بسیار سفر باید

امید کامرانی

از خیلی از افراد که بپرسید کدام تفریح را برای اوقات فراغت، انتخاب می‌کنید، اغلب به‌خصوص خانواده‌ها، مسافرت را ترجیح می‌دهند. یک ضرب‌المثل عامیانه و قدیمی هست که می‌گوید: «دنیادیدن، بهتر از دنیاخوردن است». در زندگی‌های امروزی، روح و روان انسان، نیاز دارد تا هرازگاهی از زندگی و مشاغل روزمره، فاصله گرفته و دست به تجربه‌ای متفاوت بزند و تنوع و تغییر روحیه‌ای را تجربه نماید و به‌قول معروف، آب‌وهوایی عوض کند. ضرب‌المثل شعرمانند دیگری هم می‌گوید: «بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی».
سفرکردن علاوه‌بر شاداب و تازه‌ساختن حال و هوای زندگی آدمی، از طریق موانع و سختی‌هایی که بر سر راه انسان مسافر، قرار می‌دهد؛ باعث رشد و تکامل روح و روان او هم می‌ش
ود؛ چراکه حتی ساده‌ترین، ارزان‌ترین و کوتاه‌ترین سفرها هم اغلب اوقات، یک‌سری دشواری‌ها و چالش‌هایی برای انسان، به‌همراه دارد؛ ازقبیل سازگارشدن با آب‌وهوا و آدم‌های تازه‌ای که در مقصد یا حین سفر، با آن‌ها مواجه می‌گردد و فاصله‌گرفتن از عادت و شغل روزمره؛ که همه‌ي این‌ها، نوید تغییر، دیدن و تجربه‌کردن «تازه‌ها» را به انسان می‌دهد.
 کسانی که از سفرکردن، لذت می‌برند و آن را بخش جدایی‌ناپذیر زندگی و اهداف و آرزوهای خود می‌دانند، سفر را دنیا و عالمی دیگر می‌دانند و حرف دل و زبان‌شان این است: «سفر، زندگی است».
مسافرت چه زیارتی، سیاحتی و تفریحی باشد و چه برای دیدار با اقوام و دوستان و صله‌ي ارحام و چه برای انجام کارهای شغلی یا تحصیل علم و دانش؛ هرکدام تجربه‌ها و ماجراهای خاص خود را دارد که با پشت‌سر گذاشتن و سپری‌کردن آن‌ها، درس‌ها و خاطرات گوناگون و آموزنده‌ای برای انسان، به یادگار می‌ماند.
مسافرت، بهترین دارو برای رفع و درمان خیلی از ناراحتی‌های جسمی، روحی و ذهنی است. با رفتن به سفر، حداقل اتفاقی که می‌افتد، این است که فکر و ذهن انسان برای لااقل مدتی، از پرداختن به مشاغل و درگیری‌های مختلف زندگی روزمره، رهایی پیدا می‌کند و فرصتی مناسب برای تجدید قوا و به‌اصطلاح خودمانی «شارژ دوباره‌ي باتری وجود آدم» پیدا می‌شود تا با یک روحیه‌ي تازه و بانشاط و با انرژی مضاعفی، به‌سراغ ادامه‌ي مسیر زندگی خویش برود. پس چه خوب و شایسته است که به فراخور وقت، سرمایه، بودجه و امکاناتی که داریم؛ همیشه سفر را در سبد زندگی خود و خانواده‌ي‌مان داشته باشیم.

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1333
  • -
  • بازدید کل 2726380