كاوش مجدد شهر قديم قاين، نيازمند اعتبار

سرپرست حوزه‌ي پژوهشی و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: فاز بعدی کاوش‌های باستان‌شناسی، نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار است. مهم‌ترین بنای شهر قدیم قاین در سال 444 ه.ق، مسجدجامع بوده که در خراسان، نظیر نداشته است و احتمالاً تا آن دوران، تغییر و تحولی در مسجد، داده شده است؛ زیرا به‌اعتقاد «ناصر خسرو»، ایوان مقصوره، بسیار بزرگ‌تر از عرصه‌ي مسجدجامع بوده و معنی کلام ناصر خسرو، این است که اندازه و نسبت‌های طلایی و منطقی که در ابتدا رعایت شده، بعدها به‌هم ریخته است. به هر حال، چنان ایوان مقصوره‌اي، در خور و شأن پشتوانه‌ي علم و فرهنگ بزرگ بوده است. حفاری سال 54، با توجه به تفاوت‌هایي در سبک معماری این بنا با معماری قرن 4 و 5 هجری، این فرضیه را تقویت کرد که مسجد فعلی، بنای تغییرشکل یافته‌اي است که بر شالوده‌ي مسجدجامع قرن 5 هجری، استوار است. با تکیه بر این فرضیه در شهریور 86 به مرکزیت مسجدجامع، گمانه‌زنی در 4 محور با هدف تعیین محدوده‌ي شهر قدیم قاین، شروع شد؛ به‌فرض این‌که مسجدجامع در میانه‌ي شهر بوده و شهر جدید بر فراز شهر قدیم، ساخته شده است.
«برآبادی» عنوان كرد: طبق یافته‌های جدید باستان‌شناسی، مسجد شهر قدیم قاين، از مساجد صدر اسلام است و مسجدی که ناصر خسرو در سفرنامه‌ي خود، از بزرگی و عظمت آن، یاد کرده است؛ به‌طور یقین می‌توان گفت كه همین مسجدی است که در حال حاضر در کاوش‌های باستان‌شناسی، کشف شده است.
وي با بیان این‌که مسجدجامع شهر قدیم قاين، ثبت آثار ملی کشور شده است؛ بیان کرد: برای محافظت از یافته‌های کشف‌شده از کاوش‌های باستان‌شناسی، پوشش سقف کاذب بر روی این قسمت، نصب شده است تا از مخاطرات طبیعی، در امان باشد.
برآبادی از خرید چند قطعه زمین اطراف مسجد برای کاوش‌های جدید باستان‌شناسی، خبر داد. وی افزود: نمی‌توان تخمین زد که تاکنون چه مقدار از این محوطه‌ي باستانی، کاوش شده است؛ چراکه در هر فصل کاوش، یافته‌های جدیدتری، کشف می‌شود.
وي افزود: به‌علت نبود اعتبارات، کاوش‌های باستانی در محوطه‌ي تاریخی شهر قدیم قاين، متوقف شده است.
برآبادی در رابطه با قدمت این محوطه‌ي تاریخی گفت: برخی از باستان‌شناسان معتقدند که مسجدجامع شهر قدیم قاين، قبل از مسجد فهرج یزد، احداث شده است که اثبات این فرضیات، نیاز به کاوش‌های بیش‌تر دارد.
وي افزود: برای ثبت در فهرست جهانی این محوطه‌ي تاریخی، باید یافته‌های جدیدتری، کشف شود و کاوش‌های بیش‌تر، نیازمند اعتبارات بیش‌تر است.
وي افزود: در یافته‌های باستان‌شناسی، قطعات سفالی شکسته نیز کشف شده است که ارزش مطالعاتی آن، بیش‌تر از ارزش موزه‌ای، اهمیت دارد.
سرپرست حوزه‌ي پژوهشی و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: بنای این مسجد، اهمیت تاریخی دارد و با کاوش‌های باستان‌شناسی بیش‌تر، به‌دنبال کشف معماری و یافته‌های تاریخی هستیم.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1356
  • -
  • بازدید کل 2726403