایان هم کوزه‌ي نو و تمیز را از قنات یا چشمه‌ي روستا از آب پرکرده و به داخل خانه می‌آورند. این مراسم همراه با شور و شادمانی اجرا می‌شود.
وی اذعان داشت: این مراسم، کارکردهای دیگری نيز دارد؛ ازجمله کارکرد بهداشتی؛ چون کوزه‌هایی را که پوشیده از جلبک هستند و استفاده از آن‌ها باعث بیماری می‌شود، کنار می‌گذارند و به‌جای آن، از کوزه‌ي جدید استفاده می‌نمایند. همچنین با این کار، شغل کوزه‌گری هم احیا شده و مردم با شکستن کوزه‌های قدیمی و خرید کوزه‌ي جدید، به کوزه‌گران و کوزه‌فروشان هم کمک می‌نمایند و کارشان رونق می‌یابد. برآبادی خاطرنشان کرد: این رسم و سنت حسنه به شماره‌ي 817 مورخ 4/11/91 در فهرست میراث ناملموس (معنوی) کشور به‌ثبت رسیده است.

صنایع دستی شهرستان زیرکوه با اصالت‌های سنتی و تاریخی خود می‌درخشد
شهرستان زیرکوه، پیشینه‌ای طولانی و پتانسیل بسیار بالایی در حوزه‌ي رشته‌های صنایع دستی دارد و کارگاه‌هایی مانند قالیچه‌بافی، گلیم‌بافی، ترکه‌بافی، چاقوسازی و... دارد که در نوع خود، منحصربه‌فرد می‌باشند. این شهرستان دارای کارگاه‌های صنایع دستی فعال می‌باشد که به بافت انواع دست‌بافته‌ها به‌خصوص قالیچه‌های ذهنی‌باف می‌پردازند. با توجه به اهمیت توسعه و ترویج رشته‌های بومی و اصیل این شهرستان و در راستای شناسایی نقاط قوت و ضعف تولیدات؛ کارشناسان صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، از کارگاه‌های گلیم‌بافی، چاقوسازی، رودوزی‌های سنتی و... در شهرستان زیرکوه بازدید نمودند. در این بازدید، تأکیدات لازم درخصوص استفاده از نقوش اصیل منطقه در دست‌بافته‌ها، کاربردی‌نمودن تولیدات، حفظ کیفیت مواد اولیه، استانداردسازی کارگاه‌ها و... صورت پذیرفت.

خانه‌ي تاریخی صمدی مرمت می‌شود
خانه‌ي تاریخی صمدی مربوط به اولین عکاس قاین، از محل اعتبارات ملی مشارکتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مرمت می‌گردد. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: این خانه در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده و در شهر قاین واقع شده است و مربوط به دوره‌ي قاجار می‌باشد. «شریعتی‌منش» افزود: اين خانه دارای فضاهای معماری چون سردر، دالان، حیاط، ایوان‌ها، مطبخ و... می‌باشد. در بخش‌هایی از ایوان جنوبی و اتاق مجاور ایوان، آثاری از تاریک‌خانه‌ و حوضچه‌های ظهور و چاپ عکس به‌چشم می‌خورد. وي افزود: جمع‌آوری اندود فرسوده‌ي دیوار بیرونی، اجرای اندود کاهگل نهایی، اجرای هره‌ي آجری پای دیوارهای بیرونی، مرمت موضعی دیوارهای داخلی و بیرونی، اجرای گچ‌کاری، جمع‌آوری اندود فرسوده‌ي کاهگل حیاط و اجرای مجدد آن، جمع‌آوری سیمان ازاره‌ي حیاط و اجرای ازاره بر اساس شواهد، جمع‌آوری موزايیک کف حیاط، اجرای آجرفرش و جمع‌آوری نخاله‌ها و پاک‌سازی خانه، از اقدامات مرمتی مهمی است که در خانه‌ي صمدی انجام می‌گیرد.

خانه‌ي تاریخی حقیقی قاین در آینده‌ي نزدیک مرمت مي‌شود
خانه‌ي تاریخی حقیقی از محل اعتبارات ملی مشارکتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرمت می‌شود. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: این خانه‌ي تاریخی که مربوط به دوره‌ي زندیه می‌باشد، در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده و در شهر قاین واقع است. «شریعتی‌منش» افزود: خانه‌ي تاریخی حقیقی دارای فضاهای معماری چون سردر، هشتی، دالان‌های ورودی، 4 حیاط (که ورودی سه حیاط از داخل هشتی بوده و حیاط چهارم که شامل فضاهای اصطبل و انبار بوده است)، از طریق مطبخ و همچنین ورودی کوچکی در ضلع شمالی بنا، قابل دسترسی می‌باشد. وي افزود: اجرای گچ‌کاری ایوان‌های تابستانی و زمستانی، هشتی ورودی و ایوان‌ها و... دوخت و دوز ترک‌ها، اجرای تزئینات گچی (رسمی‌بندی) طاق‌نماها و ساخت و نصب پنجره‌های چوبی ازجمله اقدامات مرمتی مهمی است که در این خانه‌ي تاریخی انجام می‌گیرد.

