نام روزهای هفته در ایران باستان


کیوان شید (شنبه): «کیوان» بعد از «مشتری»، بزرگ‌ترین سیاره، شمرده می‌شود که 700 برابر زمین است. آن را «زحل» نیز نامیده‌اند. «شید» به‌معنای «نور و روشنایی» است. از این رو، روز نخست هفته‌ي ایرانی، حکایت از سیاره‌ي روشن و نورانی دارد.

مهر شید (یک‌شنبه): روز دوم از هفته، «مهر شید» است که «مهر» به‌معنای «دوستی و مهربانی» در پهلوی میترا است. مهر، برگرفته از آيین 7 هزار ساله‌ي میترایی است. همچنین مهر، «ایزد عهد و پیمان» است و در «اوستا» آمده است که هیچ‌چیز بر ایزد مهر، پوشیده نخواهد بود. نام‌گذاری این روز به مهر شید، حکایت از تعهدی است که بین مردم باید برقرار باشد؛ زیرا در ایران باستان، پیمان‌شکنی و دروغ، بزرگ‌ترین گناهان، به‌حساب می‌آمده است.


مه شید (دوشنبه): «مه» برگرفته از «ماه» است که از آیین میترایی کهن ایرانی آمده است. خورشید و ماه، از تندیس‌های آيین میترایی بوده‌اند که نشان از قدرت و پویایی جهان آفرینش دارند.

بهرام شید (سه‌‌شنبه): «بهرام» برگرفته از «ورهرام» زبان پهلوی باستان است و از یک سو، نام سياره‌ي «مریخ» است. اندیشه‌ي نیاکان ما، بر این بوده است که خداوند یکتا (اهورامزدا)، نیروهایش را برای اجرا در بین افراد بشر، بین ایزدان (فرشتگان) خود، تقسیم نموده است تا آنان، آن را برای مردم، پیاده کنند. از این رو، بهرام، «ایزد پیروزی» نامیده شده بود و چهارمین روز هفته، به نام «روز پیروزی روشنایی بر تاریکی و غلبه‌ي انسان بر بدی‌ها و اهریمن» نام‌گذاری شد.

تیر شید (چهارشنبه): «تیر» برگرفته از «تیشتر» پهلوی است. نیاکان ما، تیر را «ایزدان و نگهبان باران» نام‌گذاری نموده‌اند و این‌گونه می‌پنداشته‌اند که اهورامزدا برای یاری‌رسانی به کشاورزان، جلوگیری از خشکسالی، باروری زمین و پاکیزه‌ماندن جهان، به ایزد باران، فرمان می‌داده است که به یاری مردم برسد. این روز، به نام «روز روشنایی باران و خواست پروردگار برای حفظ طبیعت» نام‌گذاری شده است.

اورمزد شید (پنج‌شنبه): «اورمزد» نام دیگری از ده‌ها نام اهورامزدا است که همگی حکایت از قدرت و توانایی پروردگار دارند. این نام، از واژه‌های پهلوی «ارمزد»، «هرمزد»، «اورمزد»، «هورمزد»، «اهورامزدا» و «مزدا» گرفته شده است. پنجمین روز هفته، به نام «روز روشنایی خداوند» نام‌گذاری شده است. این واژه، هنوز به گونه‌ای دیگر در شب‌های جمعه، برقرار است و هنوز تصور مردم ما، بر این است که شب‌های جمعه، «زمان ارتباط با خداوند و فوت‌شدگان» است.

ناهید شید (آدینه): «ناهید» همان «آنهیته» یا «آناهیتا» است که «ایزد آب» نام گرفته است. در اوستا، آناهیتا به‌صورت دوشیزه‌ای بسیار زیبا، قدی بلند و اندامی تراشیده، قرار داده شده است و نام دیگر سياره‌ي «ونوس» نیز آناهیتا یا ناهید است. بنابراين روز جمعه، «روز روشنایی آب و مظهر بخشندگی و عنایت پروردگار» نام‌گذاری شد.

 

 

نکات شگفت‌انگیز و جالب درمورد مردم ژاپن (3)

 

