مدير كيست؟ (1)

گردآورنده: مسعود صمدي

 

یکی از مسائلی که هرازگاهی با آن روبه‌رو می‌شویم، نقص مدیریتی و راهبردی بعضی از ارگان‌های شهرستان می‌باشد که این نقص، گاهي تا حد زیادی، پیش می‌رود و به یک آفت اجتماعی گسترده، تبدیل می‌شود که نتیجه‌ي آن، عقب‌ماندگی و از ‌دست ‌دادن برخی از امکانات است.

به این منظور، قصد داريم شاخصه‌های یک مدیر موفق را مرور کنیم و یک فرد مدیر را بهتر بشناسیم تا روند مدیریتی، نه‌تنها در ادارات، بلکه در سازمان‌های خصوصی نيز بهبود يابد و پیشرفت را به‌دنبال داشته باشد.

 

مدیر کیست؟ alt

مدیر، کسی است که دارای زیرمجموعه بوده و علاوه‌بر خود، مسئول کار دیگران نیز می‌باشد. بنابراین مدیر، نه‌تنها به وزیر وزارت‌خانه یا مدیرعامل یک سازمان گسترده يا رئیس یک اداره، اطلاق می‌شود؛ بلکه مسئول یک شرکت یا اداره‌ي کوچک، سرپرست یک کارگاه و مسئول یک بخش یا یک قسمت و گروه نیز مدیر به‌شمار می‌رود و وظیفه‌ي مدیریت را بر دوش می‌کشد.

 

مدیریت چیست؟

تعریف‌های گوناگونی از مدیریت، ارائه شده است؛ ازجمله:

1- هنر هماهنگ‌ساختن یک مجموعه و هدایت آن به‌سوی مقصد مطلوب را مدیریت گویند.

2- هنر اداره‌کردن و به‌کارگیری مجموعه‌ي امکانات و استعدادهای مادی و معنوی در یک سازمان را بر اساس آگاهی‌های مناسب برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده‌ي سازمانی، مدیریت گویند.

3- هنر سامان‌بخشی، سازمان‌دهی، هماهنگ و هم‌سوسازی، رهبری و کنترل فعالیت‌های دسته‌جمعی برای نیل به هدف‌های مطلوب و موردنظر، با حداکثر کارایی و بازدهی را مدیریت گویند.

4- فن سازمان‌دهی، سامان‌بخشی، بسیج و کنترل نیروهای انسانی و به‌کارگیری آن‌ها در راستای اهداف‌ِ از پیش تعیین‌شده‌ي سازمانی را مدیریت گویند.

برخی، مدیریت را هنر و برخی، علم می‌دانند؛ در حالی که مدیریت، آمیزه‌ای از علم، هنر و تجربه است. از ویژگی‌های مدیریت، به‌کارگیری همه‌ي امکانات، استفاده از همه‌ي استعدادها و قابلیت‌های موجود، جلوگیری از هرز و هدررفتن نیروها، توان‌مندی‌ها و امکانات و سرعت‌عمل بخشیدن به اقدامات و عملکردها می‌باشد.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید امسال

مطالب اخیر

درباره ما

 

هفته نامه‌ي اجتماعي، سياسي « طلوع خراسان »

ﺻﺎﺣﺐ اﻣﺘﯿﺎز و ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل: اﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺷﻮﺷﺘﺮي

دفتر مرکزی: خراسان جنوبي - قاین - خ امام رضا (ع) - جنب بانک کشاورزی مركزي

ایمیل: tolueqaenat[at]yahoo.com

صندوق پستی: 156

دفتر تحريريه: 32525090

دفتر تبليغات: 32531234

ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ اﻧﺤﺼﺎري ﭘﺬﯾﺮش ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت در اﺳﺘﺎن ﺗﻬﺮان: ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺸﺮ ﺑﯿﻠﺒﻮرد ﻋﺮش ﻃﻼﯾﯽ ﮐﯿﺶ 88546630


***


* «ﻃﻠﻮع خراسان» نشريه‌اي ﻣﺮدﻣﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﮔﺮوه ﯾﺎ ارﮔﺎﻧﯽ، واﺑﺴﺘﻪ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

* ﻣﻄﺎﻟﺐ نویسندگان، دﯾﺪﮔﺎه نشريه نمی‌باشد.

* نشريه در وﯾﺮاﯾﺶ ﻣﻄﺎﻟﺐ رﺳﯿﺪه، آزاد اﺳﺖ.

مطالب پربازدید ماه

ورود اعضا

ورود به بخش کاربری و یا ثبت نام اعضای جدید .

مسیر سایت

  • .:
  • بازدید امروز 1335
  • -
  • بازدید کل 2726382