راهكارهاي تقويت فرهنگ و هنر استان

تقویت بخش خصوصی و نگاه مهربانانه‌تر به هنرهای بومی

امیر کوچی (دانشجوی دکترای تاریخ و تمدن ملل اسلامی)

 

«غیر از هنر که تاج سر‌ِ آفرینش است
دوران هیچ منزلتی، پایدار نیست»

«فرهنگ» مجموعه‌اي از باورها، آيين‌ها، آداب، سنت‌ها، فنون، علوم، فلسفه، ادبیات و هنر است كه هويت هر جامعه‌ي انساني را شكل مي‌دهد و از ديگر جوامع، متمايز مي‌سازد.
فرهنگ سالم، فرهنگی است که نظامی از ارزش‌ها و هنجارهای رفتار و اندیشه را به مردم خود می‌دهد و مردم با پذیرش درونی، از آن پیروی می‌کنند. درنتیجه، فرد با پیروی از هنجارهای اجتماعی، در خود، احساس خرسندی و رضایت می‌کند.
از نظر فرهنگی، خراسان بزرگ، پهنه‌ای گسترده از شمال بجنورد تا جنوب نهبندان و از سبزوار تا انتهاي مرزهای شرقی کشور را شامل مي‌شود.
البته در تقسیمات کشوری، خراسان بزرگ، به سه استان شمالی، رضوی و جنوبی، تقسیم شده اما اين امر، فقط در عرصه‌ي تقسیمات سیاسی است و در بحث فرهنگ و هنر، این مهم، قابل تقسیم نيست.
زبان مردم خراسان‌جنوبي، فارسي با لهجه‌هاي قاینی، بيرجندي، خوسفي، سربيشه‌اي، نهبنداني و... است. در جنوب استان، برخي از مردم، به زبان بلوچي، گويش مي‌کنند اما زبان رسمي اين منطقه، همان فارسي است. ترانه‌ها، اشعار و ضرب‌المثل‌هاي عاميانه، ادبيات عامه‌ي مردم استان خراسان‌جنوبي را تشکيل مي‌دهد.
وجود مساجد، قلاع و ابنیه‌ي تاریخی (با قدمت هزاران ساله و گاهي با پیشینه‌ای قدیمی‌تر)، بررسی آیین‌های سنتی (مانند رقص‌های آیینی از نهبندان تا انتهاي شمالی استان، که با توجه به اقلیم و جغرافیای خاص هر منطقه، رنگ و بوی ویژه‌ای می‌گیرد) و همچنین هنرهایی که از دیرباز، در بین مردم خطه‌ي خراسان، رایج بوده است؛ ازجمله سبک خاص معماری خراسانی، هنر فرش‌بافی (مانند طرح‌ها و موتیف‌هایی که از دیرباز، مورد استفاده‌ي هنرمندان این خطه می‌باشد)، سفال‌گری، نقش‌برجسته‌های باستانی (سنگ‌نگاره‌ي «رامینگان» واقع در بخش عربخانه‌ي نهبندان، مربوط به اقوام ساگارتی و سنگ‌نگاره‌ي لاخ‌مزار روستای کوچ در 29 کیلومتری جنوب‌شرقی بیرجند، مربوط به دوران اشکانی)، موسیقی مقامی (که جایگاه ویژه‌ای در بین موسیقی اقوام دارد) و حضور شاعرانی همچون «بزرگمهر قاینی»، «ابن‌حسام خوسفی» و... عیار هنر خراسان‌جنوبی را قوي می‌سازد و پشتوانه‌های سترگ را برای هنرمند خراسانی، فراهم می‌نماید که درصورت فراهم‌شدن بستر مناسب، می‌تواند آثارش را در دورترین نقاط جهان، عرضه کند.
این امر، نشان‌گر عظمت فرهنگی و هنری این استان است که متأسفانه به‌دلایلی، مورد بی‌مهری، قرار گرفته است و با توجه به گذشت سال‌ها، هنوز به جایگاه ازدست‌رفته‌ي خویش، نرسیده است.
عرضه‌ي فرهنگ و هنر استان، به خارج از مرزهای جغرافیایی استان و کشور، بستر مناسبی را برای رشد و شکوفایی بیش از پیش آن، فراهم می‌نماید. این بستر، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی، فراهم است؛ لذا بنا به سند چشم‌انداز توسعه‌ي ایران اسلامی و منویات مقام‌معظم‌رهبری، تقویت بخش خصوصی و کاهش تصدی‌گری بخش دولتی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در این زمینه، ایجاد کرده است که همه‌ي اين‌ها، نیاز به هدایت و نظارت مدبرانه‌ي مسئولین فرهنگی استان دارد.
نگاه مهربانانه‌تر به هنرهای بومی و منابع فرهنگی استان، واگذاری امور به نخبگان این حوزه در استان، توجه ویژه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود و تبادل فرهنگی با سایر نخبگان این عرصه‌ي مهم در کشور؛ اشاعه و اعتلای فرهنگ و هنر خراسان‌جنوبی را به‌دنبال خواهد داشت.
خدمت به اهل فرهنگ و هنر، با ظرایف روحی خاص و ظرفیت‌های بزرگ، افتخاری بزرگ و کاری ارزنده است و نیاز به دمیده‌شدن روح تخصص و علم در زمینه‌ي فرهنگ و هنر دارد.
امید که با فرصت جدید و امیدوارکننده‌ای که در این عرصه، به‌وجود آمده است؛ حرکتی مؤثر و تدبیری شایسته، در این خصوص، انجام پذیرد.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1386
  • -
  • بازدید کل 2726433