26- ژاپنی‌ها، پای‌بند به دین خاصی نیستند ولي به همه‌ی ادیان، احترام می‌گذارند.
27- مربیان و معلمان‌ِ تمام کودکان ژاپنی، زن هستند و حتی از مادران‌شان، دلسوزتر هستند.
28- هنگامی‌که مدارس، تعطیل می‌شوند؛ دانش‌آموزان ژاپني، گریه می‌کنند.
29- در ژاپن، خانم‌ها بعد از ازدواج، عموماً کار نمی‌کنند.
30- در ژاپن، خانم‌ها عمدتاً تحصیلات عالی و بیش‌تر از نوع اقتصاد خانواده دارند.
31- آقایان، حقوق خود را یک‌جا، به همسران خود می‌دهند و از آن‌ها، پول توجیبی می‌گیرند.
32- در شرکت‌های بزرگ، هیچ کارمندی، تلفن خارج از کسب و کار ندارد.
33- کارمندان ژاپن، اضافه‌کار نمی‌گیرند و متعهد هستند كه تا هر ساعتی كه لازم باشد، در شرکت مي‌مانند تا کار روزانه‌ی خود را تمام کنند.
34- آقایان در هر ساعتی از شب كه به خانه برگردند؛ اولین پرسشی که از همسر خود می‌شنوند، این است: «آیا شام خورده‌ای؟».
35- در ژاپن برای انجام هر کاری، دستورالعمل و برنامه‌ی از پیش تعیین‌شده، وجود دارد. حتی تعمیر جدول یک باغچه‌ی کوچک کنار پیاده‌رو، با نقشه و برنامه، انجام می‌شود.
36- در ژاپن، نظافت عمومی، حرف اول را می‌زند.
37- در ژاپن، لوازم بدون استفاده‌ي منزل را به زباله‌دانی می‌سپارند.
38- در ژاپن، خانه‌ی ویلایی تقریباً وجود ندارد.
39- در ژاپن، مردم اگر باغچه‌ی کوچکي داشته باشند؛ در آن تُرب می‌کارند و اگر بزرگ‌تر باشد، برنج.
40- اگر به یک رستوران در ژاپن بروید، متوجه خواهید شد که مردم، به اندازه‌ای که نیاز دارند، غذا می‌خورند.

 

 

عادات پیرکننده (2)


7. کنترل‌نکردن استرس: استرس حاد، با بیماری‌های متعددی، ارتباط دارد؛ ازجمله بیماری قلبی عروقی، آسم و اختلال خود ایمنی. بنابراین با کاهش استرس می‌توانید از بروز این خطرات، پیشگیری کنید.

8 . نداشتن برنامه‌ي غذایی سالم: خوردن غذاهای آماده و سرشار از نمک، چربی و کلسترول، به تسریع روند پیری و چاقی مفرط، منجر می‌شود و خطر بروز بیماری قلبی عروقی و دیابت نیز افزایش می‌یابد. خوردن غذاهای سبوس‌دار، خطر بروز بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. اسید چرب امگا3 در ماهی‌های چرب (مانند سالمون و تن)، گردو و دانه‌ي کتان، التهاب بدن را کاهش داده و در حفظ سلامت پوست، نقش دارد.

9. نوشیدن ناکافی آب: افزایش میزان مصرف آب، کلید جوانی است. آب برای حفظ رطوبت پوست و رسیدن ماده‌ي مغذی لازم به پوست، مهم است. کمبود آب، باعث خشکی، کشیدگی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود که به فرد، ظاهری مسن می‌دهد. پوست خشک، حالت ارتجاعی کم‌تری دارد و به چین و چروک، مستعدتر است.

10. خصومت و دشمنی: سعی کنید بدی‌های دیگران را فراموش کنید و کینه‌ای نباشید؛ در غیر این صورت، به‌تدریج، احساس فرسودگی خواهید کرد. نبخشیدن ديگران، فعالیت عصبی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود كه کیفیت خواب، پایین بیاید. کینه‌داشتن، استرس را افزایش می‌دهد. پس دیگران را ببخشید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید.

 


بیش‌ترین سرعت دویدن یک انسان


شاید تا چند سال دیگر، فدراسیون جهانی دو و میدانی، مجبور شود مسابقات دوی سرعت را برای همیشه، لغو کند؛ چون ورزشکاران، فقط 1/0 ثانیه، با حد نهایت سرعت انسان، فاصله دارند. یک انسان در سریع‌ترین حالت، نمی‌تواند ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه، طی کند. رکورد جهانی دوی سرعت، در اختیار «اوساین بولت» است که 100 متر را در 58/9 ثانیه، طی کرده است و اگر تلاش کند، «سریع‌ترین مرد تمام تاریخ» لقب مي‌گيرد.
سرعت، به قدرت و وزن انسان، بستگی دارد. اگر ورزشکار، ریزنقش باشد؛ وزن کم‌تری دارد و سریع، شتاب می‌گیرد اما دست‌ها و پاهایش، کوچک‌تر است كه به‌نفع سرعت نیست. اگر ورزشکار، بدن حجیم‌تری داشته باشد؛ دست‌ها و پاهایش، بلندتر است و سرعتش هم بیش‌تر می‌شود اما به انرژی و قدرت بیش‌تری، نیاز دارد. در عین حال، نقطه‌ای بینابین، وجود دارد که همه‌ي این عوامل، به بهترین یک‌نواختی می‌رسند و در همین حالت است که حد نهایی سرعت، به‌دست می‌آید.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1335
  • -
  • بازدید کل 2726382