نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی افتتاح مي شود
استاندار خراسان‌جنوبی از راه‌اندازی نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان‌جنوبی با حضور معاون وزیر امور خارجه در ۱۰ آبان در بیرجند خبر داد. «وجه‌اله خدمتگزار» در دیدار با معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، مباحث و موضوعات مرتبط با این حوزه را مورد بحث و بررسی قرار داد. استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: ایجاد نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان‌جنوبی ازجمله امور بسیار مهم در زمینه‌ي افزایش مراودات کاری، اداری و تجاری با سایر کشورها ازجمله کشورهای همسایه‌ي شرقی ایران است. وی گفت:‌ این امر قطعاً ‌تأثیر بسیار خوبی در زمینه‌ي توسعه‌ي بیش از پیش اقتصادی و نیز معرفی توان‌مندی‌ها و ظرفیت‌های استان خواهد داشت.

درخواست رديف بودجه‌ي اجرايي راه‌آهن به معاونت برنامه‌ريزي رئیس‌جمهور ارسال شد
نماينده‌ي مردم شهرستان‌هاي بيرجند، درميان و خوسف با اشاره به ديدارش با دکتر «نوبخت» معاون نظارت راهبردي رئيس‌جمهور گفت: پس از مدت‌ها پيگيري نمايندگان استان، موضوع رديف اجرايي راه‌آهن استان از سوي وزارت راه و شهرسازي، به معاونت برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور رفت تا رديف اجرايي بگيرد و از سال آينده براي آن، اعتبار لحاظ شود. حجت‌الاسلام «عبادي» توضيح داد: روند کار اين است که با توجه به اهميت موضوع، وزارت راه و شهرسازي، آن را به معاونت برنامه‌ريزي ارائه دهد و سپس در رديف بودجه، لحاظ شود. به گفته‌ي وي، در اين مدت فقط موافقت‌ها شفاهي بوده اما اکنون مرحله‌ي عمل و نهايي براي تعيين بودجه است که مشخص مي‌کند مقامات پاي عهدشان بوده‌اند و رديف اجرايي در بودجه‌ي سال 94 لحاظ مي‌شود. وي اظهار اميدواري کرد که پس از قرارگرفتن رديف بودجه، تجهيز کارگاه انجام شود. البته حجت‌الاسلام عبادي اظهار داشت: معمولاً با قرارگرفتن پروژه‌ي راه‌آهن کال‌شور گناباد – قاين – بيرجند - نهبندان در رديف بودجه‌ي سال آينده، باز هم دولت، بودجه‌ي زيادي را براي راه‌آهن، لحاظ نخواهد کرد. چنان‌چه تجربه نشان داده است احداث برخي خطوط ريلي کشور به‌دليل کمبود منابع، بيش از يک دهه به‌طول مي‌انجامد. بنابراين نياز است حتماً براي تکميل اين خط، از فاينانس استفاده و پاي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي باز شود که اين امکان هم وجود دارد. همچنين وي از ديدار خود با دکتر نوبخت خبر داد که در خلال موضوعات مهم استان ازجمله راه‌آهن، به تخصيص بودجه‌هاي لازم براي دوبانده‌شدن محور بيرجند - نهبندان - زاهدان و همچنين محور بيرجند - قاين توجه شود.

خشکسالی‌های چندساله و کاهش آب‌های زیرزمینی نهبندان
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی نهبندان گفت: هم‌اکنون که در شرایط بحران و کم‌آبی قرار داریم؛ مصرف بهینه و صحیح آب باید در جامعه، ترویج و نهادینه شود. «صادقی» افزود: هم‌اکنون در این شهرستان، برخی از روستاها از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند که با صرفه‌جویی و استفاده‌ي درست از آب می‌توانیم کار آب‌رسانی را برای روستاهای فاقد آب‌رسانی انجام دهیم. وی گفت: در همین راستا، امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان، کلاس آموزشی با عنوان «تأمین آب سالم در بحران» را با حضور آب‌داران و همکاران آبفار شهرستان برگزار کرده است. در این کلاس آموزشی، آب‌داران و همکاران با موضوعات مختلفی ازقبیل انواع منابع آب، انواع روش‌های گندزدایی آب در شرایط بحران نظیر سیل و زلزله، تعیین حجم آب و گندزدایی آب چاه، آشنا شدند. همچنین در این کلاس، آموزش‌هایی نظیر روش کوزه‌گذاری، گندزدایی آب در مقیاس بزرگ، گندزدایی آب در مقیاس کوچک، بهداشت تانکرها و استاندارد کلرسنجی روزانه در روستاها و شهرها ارائه شد.