مرمت و بازسازی خانه‌ي استاد فروزانفر در بشرویه
خانه‌ي استاد فروزانفر (از مشاهیر و مفاخر ادبیات فارسی کشورمان) از محل اعتبارات اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرمت و بازسازی شد. «شریعتی‌منش» معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: این خانه‌ي تاریخی که در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است، در شهر بشرویه واقع شده، مربوط به دوره‌ي قاجار بوده و دارای فضاهای معماری بی‌نظیري است و از گونه‌های مسکونی منحصربه‌فرد می‌باشد.

تهیه‌ي پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنارهای کهنسال پیرمردان شاه در فهرست میراث ملی
اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنارهای کهنسال پیرمردان شاه با قدمت حدود 300 تا 350 سال در فهرست میراث طبیعی ملی را تهیه نمود. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: چنارهای کهنسالی در مجاورت قدمگاه پیرمردان شاه در شهرستان قاین، بخش نیمبلوک و در 5 کیلومتری شهر خضری و دشت‌بیاض، محور خضری به روستای علی‌زنگی واقع شده‌اند. «شریعتی‌منش» افزود: این درختان کهنسال بعد از زلزله همچنان پابرجا مانده‌اند و تمام شرایط محیطی و اقلیمی ازجمله سیلاب‌های موجود در منطقه را به‌خوبی تحمل کرده‌اند. به همین سبب، بسیار ارزشمند بوده و قابل احترام هستند. دخیل‌های زیادی که بر شاخ و برگ این درختان وجود دارد، خود گویای این مسئله است. بنابراين اقدام جهت ثبت این اثر در فهرست میراث طبیعی ملی می‌تواند برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی مناسبی را در پی داشته باشد.

تهیه‌ي پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنار کهنسال بادامک در فهرست میراث ملی
اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنار کهنسال بادامک با قدمت حدود 350 تا 400 سال در فهرست میراث طبیعی ملی را تهیه نمود. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: چنار کهنسال بادامک در مجاورت روستای خالی از سکنه‌ي بادامک در شهرستان قاین، بخش نیمبلوک، 9 کیلومتری غرب خضری و دشت‌بیاض و در فاصله‌ي 1 کیلومتری روستای فیض‌آباد واقع شده است. با وجود این‌که این درخت در مجاورت روستای متروکه‌ي بادامک قرار دارد اما مردم، بسیار به آن اعتقاد دارند و جهت برآورده‌شدن حاجت، به این مکان آمده و به درخت، دخیل می‌بندند و معتقدند كه این درخت، تنها بازمانده از روستای بادامک می‌باشد و به‌واسطه‌ي آن هنوز روح زندگی در روستا جریان دارد. شاخه‌های خشکیده‌ي دیگر درختان جهت پخت نذری استفاده می‌شود اما شاخه‌های خشکیده‌ي این درخت به هیچ عنوان، بریده یا سوزانده نمی‌شود. آن‌ها معتقدند كه این درخت، نگهبان چشمه و روستا و منطقه است.

تهیه‌ي پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنار چشمه اکبری در فهرست میراث ملی
اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، پرونده‌ي پیشنهاد ثبت چنار چشمه اکبری با قدمت حدود 350 تا 400 سال در فهرست میراث طبیعی ملی را تهیه نمود. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گفت: در دامنه‌ي کوه و در شیب تند دره‌ای کم‌عرض با قله‌های برافراشته، درخت چنار کهنسالی با موقعیت مشرف بر مناطق پایین‌دست مشاهده می‌شود. در این منطقه، محوطه‌ي تاریخی چشمه اکبری و تپه‌ای تاریخی واقع شده است. این درخت برای مردم منطقه‌ي خضری و دشت‌بیاض و دیگر مناطق، از اهمیت خاصی برخوردار است. در بسیاری از ایام ویژه، مردم به این دره آمده و از چشمه‌ي آب، مشهور به چشمه اکبری و نیز سایه‌سار سرد این درخت، بهره می‌گیرند.

افتتاح مدرسه‌ي تاریخی طالقانی سربیشه
مدرسه‌ي تاریخی طالقانی سربیشه با اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال در سال 93 مرمت شد و به بهره‌برداری رسید. سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی سربیشه گفت: اين مدرسه جزو مدارس شوكتيه است كه پس از احداث مدرسه‌ي شوكتيه بيرجند به‌دستور «امير ابراهيم خان شوكت‌الملك» حاكم وقت منطقه و با هزينه‌ي وي بين سال‌هاي 1300 تا 1306 هجري خورشيدي ساخته شده است. قدمت این بنا به اواخر دوره‌ي قاجار برمی‌گردد.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز
  • -
  • بازدید کل 779457