باید در زرشک و زعفران، انحصاری عمل کنیم
دبیر ستاد فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نشست توسعه‌ي علم و فناوری و کارگروه پژوهش و تحول اداری خراسان‌جنوبی گفت: عملکرد زعفران 5/3 کیلو در هکتار است؛ در حالی که مزارع نمونه‌ای در این استان وجود دارند که به 8 کیلو در هکتار رسیده‌اند که نشان می‌دهد دانش ما با پتانسیل عمل، فاصله دارد. باید سعی کنیم در محصولات استراتژیک مانند زرشک و زعفران، انحصاری در دنیا عمل کنیم و عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم. «عصاره» افزود: تغییر الگوی کشت زعفران از سنتی به صنعتی باید تغییر یابد تا آلودگی میکروبی و ورود دلالان به استان، کاهش یابد. کشت سنتی زعفران، آلودگی شیمیایی بالایی دارد و طرح‌های تحقیقاتی می‌تواند الگوی کشت این محصول را از سنتی به مدرنیته تبدیل کند. کشور ایران توانسته است با عرضه‌ي زعفران ارزان و مرغوب در بازارهای جهانی؛ اسپانیا را از این چرخه، کنار بزند.

خشکسالی در استان، وارد سال شانزدهم شد
«ولی‌پور مطلق» در گفت‌وگو با خبرنگار «تسنیم» اظهار کرد: خشکسالی در خراسان‌جنوبی، وارد شانزدهمین سال شده و خسارات زیادی به بخش‌های کشاورزی، دامداری، باغات، منابع طبیعی، قنوات و چاه‌ها وارد کرده است. وی افزود: در این سالها ۶۰۰ قنات در خراسان‌جنوبی خشک شده و آب‌دهی 1250 قنات نیز کاهش یافته است. مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر، آب‌دهی قنوات استان، ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. ولی‌پور بیان کرد: بر اساس مطالعات، خراسان‌جنوبی ۱۸۵ میلیون مترمکعب کمبود منابع آبی دارد؛ به این معنا که میزان مصرف آب در استان، از تولید بیش‌تر است.
وی افزود: بخش کشاورزی در خراسان‌جنوبی، بیش‌ترین مصرف‌کننده‌ي منابع آبی استان است. مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: با تخصیص اعتباری معادل ۵۰۰ میلیارد تومان می‌توان مشکل آب استان را در حوزه‌ي کشاورزی، آبخیزداری و آبخوان‌داری در یک برنامه‌ي چهارساله برطرف کرد. وي گفت: راندمان تولید محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی در خراسان‌جنوبی به‌ازای مصرف هر مترمکعب آب، کم‌تر از ۵۰۰ گرم محصول است؛ در حالی که این رقم در کشور، ۹۰۰ گرم و در دنیا، ۲ هزار و ۷۵۰ گرم است. وی، خرده‌مالکی و محدودیت منابع آبی را از مشکلات بخش کشاورزی در خراسان‌جنوبی عنوان کرد و افزود: در این راستا باید الگوهای کشت کشاورزان استان، تغییر کند.

دامداران سرايان، زمین‌گیر شدند
سرايان بيدار- نایب‌رئیس نظام صنفی کشاورزی و دامداری استان با گلایه از این‌که امور دام جهادکشاورزی برای خرید دام عشایر اقدام نمی‌کند، گفت: ادامه‌ي این وضعیت، ضربات جبران‌ناپذیری را بر دامداران سنتی و عشایر وارد می‌آورد؛ زیرا عشایر دیگر هیچ رمق، امید و توانی در نگه‌داری دام‌های خود ندارند و مستأصل شده‌اند. «ابراهیم‌زاده» افزود: خریداری‌نشدن دام مازاد عشایر، سوءاستفاده‌ي دلالان را به‌دنبال داشته است؛ به‌گونه‌ای که دام آن‌ها را با کم‌ترین قیمت و حتی به‌صورت اقساطی، درازمدت یا بدون مدرک می‌خرند و هیچ امیدی به برگشت پول نیست. وی از مسئولان خواست تا با تخصیص اعتبار لازم، برای خرید دام اقدام کنند. ابراهیم‌زاده با بیان این‌که عشایر فقط از محل پرداخت یارانه‌ها زندگی می‌کنند، پیشنهاد کرد پولی که برای خرید علوفه اختصاص یافته است، برای خرید دام تزریق شود.

کتابخانه‌ي عمومی فردوس جواب‌گوی نیاز شهروندان نیست
فردوس‌خبر- سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در بازدید از کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس، اذعان داشت: کتابخانه‌ي عمومی قائم(عج) فردوس به‌تنهایی جواب‌گوی نیاز شهروندان نیست. «محمود کاظم‌زاده» در حاشیه‌ي بازدید از کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌های فردوس و سرایان، مشکلات کتابخانه‌های عمومی این شهرستان‌ها را مورد بررسی قرار داد و با بیان این‌که 3 کتابخانه در سرایان و 2 کتابخانه در فردوس در حال خدمت‌رسانی به جمعیت کتاب‌خوان و مراجعین است، اظهار داشت: در مجموع، شهرستان‌های سرایان و فردوس در حوزه‌ي کتابخانه‌های عمومی، عملکرد مثبتی داشته‌اند.
وي اظهار امیدواری کرد: پروژه‌ي کتابخانه‌ي مرکزی فردوس با همراهی مسئولان در تأمین زمین مناسب و مشارکت خیران در آینده‌ای نزدیک، عملیاتی شود.
كاظم‌زاده از عضویت 2 هزار و 479 نفر در کتابخانه‌های عمومی فردوس خبر داد و گفت: کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با بیش از 39 هزار جلد کتاب، از کتابخانه‌های عمومی غنی استان خراسان‌جنوبی به‌شمار می‌آید. سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌جنوبی یادآور شد: بیش از 46 هزار و 900 جلد کتاب نیز در کتابخانه‌های عمومی سرایان موجود است. وی افزود: بیش از یک‌ هزار و 800 نفر در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان، عضو هستند و از منابع موجود، استفاده می‌کنند. کاظم‌زاده، فضای اختصاص‌یافته به کتابخانه‌ي عمومی سه‌قلعه را نامناسب توصیف کرد و افزود: امید است با همکاری بخشداری، شاهد انتقال کتابخانه به محل مناسب‌تری باشیم.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 743
  • -
  • بازدید کل 2725790