زمان دقيق گازرساني به نهبندان مشخص نيست
براي گازرساني به نهبندان بر اساس برنامه‌ي شرکت گاز، خط انتقال گاز از سايز 10 اينچ به بالا به شرکت مهندسي و توسعه‌ي گاز ايران واگذار مي‌شود که به‌طور قطع، گازرساني به اين شهر در دستور کار اين شرکت قرار دارد اما از زمان آن، اطلاعي در دست نيست. مديرعامل شرکت گاز استان گفت: خط انتقال گاز به درميان 98 کيلومتر طول و 12 اينچ قطر دارد و پيشرفت آن به 45 درصد رسيده است. همچنين براي انتقال گاز به عشق‌آباد طبس، خطي با 37 کيلومتر طول و 10 اينچ قطر در حال اجرا است که تاکنون 35 درصد پروژه انجام شده است. «دشتي» افزود: خط انتقال گاز سربيشه با 73 کيلومتر طول و به‌قطر 30 اينچ، 95 درصد پيشرفت دارد. به گفته‌ي وي، براي گازرساني به ديهوک نيز طراحي و مطالعات فني و مهندسي خط انتقال انجام شده و درصورت تأمين و تخصيص اعتبار مورد نياز اقدام مي‌شود. وي از ديگر پروژه‌هاي در دست انجام گازرساني، به 40 روستا اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر 98 درصد جمعيت شهري و 21.5 درصد روستاييان در قالب 14 شهر و 97 روستا، از نعمت گاز طبيعي برخوردارند. وي، تعداد مشترکان گاز استان تا پايان تابستان را 128 هزار خانوار شهري و 26 هزار مشترک روستايي عنوان کرد که در 6 ماهه‌ي اول امسال، 630 ميليون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند.
اجرای طرح توسعه‌ي نشاط‌آفرین در مدارس فردوس
«اشرف دباغ» از برگزاری برنامه‌های متنوعی در کانون پرورش فکری خبر داد و افزود: در حال حاضر، مانور پدافند غیرعامل و مسابقه‌ي کاریکاتور مقابله با زلزله، برای اعضا برگزار مي‌شود و همچنین طرح توسعه و ترویج فعالیت‌های نشاط‌آفرین در مدارس سطح شهرستان در حال برگزاری است. در اين طرح كه روزهای پنج‌شنبه در برخی از مدارس شهرستان با همکاری اداره‌ي آموزش‌وپرورش به‌اجرا درمی‌آید؛ کلاس‌های سفال‌گری، قصه‌گویی و خوشنویسی برگزار می‌شود. مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فردوس افزود: برگزاری جشن کتاب و تجلیل از اعضای برتر کتاب‌خوان، برگزاری نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی، نمایش فیلم از مجموعه کتاب فیلم کانون پرورش، بازدید مدارس از کانون پرورش فکری، ساخت کتاب با جمع‌آوری اشعار و معرفی کتاب‌های علمی و نیز ساخت اشکال حجیم حیوانات، ازجمله برنامه‌های هفته‌ي کتاب است. وی با اشاره به این‌که عضویت کودکان و نوجوانان در کانون پرورش فکری فردوس نسبت به سال گذشته، دو برابر شده است؛ یادآور شد: ساخت ماکت صحنه‌های زندگی امام علی(ع) از ازدواج تا شهادت، برگزاری نمایشگاه آثار خوشنویسی، اجرای تئاتر کاغذی، برگزاری اردوهای یک‌روزه، برگزاری جشنواره‌ي قصه‌گویی و نیز بازدید اعضای کانون از آثار تاریخی شهرستان، ازجمله برنامه‌های صورت‌گرفته از ابتدای سال جاری در کانون است.

