فردوس دوباره «کُتّو» می‌خواهد که مُرد و کسی ندانست چرا؟!

«کتو» نام رندی دیوانه‌نما از اهالی فردوس است که به‌خاطر نکته‌بینی، ظرافت و آزادگی‌اش در میان مردم این شهر، مشهور است. رفتار و منش او را می‌توان تا حدی به «بهلول» تشبیه کرد.
او فردی بود به‌غایت فقیر که در اتاقی محقر و دودگرفته در کمپی باقی‌مانده از دوران زلزله‌ي سال ۱۳۴۷ در فردوس، زندگی می‌کرد و از دار دنیا، لحافی پاره داشت و هم‌خانه‌ای پیر و علیل و لباسی مندرس. او نه درآمدی داشت و نه کاری. با صدقات مردم، روزگار می‌گذراند و به‌پاس نانی که از دستی می‌گرفت، لبخندی بر لبی می‌نشاند.
کتو نگاهی داشت بس ظریف و زبانی بس رک‌گوی. این رک‌گویی تا بدان‌جا بود که بسیاری از بزرگان‌ِ به‌ظاهر محترم شهر، از روبه‌رو شدن با او برحذر بودند تا مبادا آبروی ساختگی و فرمایشی‌شان با طنز تیز کتو، بر باد رود.
به این ترتیب، کتو در فردوس به قهرمانی دیوانه، بدل شده بود که مردم، حرف‌های ناگفتنی خود را از زبان او می‌شنیدند و با نقل سخنان او، غرور و زورمداری را به ریشخند می‌گرفتند.
جالب آن‌که تا زمانی که زنده بود، در رأی‌گیری‌های رسمی کشور، آرای بسیاری به‌نام او به صندوق‌ها ریخته مي‌شد و او خود از این طنز تلخ، آگاه بود؛ تا آن‌جا که روزی به یکی از نامزدهای انتخابات، پس از نطق پرطمطراق تبلیغاتی‌اش گفته بود: «آقا! خیال‌تان راحت. من نامزدنشده، از شما بیش‌تر رأی مي‌آورم»!
همین زبان گزنده و بی‌پروایی از صاحبان قدرت، او را راهی دیوانه‌خانه کرد. جایی که جایش نبود و در آن‌جا چنان بیمار شد که وقتی یکی از مردم فردوس به دیدارش رفته بود، گریسته بود زار زار که من را نجات دهید.
او را بزرگان از میان مردم به دیوانه‌خانه بردند اما مردم عادی که دوستش داشتند، بازش آوردند و او به همان اتاق تاريک و نمورش پناه برد و باز همان کتوی سرخوش و رندی شد که بود.
اما چند ماهی پس از این ماجرا، درست در ایامی که مردم، او را شادتر از همیشه می‌دیدند؛ کتو مُرد و کسی ندانست چرا...؟
مرگ او مانند کنایه‌هایش، تلخ و ناگهانی بود و به‌یادماندنی. آری! کتو، گدای دیوانه، مرد اما در حافظه‌ي مردم فردوس برای همیشه ماندگار شد.
شاید اگر امروز هم در کوچه پس کوچه‌های فردوس، گشتی بزنید؛ طنین ترانه‌های گزنده، قهقهه‌های مستانه و پایکوبی‌های دیوانه‌وارش را بشنوید. روانش شاد.
منبع: سايت «فردوس‌خبر»:  www.ferdowskhabar.com


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 678
  • -
  • بازدید کل 2725725