حضور میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا
«رمضانی» از حضور استان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری فیتور در کشور اسپانیا خبر داد و افزود: این نمایشگاه 8 تا 12 بهمن امسال برگزار می‌شود و فرصت مغتنمی برای نمایش گوشه‌ای از ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی محسوب می‌شود. وي با بیان این‌که این نمایشگاه، یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های تخصصی گردشگری در سطح جهان است؛ افزود: در این نمایشگاه، کارشناسان صنعت گردشگری به معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات گردشگری منطقه‌ي خود می‌پردازند.

حضور پررنگ‌تر زنان درفعالیت‌های صنفی طبس
رئیس اتحادیه‌ي کارگران زن خانه‌ي کارگر و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست سراسری دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور، خواستار فراهم‌شدن حضور زنان در فعالیت صنفی کارگری شد. «سهیلا جلودارزاده» با بیان این‌که زنان نقش مؤثری در تولیدات مهم کنونی کشور دارند، گفت: اتحادیه‌ي زنان کارگر قرار است که امکان حضور زنان در امور صنفی را بیش از پیش تقویت کند. وی با بیان این‌که نهاد صنفی کارگران را نباید به‌معنی فساد و ابتذال اخلاقی تلقی کرد، افزود: در کشورهای توسعه‌یافته، صرف‌نظر از آن‌که مفاهیم اخلاقی خالی از ارزش شدند؛ باید قبول کرد که زنان نقش مؤثری در رشد و توسعه‌ي این کشور‌ها داشته‌اند. نماینده‌ي ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هم‌اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت‌های کارخانه‌های کشور، غیرفعال هستند؛ افزود: از سال‌های گذشته به‌واسطه‌ي اقدامات غلطی که در حوزه‌ي مدیریت کشوری اتفاق افتاد؛ نیاز به شغل برای تأمین معاش و تأمین خواسته‌های درمانی و خواسته‌های اساسی چون برخورداری از حق درمان، بیش از هر زمانی دشوار شد. وی از وضعیت نامعلوم کارخانه‌ي صنایع پوشش ایران به‌عنوان شاهدی برای وضعیت نامطلوب واحدهای صنعتی نام برد و افزود: طبق اطلاعات موجود، این کارخانه با داشتن ۴ هزار کارگر آماده‌به‌کار حتی با وجود مهیابودن ماشین‌آلات، نزدیک به 10 سال است که در وضعیت نامعلوم به‌سر می‌برد.
«غلامرضا محمدی» دبیر اجرایی خانه‌ي کارگر طبس با توجه به تأکید رئیس اتحادیه‌ي زنان کارگر برای پررنگ‌کردن حضور زنان کارگر در عرصه گفت: هیئت اجرایی تشکیلات طبس به‌زودی اتحادیه‌ي زنان کارگر در خانه‌ي کارگر طبس را راه‌اندازی می‌کند.

کمبود اعتبار، مهم‌ترین معضل حوزه‌ي ورزش شهرستان طبس
«توتونچی» با بیان این‌که 14 هیئت ورزشی در شهرستان طبس فعال است، اظهار داشت: در ۱۰ هیئت ورزشی، بانوان حضور فعال دارند اما هیئت ورزشي مختص به بانوان در این شهرستان وجود ندارد؛ بلکه با هیئت آقایان ادغام شده است و یکی از بانوان به‌عنوان نايب‌رئیس از میان بانوان فعال در هر حوزه‌ي ورزشی انتخاب می‌گردد. رئیس اداره‌ي ورزش و جوانان طبس گفت: سالن ۱۲۰۰ نفره، زمین ورزشی روستای هودر و سالن ورزشی بین روستای دیهشک و پایین محله، ازجمله پروژه‌های نیمه‌کاره است که به‌دلیل کمبود اعتبارات، متوقف مانده است. وي گفت: ورزش بانوان به‌علت کمبود امکانات و فضای اختصاصی، رونق کمی دارد و کمبود فضای ورزشی مناسب و سرپوشیده، مهم‌ترین معضل ورزش حوزه‌ي بانوان می‌باشد. وي، مهم‌ترین مشکل ورزش شهرستان طبس را کمبود اعتبارات خواند و اضافه کرد: با رفع این مشکل، بسیاری از کمبود‌ها و کاستی‌های حوزه‌ي ورزشی شهرستان طبس برطرف خواهد شد.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1346
  • -
  • بازدید کل 2726393